ABA: Zmaji v Pionirju nespametno zapravili prigarano

Union Olimpija v 17. kolu lige ABA izgubila proti Partizanu z 81:74, košarkarji Krke pa so premagali Igokeo z 78:67.

10. januar 2015 13.44
10. januar 2015 15.45
G. L., Delo.si

Beograd - Košarkarji Uniona Olimpije so se v nabito polnem Pionirju dobro upirali favoriziranem Partizanu, a mu na koncu morali priznati premoč z rezultatom 81:74. Zmaji so v končnico tekme prišli povsem v koraku z domačimi, na koncu pa je odločila nespametna poteza Dina Murića, ki je dobro minuto pred koncem tekme ob zaostanku za točko dobil najprej osebno, nato pa še tehnično napako.

Po porazih proti Krki, Ciboni, Cedeviti in Crveni zvezdi je današnji poraz Ljubljančanov že peti zaporedni, z njim pa so si kar pošteno priprli vrata na finalni turnir četverice v ligi ABA. Teoretične možnosti, jasno, še obstajajo, a ima prerojeni Partizan, ki je bil danes zrel za poraz, na četrtem mestu zdaj dve zmagi prednosti pred slovenskimi podprvaki.

V nabito polnem Pionirju, kjer je vzdušje spominjalo na tistega iz zlatih časov Partizana, je bil z 21 točkami najuspešnejši Milan Mačvan, 15 jih je v črno-belem dresu prispeval Dragan Milosavljević. Pri Ljubljančanih je 14 točk dosegel srbski organizator igre Marko Marinović, dve manj je prispeval Alen Omić.

V naslednjem kolu čaka zmaje prihodnjo soboto domača tekma z Mega Leksom.

Prvi polčas

Začetek tekme je po dveh napakah domačih pripadel Olimpiji, ki je po koših Alena Omića povedla s 4:0. Domači so pred polnimi tribunami dvorane Pionir takoj vrnili udarec in z delnim izidom kar 11:0 prišli do najvišje prednosti v prvem delu igre (7 točk). A zmaji se niso ustrašili ofenzive, kar jih je vrnilo v rezultatsko ravnovesje - Beograjčanom so se približali le na točko zaostanka (13:12). Do konca prve četrtine so ti minimalno povečali prednost, tako da se je ta končala z dokaj obetavnim izidom 24:22.

Na začetku druge četrtine so Ljubljančani minimalen zaostanek pretvorili v minimalno prednost, a je po njihovem vodstvu s 26:24 sledil delni izid 10:2 Partizana, ki je na ta način povedel s 34:28. Zmaji so bili zopet prisiljeni loviti nasprotnika, kar jim je do konca prvega polčasa uspevalo zelo dobro. Na odmor so na koncu odšli celo s prednostjo, polčas so dobili z rezultatom 39:38. Pri zeleno-belih so po šest točk dosegli Gregor Hrovat, Sasu Salin in Alen Omić, dve več je pri domačih prispeval Dragan Milosavljević.

Drugi polčas

Po obetavnem začetku tretje četrtine, v kateri sta bili moštvi vseskozi na tesni razliki, so domači košarkarji nekaj dodali predvsem ob koncu tega dela igre. Po vodstvu Olimpije s 46:44, ki ga je s trojko prinesel Hrovat, so domači naredili delni izid 10:1 in izenačili najvišjo prednost na tekmi (54:47). Klemen Prepelič je s svojo drugo trojko na tekmi postavil izid po treh četrtinah - 54:50 za Partizan -, takoj na začetku zadnje četrtine pa je še enkrat zadel izza črte in zmaje približal le na točko zaostanka.

Pobudo so nato znova prevzeli domači, razpoložena sta bila predvsem Mačvan in Milosavljević, ki sta Partizanu zopet priigrala prednost šestih točk (61:55). A trojki sta nato prispevala Dino Murić in Salin, ki sta varovance Aleša Pipana zopet približali na dve točki zaostanka. Pet minut in pol pred koncem tekme je Omić z dvema zadetima prostima metoma izid zopet izenačil na 63:63. Slovenski reprezentant se je na današnji tekmi izkazal tudi z izvajanjem prostih metov. Ko je dve minuti in pol pred koncem tekme iz šestega poizkusa šestič tudi zadel, je Olimpija vodila z 69:68.

