ABA: Olimpiji pripadel slovenski derbi

Union Olimpija je v 25. kolu lige ABA premagala Krko s 65:57.

23. marec 2014 13.17
23. marec 2014 15.30

Ljubljana - Košarkarji Olimpije so v 25. kolu lige ABA gostili Krko in jo premagali s 65:57, tako da imata obe moštvi pred zadnjim kolom po 11 zmag in 14 porazov.

Ljubljančani so pred domačimi gledalci dobili slovenski derbi, vendar z igro niso navdušili. Varovanci Aleša Pipana so bili znova zelo neučinkoviti pri prostih metih (6:20) ter poskusih za tri točke (6:16), kar pa so nadoknadili z boljšim skokom (razmerje 39:27).

Pri Olimpiji je bil najboljši strelec Alen Omić (18), z najboljšo predstavo pa se je izkazal Dino Murić (17 točk, 13 skokov in 3 podaje). Pri Krki je največ točk prispeval Zvonko Buljan (16).

Ljubljansko moštvo bo v zadnjem kolu gostovalo v Zadru, Novomeščani pa bodo gostili Szolnoki Olaj.

Poškodba Bečirovića

V prvi četrtini si nobeno izmed moštev ni priigralo večje prednosti. Novomeščani so se tudi brez kapetana Eda Murića enakovredno borili z Ljubljančani, nato pa so v šesti minuti prejeli nov udarec, saj jo je skupil še organizator igre Sani Bečirović, ki se je zaletel v soigralca Chrisa Bookerja.

Krka je tudi ob Bečirovićevi odsotnosti igrala dobro, predvsem po zaslugi Zvonka Buljana, ki je pri vodstvu z 12:10 dosegel sedem točk (za dve 2:2, za tri 1:1). Prva četrtina pa se je končala s prednostjo Krke z 19:16.

Olimpija na odmor s prednostjo

Novomeščani so svoje vodstvo držali do trinajste minute, ko je Sasu Salin zadel trojko za 21:21, kar je bila za Ljubljančane prva zadeta trojka v osmih poskusih. Krka je v nadaljevanju pokazala več od svojih nasprotnikov in je pri izenačenju 23:23 dosegla pet zaporednih točk - Jaka Klobučar je prispeval tri, Zvonko Buljan pa dve točki - s čimer si je priborila najvišjo prednost na tekmi (28:23).

Domači trener Aleš Pipan je ob slabši igri svojih varovancev zahteval minuto odmora, po kateri je Krka svojo prednost povišala na šest (30:24), nato pa je sledil Olimpijin niz 7:1. Tega je zaključil center Alen Omić, ki je v obrambi blokiral Chrisa Bookerja, na drugi pa zabil po podaji Dina Murića (31:31).

Konec četrtine je pripadel domačim, pri katerih je Jaka Brodnik zadel enega od dveh prostih metov in za konec še zabil po prestreženi podaji za izid polčasa (34:31).

V prvem delu igre je bil pri Olimpiji najboljši strelec Alen Omić z 10 točkami, pri Krki pa Zvonko Buljan z 11 točkami. Eden izmed največjih dolžnikov je bil domačin Deividas Gailius, ki v dvanajstih minutah in pol ni vknjižil niti ene točke (za dve 0:2, za tri 0:2, prosti meti 0:2), za nameček je imel tri osebne napake.

Bečirović znova na parketu

Pri gostujočem moštvu je bil v začetni peterki drugega polčasa tudi Sani Bečirović, ki pa ni navdušil, saj je hitro izgubil dve žogi, tako da ga je Aleksdar Džikić po manj kot treh minutah nadaljevanja zamenjal z Erjonom Kastratijem.

Olimpija je znala izkoristiti slabšo igro svojih nasprotnikov in je v 25. minuti povedla za sedem (40:33), čeprav so njeni košarkarji zadeli le 4 izmed 13 prostih metov. Krka je v zaključku četrtine dosegla pet zaporednih točk in se povsem približala Ljubljančanom (45:46), vendar so ti imeli pred zadnjo četrtino dve točki prednosti (47:45).

Joksimović prevzel odgovornost v končnici

Gledalci v Stožicah v zadnjem delu niso videli vrhunske košarke, saj sta moštvi v prvih petih minutah dosegli le devet točk, Olimpija pa je navkljub slabemu izvajanju prostih metov (6:19) ohranila vodstvo (52:49).

Pri domačih je Nebojša Joksimović v ključnih trenutkih prevzel odgovornost in s trojko ter tremi podajami poskrbel za vodstvo z osmimi točkami razlike (59:51), a se je Krka vrnila v igro s trojkama Bookerja in Buljana (57:59). Končni udarec je pripadel Olimpiji, za katero so zadeli Murić, Omić in Salin ter potrdili zmago s 65:57.