ABA: Olimpija po zmagi nad slovenskimi prvaki lažje diha, Tajfun v hudih težavah

Svojo tekmo je odigrala tudi novomeška Krka in s 74:64 premagala Igokeo ter se tudi sama odlepila od dna lestvice.

30. januar 2016 16.34
30. januar 2016 18.11
G. L.
G. L.

Ljubljana - Slovenski derbi med Unionom Olimpijo in Tajfunom v ligi ABA je pripadel Ljubljančanom, ki so se z deveto zmago v sezoni jadranskega prvenstva odlepili od dna, Šentjurčanom pa zadali boleč udarec v boju za obstanek. Po porazu z 69:77 v Stožicah so slovenski državni prvaki ostali prikovani pri dnu lestvice s sedmimi zmagami in kar petnajstimi porazi. Slasti zmage niso okusili že od 11. decembra oziroma kar osem tekem zapovrstjo!

Zmaji so na začetku prevzeli kontrolo na igrišču in predvsem po zaslugi razigranega Zacka Wrighta, ki je v uvodnih desetih minutah dosegel kar 14 točk, prvo četrtino dobili z 22:11. Sledile so krizne tri minute domačih, v katerih niso dosegli niti točke, Šentjurčani pa šest, s čimer so prednost Ljubljančanov več kot prepolovili.

Po trojki Tomaža Bolčine slabi dve minuti pred polčasom je razlika med tekmecema znašala le še točko, v naslednjem napadu slovenskih prvakov pa je izza črte zadel še Držić in Tajfun je prvič na današnji tekmi vodil (32:31). Do odmora so razliko povišali na tri točke, za kar je bil s petimi zaporednimi točkami najzaslužnejši Aleksandar Ponjavić.

Gostje so bili v ospredju tudi večji del tretje četrtine, dokler ni Sava Lešić s štirimi točkami zmaje vrnil v ospredje. V prvi polovici zadnjega dela igre smo videli nadaljevanje izenačene predstave z rahlo pobudo gostov, v drugem delu sklepne četrtine pa se je tehtnica počasi začela prevešati na stran Ljubljančanov.

Ključna je bila trojka Mitje Nikolića dobri dve minuti pred koncem tekme, po kateri so zmaji povedli s petimi točkami razlike (71:66). Za njim je dva prosta meta mirno zadel še Dawan Robinson in zmagovalec je bil odločen.

Slednji se je danes izkazal kot izjemno koristna zamenjava Wrightu, saj je z izjemnim metom (za dve 6:6, za tri 0:1, prosti meti 5:6) dosegel 17 točk, od tega nekaj ključnih v končnici tekme. Še uspešnejši je bil s 23 točkami ravno prvi organizator igre Zack Wright. Pri gostih je 18 košev nasul nekdanji zmaj Sandi Čebular.

»Derbiji so vedno zahtevni, ne glede v kateri ligi nastopaš. Vsi smo se zavedali pomembnosti tekme, zavedali smo se, da je to derbi, ki ga moramo dobiti. Dobro smo bili pripravljeni in predvsem zavedali smo se, da bo težka tekma. Na koncu smo odigrali nekoliko boljše kot Tajfun, ki se je izjemno boril. Mislim, da smo odigrali dobro tekmo in vesel sem, da smo zmagali. Zmaga bo dobro vplivala na ekipo in vzdušje v garderobi,« je za spletno stran lige po tekmi povedal Wright.

V zadnjih štirih kolih čakata obe ekipi po dve domači tekmi in dve gostovanji. Olimpija se bo v Stožicah pomerila s Cedevito in Partizanom, v gosteh z Mega Leksom in Metalcem, Tajfun pa bo potoval v Valjevo ter Skopje, doma pa gostil Partizan in Igokeo.

Lažje diha tudi Krka

Krko je po petih zaporednih porazih v ligi ABA od dna lestvice, podobno kot Olimpijo, ločevala le še točka, a so s pomembno zmago proti Igokei v domači dvorani vendarle izplavali iz najbolj nemirnih voda in si popravili izhodišče pred zaključkom lige. Novomeščani so po slabem prvem polčasu proti Igokei uprizorili preobrat in zmagali s 74:64.

