Slovenci kljub glasni podpori morali priznati premoč Hrvatom

Slovenski košarkarji so v prvem kolu evropskega prvenstva v Zagrebu izgubili proti Hrvatom (73:80).

05. september 2015 17.55
05. september 2015 20.00
Košaarka Slovenija Hrvaška EP

Zagreb - Slovenska košarkarska reprezentanca je na prvi tekmi evropskega prvenstva v Zagrebu izgubila proti gostiteljici skupine Hrvaški (73:80).

Čeprav so prireditelji napovedovali, da bo zagrebška dvorana razprodana, pa si je dvoboj po uradnih podatkih ogledalo »zgolj« 11.730 gledalcev, med njimi je bilo tudi več tisoč Slovencev, ki so vseh štirideset minut glasno spodbujali svoje ljubljence.

Ti so dvoboj začeli zelo dobro, blesteli v obrambi in prvo četrtino dobili s 23:17. Hrvaški je kazalo slabo, tudi zaradi težav Anteja Tomića z osebnimi napakami, kar pa se je kasneje izkazalo za srečo v nesreči. Namesto njega je namreč v igro vstopil Luka Žorić in odlično izkoristil svojo minutažo, v prvem polčasu je dosegel dvanajst točk in bil z Bojanom Bogdanovićem (9) najbolj zaslužen za preobrat, Hrvaška je na glavni odmor odšla z vodstvom 44:38.

V drugem polčasu se je razmerje moči nagnilo na stan Hrvaške, ki je v 25. minuti prvič povedla za deset (55:45) in prednosti ni več izpustila iz rok, tudi po zaslugi prevlade pri skokih (43:25) in številnih razpoloženih igralcev.

Pri domačih je bil prvi strelec Krunoslav Simon z 20 točkami, Luka Žorić jih je dosegel 17, Mario Hezonja pa 13.

Pri Sloveniji je bil najučinkovitejši Zoran Dragić s 14 točkami, Jaka Blažič jih je dodal 11.

Slovenska reprezentanca bo naslednji dvoboj igrala v nedeljo proti Gruziji (18).

Na preostalih tekmah skupine C je Nizozemska presenetila Gruzijo (73:72), Grčija pa je brez težav premagala Makedonijo (85:65).

PRVA ČETRTINA

Slovenija je tekmo začela v postavi Zoran Dragić, Uroš Slokar, Jaka Klobučar, Mitja Nikolić in Miha Zupan. Slovenska reprezentanca je od prvega sodniškega meta prikazala odlično igro v obrambi, čemur Hrvaška ni bila kos in je zapravila prve štiri napade na tekmi, na drugi strani pa sta debitant na prvenstvu Nikolić in Slokar poskrbela za vodstvo s 4:0. Hrvaški selektor Velimir Perasović je imel dodatno težavo, saj je center Ante Tomić hitro prejel dve osebni napaki in odšel na klop, Perasović pa je zaradi številnih preglavic zahteval prvo minuto odmora.

Slovenci so po vrnitvi na parket povišali na 6:0, nato pa je sledila serija trojk. Za Hrvate sta v razmaku 34 sekund zadela Mario Hezonja in Dario Šarić, pri Sloveniji pa sta odgovorila Jure Balažić in Zoran Dragić (12:6).

Slovenski košarkarji so prvo četrtino zaključili z odlično igro. Pri tem je imel vidno vlogo Klemen Prepelič, ki je v osmi minuti ukradel žogo in na drugi strani zadel trojko (17:12), po košu Jake Blažiča pa je bilo že +6 za Slovence (19:13). Ista igralca sta do konca prvih desetih minutah dosegla še po en koš - Prepelič je zadel prosti met, Blažič pa trojko - in Slovenija je na odmor odšla z vodstvom 23:17.

DRUGA ČETRTINA

Slovenija je dosegla prvi koš druge četrtine in prednost povišala na osem točk (25:17), Hrvaška pa je hitro odgovorila z petimi zaporednimi točkami in se po zabijanju Žorića približala na tri (22:25). Isti igralec je v 14. minuti blokiral met Blažiča, nato pa pri borbi za žogo s komolcem udaril Dragića in si prislužil tehnično napako. Njegovo potezo je mlajši izmed bratov Dragić kaznoval s prostim metom.

Žorić se je za svojo napako oddolžil v naslednjem napadu, ko je blokiral Balažića, to pa je Hrvaški dalo krila in je s košema Krunoslava Simona in Damjana Rudeža rezultat obrnila v svojo korist (27:26).

Jure Zdovc se je po delnem izidu 1:10 odzval z minuto odmora. Ta ni imela želenega učinka, saj se je pri domačinih »prebudil« Bojan Bogdanović in s šestimi zaporednimi točkami skorajda lastnoročno ohranjal Hrvaško v vodstvu (33:31).

Slovenci so bili do zadnjih dveh minutah povsem blizu Hrvaški in izenačili na 38:38, nato pa sta hrvaški voz povlekla Bogdanović in Luka Žorić, ki je dobil priložnost zaradi Tomićevih težav z osebnimi napakami. Domači so pod njunim vodstvom polčas končali z delnim izidom 6:0 in ob glavnem odmoru vodili s 44:38.

Pri Hrvaški je bil v prvem polčasu najboljši strelec Žorić z 12 točkami, pri Sloveniji pa Zoran Dragić z osmimi točkami.

TRETJA ČETRTINA

Razpoloženi Žorić je v tretji četrtini nadaljeval z dobro igro in zadel za vodstvo osmih točk (46:38). Slovenijo je v prvih minutah v igri držal Uroš Slokar, ki je dosegel štiri izmed prvih sedmih točk svoje reprezentance (45:48), ki pa je začela izgubljati borbo z domačini. Pri teh je poleg Žorića izstopal tudi Simon, ki je med 23. in 25. minuto dosegel pet točk (skupaj 16) in Hrvaško oddaljil na deset točk (55:45). Domačini so bili razigrani kljub odsotnosti Bogdanovića, ki je pri enem izmed prodorov nerodno padel na vrat in z velikimi težavami odšel na klop, kasneje pa zapustil dvorano in ni več igral.

Slovenski reprezentanci se nikakor ni uspelo približati, saj je imela Hrvaška preveč razpoloženih igralcev. Nebojša Joksimović je v 26. minuti zadel trojko (48:55), a je pri Hrvaški z enako mero odgovoril Hezonja, nato pa je Tomić s tremi zaporednimi točkami povišal na +11 (61:50).

Gostitelji so visoko prednost zadržali do konca četrtine in pred zadnjimi desetimi minutami vodili s 65:54.

ČETRTA ČETRTINA

Slovenska reprezentanca je zadnji del tekme začela spodbudno in se po petih zaporednih točkah Mihe Zupana približala na pet točk (62:67), Perasović pa je nemudoma zahteval minuto odmora.

Ta se je domačim še kako obrestovala. Dosegli so tri zaporedne točke in dobili ritem, Slovenci pa so v napadu delovali povsem nebogljeno in bili nekonkurenčni pri skoku (23:42). To se je poznalo tudi pri rezultatu, domačini so dve minuti pred koncem ponovno povedli za enajst in se zelo približali uspehu (75:64). Slovencem se do konca tekme ni več uspelo vrniti v igro in so morali Hrvaški čestitati za zasluženo zmago.