Dobro minuto pred koncem pa se je pri izidu 72:71 za domače zgodil ključen moment na tekmi. Murić je dobil osebno napako, nato pa burno reagiral in za kazen prejel še tehnično napako. Milutinov je zadel oba prosta meta, enega je dodal še Mačvan, Andrić pa je v napadu, ki je sledil vse upe zmajev pokopal s trojko. Prednost Partizana je kar naenkrat znašala 7 točk, kar je bilo preveč za zadnjo minuto tekme.

Krka po treh zaporednih porazih do sedme zmage

Košarkarji novomeške Krke so v popoldanski tekmi pričakovano prišli do sedme zmage, v dvorani Leona Štuklja je pred približno tisoč gledalci z 78:67 padla Igokea, ki je Novomeščanom gledala v hrbet skozi celotno tekmo. Krkaši so se bosanskim prvakom tako maščevali za oktobrski poraz na prvi medsebojni tekmi v Laktaših.

Najzaslužnejši za današnjo zmago Novomeščanov je bil kdo drug kot ameriški organizator igre Malcolm Armstead, ki je dosegel 19 točk in podelil še šest asistenc, medtem ko je pri gostih kar šest košarkarjev doseglo dvomestno število točk. Še največ Mako Banić, ki se je zaustavil pri štirinajstih.

Krkaši so vodili skozi celotno tekmo, največ za 17 točk na začetku tretje četrtine, a so se jim gostje v 3. minuti zadnje uspeli povsem približati (63:59). A domači so nalet predzadnjeuvrščenega moštva lige uspeli mirno odbiti, se hitro odlepiti na dvomestno razliko točk in tako tekmo tudi pripeljati do konca.

Krka bo v 18. kolu prihodnjo soboto gostovala v Skopju.

Prvi polčas

Novomeški košarkarji so po seriji porazov v ligi ABA tokrat že od samega začetka tekme pokazali, da jih zanima zgolj zmaga. V prvi četrtini so si kmalu priigrali prednost sedmih točk (14:7), do odmora dodali še točko in prvo četrtino dobili z 22:18.

V drugi so nadaljevali predvsem z zelo uspešno igro v napadu, kjer je prednjačil organizator igre Malcolm Armstead. Američan je do polčasa dosegel kar 15 točk in jim dodal še pet asistenc, ob tem pa iz igre zgrešil zgolj tri mete. Novomeščani so bili nasploh zelo natančni pri metu - za dve so metali 56 odstotno, zadeli skoraj polovico poskusov izza črte (iz sedemnajstih poizkusov osem), uspešno pa so izvedli tudi vseh sedem prostih metov. Do polčasa so si priigrali 13 točk prednosti, rezultat po prvih dvajsetih minutah je bil 49:36 za Krko.

Krkaši so na začetku tretje četrtine prednost še povečevali (največ na sedemnajst razlike), nato pa nepričakovano padli in gostom dopustili, da so se jim povsem približali. Po vodstvu s 53:36, ki je bilo tudi najvišje na tekmi, so gostje začeli zadevati, Novomeščanom pa se je met povsem ustavil. Po trojki Đorđeja Drenovca slabi dve minuti do konca tretje četrtine so se bosanski prvaki približali zgolj na pet točk zaostanka (57:52). Aleksandar Džikić je pričakovano vzel minuto odmora, svojim varovancem povedal nekaj krepkih, kar je očitno pomagalo. Mirko Mulalić in Chris Booker sta namreč v naslednjih dveh napadih prispevala vsak po eno trojko in znova postavila nekoliko višjo razliko. Izid po treh četrtinah je bil 63:52.

Nov »pobeg« domačih vseeno ni uspaval košarkarjev Igokee, ki so apetite po zmagi demonstrirali tudi na začetku zadnje četrtine. Po trojki Jonathona Jonesa so se približali zgolj na štiri točke zaostanka. No, krkaši so v drugi polovici zadnje četrtine le umirili nalete gostov in jim znova ušli na razliko z dvomestnim številom točk.