Evroliga: po porazu Olimpija nagrajena z aplavzom domačih navijačev

Union Olimpija je na prvi domači tekmi v Stožicah prikazala zelo dobro igro, a na koncu klonila proti Fenerbahčeju (75:81).

19. oktober 2012 16.21
19. oktober 2012 20.41
KOSARKA OLIMPIJA SPLIT
D. O., Delo.si

Ljubljana - Že pred dvobojem je postalo jasno, da turški velikan Fenerbahče v drugem kolu evrolige proti Union Olimpiji v Stožicah ne bo mogel računati na Romaina Sata, ki je moral zaradi ponarejenega potnega lista zapustiti Slovenijo.

Varovanci Saša Filipovskega so na prvi domači evroligaški tekmi v tej sezoni pred domačim občinstvom (v Stožicah se jih je zbralo dobrih 8000) prikazali zelo solidno predstavo, a se jim je ustavilo v zaključnih minutah in doživeli poraz s 75:81. Kljub temu, so bili domači navijači zadovoljni in po koncu tekme vstali na noge in Ljubljančane nagradili z bučnim aplavzom.

Union Olimpija bo v naslednjem krogu evrolige prihodnji petek (26. 10.) gostila grški Panathinaikos. Danes je bila odigrana še druga tekma v skupini A, košarkarji Himkija so na domačem parketu po pravi drami le ugnali Real Madrid in prišli do prve zmage (86:85).

Zmaji hrabro v tekmo

Ljubljanski strateg Sašo Filipovski je tekmo pričel s peterko Jaka Blažič, Dominic Waters, Sasu Salin, Klemen Prepelič in Aron Baynes. Zmaji so dvoboj pričeli odlično, saj se niso ustrašili favoriziranega tekmeca in bili v uvodnih petih minutah boljši nasprotnik (13:8). Toda nato so se ogreli košarkarji Fenerbahčeja, ki so napravili delni izid 9:0 in prevzeli pobudo.

Pomagala ni niti minuta odmora Filipovskega, saj so Turki blesteli pri metu izza črte (4/7). Pri Olimpiji je bil razpoložen Baynes, ki je bil najbolj nevaren strelec in skakalec. Bojan Bogdanović je samo v prvi četrtini dosegel kar 10 točk. Nekaj minut so dobili Timmu Rannikko, Alen Omić in Dino Murić, izid četrtine je bil 20:25.

Prepelič ob zvoku sirene prinesel vodstvo

Košarkarji Fenerbahčeja so drugo četrtino začeli s peto trojko, ki jo je prispeval Ilkan Karaman (20:28). Na parketu je igro vodil Ranniko, pod košem se je boril Omić. Izkušeni Finec je po treh minutah igre zadel svojo prvo trojko, po lepem prodoru Blažiča pod koš je Olimpija povsem ujela goste iz Turčije (27:28). Nevidnega Omića je zamenjal Baynes, Murić je moral mesto prepustiti Salinu. Po novem lepem prodoru Blažiča je nezadovoljni gostujoči strateg Simone Piangiani vzel minuto odmora (31:33).

Navodila so očitno zalegla, Emir Preldžić in Batiste sta prispevala že sedmo trojko za Fenerbahče (33:38). Šele tri minute pred koncem polčasa je s črte prostih metov svoje prve točke vpisal tudi Klemen Prepelič (35:39). Priključil se mu je tudi Page Dylan in po košu od table vnovič izničil zaostanek Olimpije (39:41). Trideset sekund pred koncem je Olimpija po trojki Salina izenačila, ob zvoku sirene je zadel še Prepelič in domače navijače dvignil na noge (46:43!).

Strelci ob polčasu: Baynes 10 točk in 8 skokov, Salin, Blažič in Prepelič po 5 točk; Batiste in Bogdanović po 11, McCalebb 9.

McCalebb držal korak z Olimpijo

Zmaji so tudi drugi polčas začeli odlično - polagal je Blažič, žogo pa je v koš potisnil Omić (48:43). Sledile so minute Fenerbahčeja, kjer je igro odlično vodil McCalebb. Makedonski reprezentant je dosegel štiri zaporedne točke in izid praktično poravnal (50:49). Po trojki Omirja Onana in novi ukradeni žogi McCalebba so vnovič vodili Turki (52:54).

Toda sledila je mini serija Olimpije, ki še naprej igra izjemno - pod košem je še enkrat več zadel robustni Baynes, Blažič je po ukradeni žogi protinapad zaključil z lahkim košem (56:54). Po nekaj nespametnih potezah na igrišču, ki so prinesle nov zaostanek, je Filipovski razumljivo zahteval minuto odmora. Po vrnitvi na parket je Baynes ukradel žogo, z zabijanjem in svojo deveto točko je akcijo zaključil Page. Z nekaj sreče je Murić v zadnjih sekundah znižal na -2 - po koncu tretje četrtine je bil izid 61:63.

