Američana sta igrala, drugi so ju v glavnem gledali

Petrol Olimpija tudi v revanši podarila Banvitu 18 točk prednosti, ga skoraj ulovila, a doživela šesti poraz v Fibini LP.

20. december 2017 07.00

Zmagi za Krko in Rogaško

V slovenskem derbiju desetega kola druge lige ABA je Rogaška slavila pri Sixtu Primorski s 93:90. Koprčani so tako drugič zapored izgubili proti slovenskemu tekmecu, saj so v prejšnjem kolu klonili v Novem mestu pri Krki.
Rogaška je vodila že s 17 točkami (31:48), zato se je zdelo, da je tekma zapečatena, toda Primorska se je počasi približevala. Moštvi sta bili izenačeni pri 84:84, Rogaška pa je na koncu s trojko Rashuna Davisa in prostimi meti obdržala prednost, čeprav je nekdanji reprezentant Nebojša Joksimović s trojko 15 sekund pred koncem Primorsko približal le na točko zaostanka. Krka je povsem nadigrala Ohrid, zato je bila osrednja novica, da ima klub iz Novega mesta novega predsednika. To je Andraž Šuštarič, ki je nasledil Braneta Kastelca.

Ljubljana – Gašper Vidmar je v Stožicah požel največje odobravanje že ob predstavitvi košarkarjev obeh moštev. Nato z nizom zabijanj, s katerim je hitro prinesel Banvitu visoko prednost. In slednjič, ko je dosegel bržkone odločilna koša. Vmesno dogajanje je pretežno minilo ob razočaranju občinstva nad Petrolom Olimpijo, ki je zaradi skromne igre v prvem polčasu doživela šesti poraz v Fibini ligi prvakov.

Ljubljančani so si po dveh zaporednih zmagah v LP pripravili medvedjo uslugo. Na tribunah se je namreč po daljšem času zbralo lepo število gledalcev, ki pa so rekordno hitro izgubili upanje na uspeh. Začetna peterka je bila namreč izgubljena v prostoru in v času, najbolj center Bojan Radulović, in goste celo spodbujala, naj se razigrajo. Ob vodstvu Banvita z 20:6 se je med strelce v domačem moštvu vpisal le Devin Oliver, po devetih minutah se mu je pridružil Jordan Morgan, oba Američana pa sta bila do 18. minute edina v Olimpijinem moštvu, ki sta zmogla kakšen koš.

Do polčasa sta le še Jan Špan in Gregor Hrovat prispevala po dve točki, vsi drugi so bili le nemočni opazovalci akcij gostujoče zasedbe, ki je v 13. minuti vodila že s 30:12. Takrat je njen trener Sašo Filipovski ocenil, da je razlika tako velika, da lahko nameni večjo priložnost turškim košarkarjem, in rešil svoje nekdanje moštvo iz težav. Petrol Olimpija je zaradi vse boljše igre v obrambi celo dobila drugo četrtino s 15:12 in zmanjšala zaostanek na zelo znosnih 12 točk, čeprav je v uvodnih 20 minutah izkoristila le 30 odstotkov metov iz igre (za tri 2:10) in izgubila skok s 17:23.

V nadaljevanju stožiška ekipa ni bila bistveno natančnejša, a je stopnjevala raven agresivnosti in prevladala pri skokih, opogumljali pa so jo spomini na prvo tekmo v Bandirmi, v kateri je prav tako zaostajala za 18 točk, a nesrečno izgubila šele po podaljšku. V 27. minuti se je približala na 38:45, slabih šest minut pred koncem na 51:53 po dveh trojkah Roka Badžima, tedaj pa so gostje uvideli, da je konec šale. Vidmar jih je z dvema zaporednima košema popeljal na varno, Olimpiji pa se je poznalo, da je imela premalo natančnih strelcev z večje razdalje: Jan Špan je metal za tri točke 0:6, Domen Lorbek 0:5 ...

»Naš slab začetek je odločil dvoboj. S klopi je bila prva četrtina videti kot počasen posnetek, ki je bolj ustrezal Banvitu. Primanjkljaj 18 točk je bil prevelik. Marsikaj smo spremenili v obrambi in napadu, toda na koncu smo bili premalo učinkoviti,« je priznal Olimpijin trener Gašper Okorn, Filipovski pa dodal: »Po visokem vodstvu so gostitelji zaigrali precej bolj agresivno, mi pa smo si privoščili preveč napak. Ne razumem, kako lahko Olimpija zdrži tekmo za tekmo v takšnem ritmu. A vem, kako je moštvu z malo denarja, saj imamo šele 12. proračun v turški ligi.« Tudi Vidmar je pohvalil Ljubljančane: »Vedeli smo, da igrajo zelo energično, a se nismo dobro odzvali na njihovo odločno obrambo. Znova smo se zbrali šele v zadnjih petih minutah.«

Petrol Olimpija : Banvit 57:65 (41:51, 25:37, 10:25)

Dvorana Stožice, gledalcev 2100, sodniki Maestre (Fra), Horozov (Bol) in Mačiulaitis (Lit).
Petrol Olimpija: Špan 4, Lorbek 6 (2:2), Hrovat 7 (2:2), Oliver 16 (4:6), Radulović - prva peterka; Badžim 6, Morgan 18 (0:2); Banvit: Taylor 13 (2:2), Öncel 4 (2:2), Rautins 4 (2:2), Caliaoro 14 (2:2), Vidmar 14 - prva peterka; Thomas 5, Kulig 4 (0:1), Gecim 5 (2:2), Altintig 2, Atar.
Met za dve: Petrol Olimpija 17:45 (38 %), Banvit 17:31 (55 %); za tri: Petrol Olimpija 5:24 (21 %), Banvit 7:26 (27 %); skoki: Petrol Olimpija 43 (28+15), Banvit 37 (31+6).

Drugi pari v skupini C, danes: Rosa Radom – Estudiantes (18.30), Strasbourg – Bayreuth (20.30), AEK – Umana Venezia (20.30); vrstni red: Banvit 6:3, Umana Venezia, Bayreuth in Strasbourg po 5:3, Estudiantes in AEK po 4:4, Petrol Olimpija 3:6, Rosa Radom 1:7.