ABA: Olimpija v napeti končnici ugnala Zadar

Košarkarji Uniona Olimpije so v 17. kolu lige ABA na domačem parketu premagali Zadar (88:81).

13. januar 2013 07.18
13. januar 2013 17.00
KOSSARKA

Ljubljana - Union Olimpija je v tekmi 17. kola regionalne lige ABA z 88:81 premagala hrvaški Zadar in vknjižila deveto zmago sezone, ki pa so jo mladi Ljubljnčani v končnici skoraj ogrozili.

Domači košarkarji so v zadnji četrtini vodili že s šestnajstimi točkami razlike, nato pa je sledil povratek Zadra, ki se je v zadnji minuti dvoboja približal le na točko. Na srečo privržencev Olimpije so njeni člani vendarle ohranili mirne živce in predvsem po zaslugi prvega strelca Jake Blažiča (26 točk) igrišče zapustili z dvignjenimi glavami.

V Stožicah se je zbranim navijačem predstavil tudi mladi košarkar Olimpije Emir Sulejmanović, ki je pustil dober vtis, saj je v štirinajstih minutah dosegel osem točk in ujel štiri žoge. Union Olimpija bo v 18. krogu 19. januarja ob 19. uri gostovala pri zagrebški Cedeviti.

Boljši začetek Zadra

Sašo Filipovski je tekmo začel s postavo Alen Omić, Jaka Blažič, Sasu Salin, Dino Murić in Luka Rupnik. Ti so imeli v prvih minutah dvoboja kar nekaj težav s pokrivanjem nasprotnikov, ki so povedli s 15:7, zato se je trener Olimpije Filipovski odločil za minuto odmora.

Po tej so domači začeli zmanjševati zaostanek za Zadrom, pri čemer sta prednjačila Jaka Blažič z desetimi in Alen Omić s šestimi točkami. Slednji si je v deveti minuti privoščil neodgovorno potezo, ko je v obrambi uspešno skočil za žogo, nato pa s komolcem v obraz udaril Iveja Ivanova, za kar je prejel nešportno osebno napako. Na srečo to ni bilo usodno za Olimpijo, ki je po prvi četrtini zaostajala le za dve točki (21:23).

Šov Travisa in Rannikka

Gledalci v ljubljanskih Stožicah so v drugi četrtini videli izjemni predstavi domačega Teemuja Rannikka in gostujočega Romea Travisa. Ta je pri izidu 30:30 dosegel 12 točk, največ izmed vseh igralcev na tekmi, a je stvari v svoje roke nato vzel natančni Finec. Rannikko je v kratkem času zadel tri trojke, nato je eno dodal še Klemen Prepelič, s čimer je Olimpija povedla za devet (39:30).

Poleg standardnih članov ljubljanske zasedbe je v prvem polčasu priložnost dobil tudi mladi Emir Sulejmanović, ki je v enajstih minutah dosegel 8 točk in imel še štiri skoke. Tudi z njegovo pomočjo je Olimpija povedla za enajst točk (48:37), končni izid prvega polčasa pa je bil 48:40 v korist domačih. Pri teh sta bila najbolj razpoložena Teemu Rannikko s štirinajstimi in Jaka Blažič z desetimi točkami.

13 točk Blažiča v tretji četrtini

Moštvi sta v drugi polčas vstopili s slabšo in predvsem neučinkovito igro, saj sta v prvih petih minutah skupaj dosegli le devet točk (52:45). Po izenačenem začetku je pri domačih odgovornost prevzel Jaka Blažič, ki je v tretji četrtini vknjižil trinajst točk in Olimpiji v 29. minuti priboril najvišjo prednost na tekmi (65:50), Ljubljančani pa so imeli pred zadnjimi desetimi minutami enajst točk naskoka (68:57).

Povratek Zadra

Domači so v zadnji četrtini nadaljevali z dobro igro in po koših Dražena Bubnića in Klemna Prepelića zanesljivo vodili (73:57), nato pa nenadoma popustili in nasprotnikom dovolili, da so se z delnim izidom 10:0 najprej približali na šest, manj kot tri minute pred koncem pa le na tri točke (77:74). Sašo Filipovski je lahko le opazoval, kako se je hrvaško moštvo vrnilo iz izgubljenega položaja in po uspešnih prostih metih Anteja Delaša 40 sekund pred koncem skoraj izničilo prednost njegovega moštva (81:80).

V ključnih sekundah dvoboja je nato spet zablestel prvi strelec tekme Jaka Blažič, ki je z zelo pomembno trojko Ljubljančanom priboril odločilno prednost (88:81).