ABA: po zmagah Krke in Olimpije se mesto odpira tretjemu klubu

Košarkarji Krke so v 24. kolu lige Aba premagali Radnički s 83:57, Union Olimpija pa Mega Vizuro s 85:80.

15. marec 2014 18.06
Košarka Krka
Š. Ro:, Delo.si, STA
Novo mesto - Košarkarji Krke so zabeležili enajsto zmago v ligi ABA, tako da dva kroga pred koncem tekmovanja ostajajo v igri za sedmo mesto, ki prinaša nastopanje v evropskem pokalu v prihodnji sezoni.

Varovanci trenerja Aleksandra Džikića so tudi proti Radničkemu nadaljevali niz zmag na domačem parketu v ligi Aba. V Leonu Štuklju imajo zdaj štiri zaporedne uspehe; nazadnje so doma izgubili proti Cedeviti na začetku januarja. Od skupno enajstih zmag so tri dosegli v gosteh.

Radnički, ki je na prvi tekmi zmagal 84:77, tokrat ni bil dorasel Krki, ki je nastopila brez poškodovanega Eda Murića, a s povratnikom Sanijem Bečirovićem. Gostitelji so bili boljši v vseh elementih igre, vprašanje zmagovalca pa so rešili že v prvih dvajsetih minutah.

Z agresivno obrambo in nizom razpoloženih posameznikov - Booker 21 točk, met iz igre 8:10, indeks 24, Buljan 13 točk, 9 skokov, Klobučar 11 točk, met iz igre 4:5, 12 podaj, indeks 27, Bečirović 11 točk, met iz igre 5:7, 5 podaj, Lapornik 12 točk, met iz igre 4:6 - so si v prvih 15 minutah nabrali osemnajst točk prednosti (30:12) ter gostom iz Kragujevca že med odmorom odvzeli voljo do preobrata. To je bilo v nadaljevanju dobro vidno, saj so krkaši kot za šalo polnili koš tekmeca in na koncu slavili s 26 točkami naskoka.

Novomeščane naslednji teden čaka gostovanje v Stožicah pri Unionu Olimpiji, redni del pa bodo sklenili čez štirinajst dni doma proti madžarskemu predstavniku Szolnokiju.

Tudi Olimpija z lepo spodbudo

Košarkarji Uniona Olimpije so dva kroga pred koncem rednega dela dočakali jubilejno deseto zmago v ligi Aba. Še drugič v tej sezoni, tokrat v gosteh, so premagali Mega Vizuro.

Za Ljubljančane je to druga zaporedna zmaga po uspehu proti Partizanu in hkrati tretja v tej sezoni na tujem. Obenem pa lepa vzpodbuda pred slovenskim derbijem v naslednjem krogu v Stožicah.

Bolj kot za Union Olimpijo je zmaga pomembna za druge slovenske klube. Slovenija je namreč danes dosegla dve zmagi - Krka je premagala Radnički, tako da ima dva kroga pred koncem verjetno že odločilno prednost pred Bosno in Hercegovino v boju za tretjega predstavnika v naslednji sezoni.

Čeprav se sicer sliši atraktivno, da bi imela Slovenija tri ekipe v regionalnem tekmovanju, pa je veliko vprašanje, ali so v Sloveniji sploh tri ekipe (s tem, da mora tretjeuvrščena plačati 150.000 evrov za vstop v ligo Aba), ki so pripravljene igrati na takšni ravni.

Union Olimpija je do zmage v Smederevu prišla v zadnji četrtini. Do tedaj je tekmecu tesno sledila, pred začetkom zadnjega dela pa je prešla v ospredje. Od tedaj je le še za trenutek izpustila vodstvo iz svojih rok, zmagovalec pa je bil dokončno znan tri minute koncem, ko se je razlika povzpela na 83:73.

Najboljši posameznik na parketu je bil Sasu Salin s 23 točkami (trojke 5:8, indeks 24). Dve točki slabši indeks je imel Deividas Gailius (17 točk, 8 skokov, 5 podaj), 16 točk pa je dosegel Alen Omić.

Mega Vizura - Union Olimpija 80:85 (29:21, 47:43, 61:64)

Dvorana Smederevo, gledalcev 600, sodniki: Dožai, Perlić (oba Hrvaška), Zurapović (BiH).

Mega Vizura: Reljić 2 (2:2), Krstić 14, Dangubić 8 (2:4), Micić 13 (4:6), Veličković 15 (3:4), Miljenović 9 (2:3), Jokić 11 (3:4), Varda 8 (2:4).

Union Olimpija: Rupnik 5, Brodnik 2, Salin 23, Murić 10, Gailius 17 (3:4), Omić 16 (0:1), Drobnjak 2, Stepheson 10 (0:1).

Prosti meti: Mega Vizura 18:27, Union Olimpija 3:6.
Met za tri točke: Mega Vizura 6:17 (Krstić 4, Miljenović, Mičić), Union Olimpija 8:32 (Salin 5, Gailius, Rupnik).
Osebne napake: Mega Vizura 16, Union Olimpija 23.
Pet osebnih: /.

Krka - Radnički 83:57 (14:12, 40:23, 66:38)

Dvorana Leon Štukelj, gledalcev 1000, sodniki: Radović, Kardum (oba Hrvaška), Obradović (BiH).

Krka: Lapornik 12 (2:3), Kastrati 2, Rojc 5, Bečirović 11, Booker 21 (3:3), Hukić 4, Bolčina 4, Buljan 13, Klobučar 11 (1:2).

Radnički: Janković 2 (2:4), Lešić 11 (1:2), Mlađan 3, Katnić 8 (2:2), Birčević 8 (2:2), Dimić 3 (1:2), Balmazović 7, Brkić 2, Jevtović 6 (2:2), Marinović 7 (2:5).

Prosti meti: Krka 6:8, Radnički 12:19.
Met za tri točke: Krka 11:24 (Buljan 3, Lapornik 2, Booker 2, Klobučar 2, Rojc, Bečirović), Radnički 5:38 (Katnić 2, Blmazović, Marinović, Mlađan).
Osebne napake: Krka 22, Radnički 16.
Pet osebnih: Katnić (40.).