Začelo se je povsem drugače, saj so si gostje iz Laktašev že v prvi četrtini priigrali prednost z dvomestno razliko, na glavni odmor pa so odnesli celo 14 točk kapitala. A domači košarkarji so se iz garderobe vrnili kot prerojeni in se z boljšo igro v obrambi počasi vrnili v igro.

Po dveh zaporednih trojkah Bobana Tomića in Luke Lapornika so se v zadnji četrtini sploh prvič na tekmi prebili v ospredje (75:71), razliko pa so do konca tekme povišali do rekordnih desetih točk.

Najbolj razpoložen domači košarkar je bil s 16 točkami in 10 skoki (indeks 26) Lapornik, dvomestno število so dosegli še Jure Lalić (14), Erjon Kastrati (13) in Boban Tomić (10).

»Dva različna polčasa. V prvem smo bili preveč živčni, naredili smo preveč individualnih napak. Premalo je bilo predrznosti v igri, ki pa smo jo v drugem polčasu imeli. Dobro treniramo in to smo pokazali na igrišču v drugem polčasu. Tega ne bomo mogli ponoviti vsakič, a čestitam fantom in jih hkrati opozarjam, da smo še daleč od obstanka. Čakajo nas še težki treningi in težke tekme do konca,« je dejal trener Dolenjcev Vladimir Anzulović.

Liga ABA, 22. kolo

Krka - Igokea 74:64 (13:24, 14:17, 22:10, 25:13)

Dvorana Leon Štukelj, gledalcev 800, sodniki: Hordov, Dragojević, Jovović (vsi Hrvaška).

Krka: Ivanov 8 (0:2), Rojc 4, Lalić 14 (4:5), Tomić 10 (1:1), Mulalić 9, Kastrati 13, Lapornik 16 (4:5).

Igokea: Katnić 8, Krstić 3, Komatina 13 (4:6), Booker 4 (2:2), Milošević 2 (0:2), Šibalić 5, Radivojević 19 (3:4), Gipson 10 (4:4).

Prosti meti: Krka 9:13, Igokea 13:18.

Met za tri točke: Krka 9:29 (Mulalić 3, Kastrati 3, Lapornik 2, Tomič), Igokea 9:24 (Radivojević 4, Katnić 2, Krstić, Komatina, Šibalić).

Osebne napake: Krka 22, Igokea 21.

Pet osebnih: Komatina (38.).

-----------------------------------------------------------------------------------------

Union Olimpija - Tajfun 77:69 (22:11, 14:28, 19:15, 22:15)

Dvorana Stožice, gledalcev 1200, sodniki: Belošević (Srbija), Javor (Slovenija), Perlić (Hrvaška).

Union Olimpija: Wright 23, Robinson 17 (5:6), Hrovat 2 (2:2), Mesiček 1 (1:2), Nikolić 5, Vučetić 2, Lapornik 6 (3:4), Lešić 11 (2:2), Zagorac 6 (2:2), Mahkovic 2 (2:2), Zakis 2.

Tajfun: S. Sebič 2 (2:2). M. Sebič 1 (1:2), Držić 8, Čebular 18 (7:11), Bratož 12 (2:4), Ponjavić 9 (2:2), Drobnjak 6 (1:2), Bolčina 11 (2:4), Parker 2.

Prosti meti: Union Olimpija 17:20, Tajfun 17:27.

Met za tri točke: Union Olimpija 4:19 (Wright, Nikolić, Lapornik, Lešić), Tajfun 8:26 (Držić 2, Bratož 2, Ponjavić, Drobnjak, Čebular, Bolčina).

Osebne napake: Union Olimpija 23, Tajfun 25.

Zadar : Metalac Farmakom 88:72 (23:11, 26:20, 20:18, 19:23)

Budućnost VOLI : Partizan NIS 78:65 (16:13, 22:19, 22:20, 18:13)

Cibona : Sutjeska 93:76 (20:13, 26:25, 28:15, 19:23)

Mega Leks : Cedevita 100:93 (17:24, 30:22, 25:23, 28:24)

Crvena zvezda Telekom : MZT Skopje Aerodrom 92:79 (29:18, 19:22, 30:13, 14:26)