Evroliga: Crvena zvezda v peklu Pionirja strla Bayern in se uvrstila med 16 najboljših (VIDEO)

Košarkarji Crvene zvezde so v zadnjem kolu rednega dela evrolige ugnali neposrednega tekmeca za preboj med evropsko smetano.

18. december 2015 16.34
18. december 2015 20.22
G. L.
G. L.

Beograd - Pred zadnjim paketom šestih tekem v predtekmovanju evrolige je bila neznanka le še ena. Ali se bo kot zadnja med šestnajsterico najboljših košarkarskih ekip v Evropi prebila beograjska Crvena zvezda ali münchenski Bayern. Podvig je uspel Srbom, ki so štirikratne nemške prvake na domačem terenu premagali s 85:76.

Beograjčani bodo v Evropi prezimili že drugo sezono zapored in bodo ob zagrebški Cedeviti druga ekipa iz regionalne lige ABA med evropsko smetano. Do nocojšnje pete zmage v evroligi je rdeče-bele najbolj vztrajno vlekel Američan Quincy Miller, ki je dosegel 21 točk, zelo dobro tekmo pa ima za seboj tudi nemški center Maik Zirbes, ki je končal s 17 točkami in devetimi skoki. Srbom najbrž nebi uspelo niti brez borbenih Stefana Jovića (9 točk) in zlasti Marka Gudurića (16), ki sta bila glavna avtorja preobrata po zaostanku devetih točk na začetku zadnje četrtine.

Pri gostih sta bila razpoložena zlasti Srb Duško Savanović z 19 točkami in šestimi skoki ter Deon Thompson s 17 koši in petimi pobranimi odbitimi žogami.

V skupini A je več zmag od Zvezdašev dosegel le Fenerbahče (8), Himki in madridski Real pa sta se v drugi del tako kot rdeče-beli uvrstila s 50-odstotnim izkupičkom med zmagami in porazi. Bayern je s štirimi zmagami in šestimi porazi ostal pred vrati nadaljnjega tekmovanja.

Zvezda začela kot v transu

V peklenskem vzdušju nabito polnega Pionirja so Beograjčani v uvodnih minutah zadeli praktično vse, kar so vrgli proti košu. Po dve trojki sta v rdeče-belem dresu zadela Marko Simonović in Quincy Miller, ki sta ob izdatni pomoči centra Maika Zirbesa v prvi četrtini zgradila lepo prednost domačih. Zvezdaši so po sedmi točki Millerja sredi šeste minute tekme vodili že s 23:10, a je Nemce kolikor toliko blizu držal Duško Savanović. Srbski reprezentant je že v prvi četrtini dosegel 11 točk (od tega tri trojke), ravno toliko pa je znašal tudi zaostanek Bavarcev po prvih desetih minutah (20:31).

Z delnim izidom 6:0 na uvodu druge četrtine so Münchenčani nakazali, da svoje kože ne mislijo kar tako prodati. Ko je K. C. Rivers v 15. minuti zadel trojko je Zvezda vodila le še s 36:33. Tesno je bilo tudi nadaljevanje prvega polčasa, četudi Beograjčani niso niti za trenutek spustili vodstva iz rok. Na glavni odmor so odšli s prednostjo s 44:40.

Izenačeno nadaljevanje

A idej v napadu Srbov je bilo vse manj, kar so Nemci pridno izkoriščali. V tretji četrtini se je razigral zlasti Alex Renfroe, ki je v 34. minuti s svojo sedmo točko goste prvič po izidu 2:0 popeljal v vodstvo (48:46). Zvezdaši so se še naprej osredotočali zlasti na samostojne akcije in mete od daleč, kar jim ni najbolje uspevalo. Bavarci pa so medtem priplezali do svoje najvišje prednosti na tekmi (53:48), slabih dvanajst minut pred koncem tekme pa so svoj kapital oplemenitili že na +7. Njihovega naleta ni zaustavila niti minuta odmora: ko je v zadnji minuti trojko za 65:54 zadel Rivers, je Pionir prvič danes utihnil.

Ne za dolgo, saj je na uvodu zadnje četrtine trojko za približanje na -6 zadel Jović, za njim pa je dvakrat izza črte natančno meril še Marko Gudurić in prednost gostov je kar naenkrat znašala le še točko (69:68). Po košu Millerja sredi 35. minute so se Beograjčani vrnili v vodstvo, a le za kratek čas. Ekipi sta se v nadaljevanju vztrajno menjavali v vodstvu napetost pa je počasi dosegala vrelišče. V ciljnem finišu zadnje minute in pol pred koncem so odločilni korak naredili domačini, saj jih je Zirbes z dvema zadetima prostima metoma popeljal na prednost štirih točk (78:74). Nemec je po zgrešeni trojki Riversa nato še uspešno skočil, Rivers pa je minuto pred koncem zadel trojko za 81:74 in Pionir je začel slaviti uvrstitev v drugi del evrolige.

Filipovski izpadel kot edini Slovenec

Že po včerajšnjem večeru je bilo jasno, da so si s svojimi klubi uvrstitev med 16 najboljših priigrali vsi štirje slovenski predstavniki na parketu Luka Dončić, Zoran Dragić, Jaka Blažič in Aleksej Nikolić. Jasno pa je bilo tudi, da Sašo Filipovski, ki z roba igrišča vodi igralce Zielone Gore, možnosti za napredovanje več nima. Poljaki so se danes v nepomembni tekmi udarili s Pinarjem in na domačem terenu izgubili z 81:83.

Udeleženci drugega dela evrolige so: Fenerbahče, Himki, Real in Crvena zvezda iz skupine A, Olympiakos, Laboral Kutxa, Anadolu Efes in Cedevita iz skupine B, Lokomotiv Kuban, Barcelona, Panathinaikos in Žalgiris iz skupine C ter moskovski CSKA, Unicaja Malaga, Brose Baskets Bamberg in Darušafaka iz skupine D.