Dragiću rekord ni prinesel kaj prida veselja

Goran Dragić z enajstimi točkami ob porazu proti LA Lakers kot prvi Slovenec prek meje 7000 točk v ligi NBA.

31. marec 2016 22.13
Eduardo Brozovič

Ljubljana – Dvoboj z LA Lakers ne bo ostal v najlepšem spominu Goranu Dragiću. Njegov Miami je po podaljšku nepričakovano izgubil s 100:102 proti najskromnejši zasedbi zahodne konference lige NBA, čeprav je veliki zvezdnik Jezernikov Kobe Bryant igral le devet minut in dosegel dve točki. Slovenski as se je po tekmi počitka zaradi prehlada trudil, a z 11 točkami in 9 asistencami ni mogel preprečiti poraza.

Potem ko je Vročica klonila proti tekmecu, ki je do tedaj dobil le 15 od 74 nastopov v sezoni in tik pred tem zaostal za Utahom za 48 točk, so bili njeni košarkarji kajpada močno razočarani. Zapravili so priložnost, da bi se otresli Bostona in Charlotta (vsi imajo identični izkupiček 43:31) ter prehiteli tretjeuvrščeno Atlanto (45:31), lahko pa bi se tudi povsem približali potrditvi mesta med udeleženci končnice prvenstva; zanjo ob zdajšnjem razmerju sil potrebujejo še dve zmagi. Zato Dragić ni dajal posebnega pomena podatku, da je kot prvi slovenski košarkar dosegel več kot 7000 točk v rednem delu lige NBA; trenutni rekord je 7009.

Branilec iz Ljubljane, ki bo 6. maja dopolnil 30 let, je v svoji osmi ameriški sezoni prehitel donedavnega soigralca Bena Udriha. Razlika med njima znaša 284 točk. Štiri leta starejši Udrih je za svojo bero 6725 točk potreboval 12 sezon, 792 tekem in 17.625 minut igre, kar znese 0,38 točke na minuto. Pri Dragiću, ki je v 566 tekmah prebil na parketu 15.154 minut, pa povprečje znaša 0,46 točke na minuto.

Slovenski rekord pomeni 555. mesto na večni lestvici lige NBA, na kateri že 32 let prevladuje Kareem Abdul-Jabbar, strelec 38.387 točk v 20 sezonah, pred Karlom Malonom (36.928 v 19 letih). Na tretjem mestu (tik pred Michaelom Jordanom) je najučinkovitejši med aktivnimi košarkarji Kobe Bryant s 33.464 točkami v 20 letih, najvišje med Evropejci pa je na 8. mestu Dirk Nowitzki z 29.376 točkami v 18 sezonah. Med igralci, ki še vedno polnijo obroče, najdemo Dragića na 87. mestu, pred njim pa je kar pet njegovih soigralcev pri Miamiju: Dwyane Wade z 20.199 točkami v 13 sezonah, Joe Johnson (19.199 točk v 15 sezonah), Chris Bosh (17.189), Amare Stoudemire (15.962) in Luol Deng (12.668).

Gorana Dragića kajpada bolj zanima izboljšanje statistike v končnici lige NBA, ki jo Američani vodijo posebej in ji dajejo toliko večjo težo. V izločilnih bojih je doslej igral le v sezoni 2009/10, ko se je s Phoenixom po zmagah nad Portlandom in San Antoniom prebil v konferenčni finale z LA Lakers in v njem klonil z 2:4. Takrat je Bryant v povprečju natresel Soncem 33,7 točke na tekmo, dres Jezernikov pa je nosil tudi Aleksander Vujačič, najučinkovitejši Slovenec v končnici elitnega ameriškega prvenstva. Ob petih priložnostih je nastopil na 65 tekmah in zbral 324 točk, drugi je Rašo Nesterović (253 točk v 64 tekmah desetih sezon), tretji Beno Udrih (236 točk v 53 tekmah petih sezon), četrti Boštjan Nachbar (133 točk v 18 tekmah treh sezon), peti pa Goran Dragić (122 točk v 16 tekmah). Igro v končnici sta okusila tudi Primož Brezec (9 točk v 4 tekmah) in Marko Milič (4 točke v dveh tekmah), za Uroša Slokarja in Zorana Dragića pa je ostala neuresničena želja.