Evroliga: Dragić na »revialni« tekmi dosegal koše, Dončić na »tekmi leta« delil asistence (VIDEO)

Na evropskih parketih so se nocoj dokazovali Luka Dončić, Zoran Dragić, Jaka Blažič in Aleksej Nikolić. Maccabi prihaja v Stožice.

17. december 2015 16.05
17. december 2015 19.17
G. L.
G. L.

Moskva - Sklepni četrtek v prvem delu letošnje evrolige je prinesel nastope vseh štirih slovenskih predstavnikov, ki s prikazanim niso razočarali. Najpomembnejše zmage se je razveselil Luka Dončić z madridskim Realom, za katerega sta v boju za napredovanje proti Strasbourgu šteli le novi dve točki. Jaka Blažič in Aleksej Nikolić sta imela s svojima kluboma napredovanje že v žepu, a sta vseeno vpisala nova para točk. Skrbi pred zadnjo tekmo ni imel niti Zoran Dragić, ki je v zadnjem kolu doživel poraz, a prikazal zelo dobro individualno predstavo.

Kraljevi klub iz Madrida je po katastrofalnem uvodu v evropsko sezono, ko se je v skupini A znašel celo na zadnjem mestu, moral sezono reševati v zadnjem kolu. V njem je v španski prestolnici grozil francoski Strasbourg, a le pred tekmo, saj so takoj po uvodnem zvoku sirene Madridčani prevzeli vajeti igre v svoje roke. Varovanci Pabla Lassa so že uvodno četrtino dobili z 29:15, po nekoliko bolj izenačenih drugih desetih minutah pa so v nadaljevanju tekme brez kakršnihkoli težav slavili z visokih 97:65.

Slovenski up, šele 16-letni Luka Dončić, je tudi nocoj opozoril nase. Ob njegovem imenu bodo resda ostale zapisane »le« 3 točke (met za dve 1:2, prosti meti 1:2), a tudi kar sedem asistenc, s čimer je bil najuspešnejši v tem elementu igre na tekmi. Pa čeprav je na parketu prebil vsega 13 minut!

Strelsko je bil pri belem baletu s 14 točkami najbolj razpoložen še en organizator igre Sergio Rodriguez, ki je podelil še pet podaj. Po 12 točk sta dodala Felipe Reyes in Trey Thompkins. Pri gostih je izstopal Rodrigue Beaubois, ki je dosegel 17 točk.

Za zadnjo prosto vstopnico v skupini A se bosta jutri udarila nemški Bayern in beograjska Crvena zvezda.

Razpoloženi Dragić doživel poraz Himkija

Moskovski Himki in istanbulski Fenerbahče sta jo imela v na varnem že pred današnjim zadnjim kolom. Turki so imeli zagotovljeno celo prvo mesto v skupini A, tudi Rusi pa skrbi glede napredovanja niso imeli. Dvoboj za prestiž je nazadnje pripadel Fenerbahčeju, ki je Zorana Dragića in druščino ugnal s 70:68.

Slovenski reprezentant je bil tokrat zelo razpoložen, saj je v 23 minutah igre, kolikor mu je namenil domači trener Rimas Kurtinaitis dosegel 13 točk in šest skokov, ob čemer je bil izjemno natančen: za dve točki je metal stoodstotnih 5:5, za tri 1:2, na črto prostih metov pa ni stopil. Še bolj učinkovita od Ljubljančana sta bila Tyrese Rice z 19 točkami in Aleksej Šved, ki je dosegel 16 točk.

Njihovo moštvo je kljub temu moralo priznati razpoloženim Turkom, ki so do tesne zmage prišli zlasti po zaslugi Jana Veselyja (19 točk, šest skokov) in Bobbyja Dixona (16 točk). Fenerbahče je v 10. kolu tako vpisal osmo zmago, s katero je brez težav osvojil prvo mesto v skupini.

Blažič umirjen pri zmagi

Jaka Blažič je s svojo Laboral Kutxo z 92:70 brez večjih težav ugnal zagrebško Cedevito, čeprav sam ni bil najbolj pri metu. V slabih 15 minutah igre je dosegel 4 točke (za dve 2:5, za tri 0:2) in dodal še pet skokov, tri asistence in ukradeno žogo.

Najuspešnejši strelec na relativno enosmerni tekmi je bil Fabien Causeur, ki je v dresu Baskov dosegel 20 točk in šest skokov. Pri Hrvatih je 12 točk zmogel Marko Arapović, ki je kot edini iz gostujočega moštva dosegel dvoštevilčno bero točk.

Laboral Kutxa je s šesto zmago splezala na drugo mesto, Cedevita pa je s šestim porazom pristala na četrtem mestu v skupini B.

Nikolić k zmagi prispeval trojko

Z rezultatskega vidika nepomembno tekmo so odigrali tudi košarkarji nemškega Brose Baskets Bamberga in italijanskega Sassarija, saj so si Nemci že pred zadnjim kolom zagotovili tretje mesto v skupini D, Italijani pa so bili brez zmage obsojeni na zadnjo pozicijo. Pričakovane zmage z 86:54 so se razveselili Nemci, pri katerih je dobrih 14 minut na parketu prebil tudi mladi slovenski reprezentant Aleksej Nikolić.

Obetavni organizator igre je dosegel 3 točke (za dve 0:1, za tri 1:2) in zbral še po eno blokado in ukradeno žogo. Precej bolj obogatena je bila statistika pri izkušenemu Grku Nikosu Zisisu, ki je dosegel 16 točk, pet asistenc in tri skoke, dvomestno število točk (po 12) pa sta prispevala še Daniel Theis in Janis Strelnieks.

Maccabi v evropski pokal

Največje razočaranje večera so doživeli košarkaji izraelskega Maccabija, ki so kljub zmagi proti turški Darušafaki (66:70) potegnili kratko in bodo sezono nadaljevali v evropskem pokalu. Šestkratni zmagovalci evrolige bi za napredovanje med najboljših šestnajst potrebovali zmago z najmanj enajstimi točkami razlike, saj so s Turki v Tel Avivu zmagali s 84:73.

Izraelski velikan bo sezono tako nadaljeval v evropskem pokalu, natančneje v skupini M, v kateri so tudi Union Olimpija, Unics Kazan in Nižnij Novgorod. Maccabi se bo po štirih letih tako v kratkem vrnil v Ljubljano.