Poškodba McCalebba

Olimpija je tudi zadnji del tekme pričela fantastično - Omić je v obrambi priboril žogo, Prepelič pa je zadel svojo drugo trojko na tem obračunu. Toda z enako mero so odgovorili gostje iz Turčije (64:68). V eni od akcij je pod košem nemočno obležal McCalebb, ki si je poškodoval gleženj in odšel na klop ter se ni več vrnil v igro.

Zmaji so nadaljevali z odlično igro v obrambi, ki je Turkom povzročala ogromno težav. 6:09 pred koncem tekme je Prepelič izenačil na 68:68. Nato jim je s prekrškom v napadu uslugo napravil Omer - košarkarji Fenerbahčeja so postajali vidno nervozni, sledila je nova minuta odmora gostujočega stratega Piangianija.

Nerazumlji mrk Olimpije v zadnjih minutah

Pomembno trojko je dobre štiri minute pred koncem zadel Ermis Baris (68:71), sedaj je Filipovski zahteval time-out. Olimpije se je ustavilo v igri - prekršek v napadu je napravil Rannikko in nato zgrešil še met za tri točke, težave je imel tudi Baynes.

Težav z dosegenjem košev oziroma trojk pa niso imeli pri Fenerbahčeju - dobre dve minute pred koncem je Baris zadel za vodstvo s 68:75. Trideset sekund pred koncem je trojko zadel Prepelič in znižal na -4. V nadaljevanju so Ljubljančani s prekrški poizkušali pripraviti preobrat, a jim je vendarle zmagalo nekaj sreče - Kljub porazu, so zmaji po tekmi dobili stoječe ovacije.

Dvorana Stožice, gledalcev 10.000, sodniki: Garcia (Španija), Chiari (Italija), Kowalski (Poljska).

Union Olimpija: Waters 6, Prepelič 13 (2:2), Blažič 9 (3:5), Rannikko 5 (2:2), Salin 5, Murić 4, Baynes 14 (2:2), Bubnić 3 (1:2), Page 10 (3:4), Omić 6 (2:4).

Fenerbahče Ülker: McCalebb 17 (1:2), Onan 13 (1:2), Ermis 7 (1:4), Andersen 3, Savas 3 (1:2), Batiste 13 (2:2), Karaman 3, Bogdanović 14 (4:6), Preldžić 8 (3:6).

Prosti meti: Union Olimpija 15:21, Fenerbahče Ülker 13:24.

Met za dve točki: Union Olimpija 21:47, Fenerbahče Ülker 19:29.

Met za tri točke: Union Olimpija 6:23 (Prepelič 3, Rannikko, Salin, Page), Fenerbahče Ülker 10:23 (Onan 2, Ermis 2, Bogadnović 2, Preldžić, Karaman, Batiste, Andersen).

Skoki: Union Olimpija 40 (24 + 16), Fenerbahče Ülker 29 (26 + 3).

Osebne napake: Union Olimpija 27, Fenerbahče Ülker 26.

Pet osebnih: Onan (39.).

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Evroliga, 2. kolo:

Skupina A

Union Olimpija - Fenerbahče 75:81 (20:25, 26:18, 15:20, 14:18)

(Baynes 14 točk, 12 skokov, Prepelič 13 točk; McCalebb 17, Bogdanović 14).

Himki - Real 86:85

(Lončar 16, Davis 15 ; Fernandez in Reyes 15, Carroll 14,..., Begić 2, 1 skok v 8 minutah)

Panathinaikos - Cantu 78:76

(Schortsanitis 19; Aradori in Markoišvili po 17),

Vrstni red: Panathinaikos, Real in Himki po 3, Union Olimpija in Fenerbhačke po 2, Cantu 0.

Skupina B

Alba - Chalon 74:71

(Thompson 24; Tchicamboud 20),

Maccabi - Siena 70:68

(Hickman 19; Kemp 16),

Prokom - Unicaja 75:77;

Vrstni red: Alba in Maccabi po 2:0, Unicaja in Chalon po 1:1, Siena in Prokom po 0:2.

Skupina C

Cedevita - Milano 71:83

(Gelabale 20, Wright 14; Langford 17, Cook 15)

Anadolu Efes - Olympiakos 98:72

(Farmar 25, Vujačić 15 (1/4 za dve, 3/4 za tri, 4/6 prosti meti) v 25 minutah; Spanoulis 14, Hines 13.)

Caja Laboral - Žalgiris 71:77

(Nocioni in Oleson po 13; Darden 17, Kaukenas 15)

Vrstni red: Žalgiris, Milano po 4, Anadolu Efes in Olympiakos po 3, Cedevita in Caja Laboral po 2.

Skupina D

Lietuvos rytas - Barcelona 49:67

(Radošević 11; Navarro 13, E. Lorbek 9 - za dve 3:8, za tri 1:1, 2 skoka in 1 asistenca v 14 min),

Bamberg - Bešiktaš 71:86

(Gavel 21, Nachbar 11; Jerrells 27, Vidmar 3)

Partizan - CSKA 71:76;

(Bogdanović 16; Weems 30);

Vrstni red: Bešiktaš, Barcelona in CSKA po 2:0, Lietuvos rytas, Bamberg in Partizan po 0:2.