Evroliga: Real Madrid za slovo nadigral Union Olimpijo

Union Olimpija je evroligaško sezono sklenila v Madridu, kjer je morala priznati premoč Realu, ki je slavil zmago s 91:60.

13. december 2012 14.45
13. december 2012 17.15
KOSARKA OLIMPIJA REAL
D. O., Delo.si

Madrid - Košarkarji Uniona Olimpije so se od evrolige poslovili z visokim porazom na gostovanju pri Real Madridu. Brez kapetana Teemu Rannikka, Dominica Watersa in Dylana Pagea so bili zmaji proti slovitemu tekmecu povsem nemočni in na koncu klonili s 91:60, kar je najvišji poraz v tej sezoni.

Pri zeleno-belih je bil vnovič najbolj razpoložen Aron Baynes, ki je dosegel 13 točk in imel ob tem tudi šest skokov. Pri kraljevskemu klubu je največ točk (17) dosegel Jaycee Carroll. Olimpija je evropsko sezono sklenila s tremi zmagami in sedmimi porazi ter v skupini A prehitela le zadnjeuvrščeni Cantu.

Ljubljančani morajo sedaj vse moči usmeriti v regionalno ligo ABA, kjer se delijo evroligaške vstopnice za prihodnjo sezono. V najbolj prestižno košarkarsko tekmovanje na stari celini se bosta iz lige Aba uvrstili dve ekipi - ena bo napredovala v kvalifikacije za evroligo in če v njih ne bo uspešna, bo igrala v evropskem pokalu, še dve moštvi pa si bosta zagotovili udeležbo v drugem kakovostnem razredu - evropskem pokalu.

Baynes odlično začel, nato poniknil

Union Olimpija je tekmo začela s peterko Luka Rupnik, Jaka Blažič, Sasu Salin, Aron Baynes in Dražen Bubnić. V uvodnih minutah so se zmaji dobro borili s favoriziranimi gostitelji, spet je bil razpoložen Baynes, ki je s hitrimi 4 točkami držal Olimpijo v igri (6:6). Pri Realu je bil v uvodu tekme pod košem neustavljiv Nikola Mirotić, ki je dosegel večino točk. Sredi prve četrtine so gostitelji prvič povedli s +5 (11:6).

Filipovski je nato zahteval minuto odmora in v igro poslal Klemna Prepeliča in Dina Murića. V nadaljevanju so se zmaji uspeli približati na tri točke, toda Real je po trojki Jaycee Caroll dobro minuto pred koncem spet pobegnil na +8. Izid četrtine je 20 sekund pred koncem s prvo trojko za Olimpijo postavil Blažič (22:15).

Strelski šov Reala vodil Llull

Real je drugo četrtino začel odlično - najprej je skoraj neovirano polagal Felipe Reyes, sledila je trojka Sergia Llulla (27:15), Filipovski je bil tako prisiljen v hiter »time-out.« Llull, ki je prihajal do odkritih metov je blestel še naprej, v naslednji minuti je Real povedel v vodstvo +15, sam pa je imel v statistiki že deset točk.

Ljubljančani so nato za nekaj minut uspeli ustaviti nalet gostiteljev, toda v napadu jim še naprej ni in ni šlo. Dobre štiri minute pred koncem prvega polčasa so zaostajali že za (pre)visokih 19 točk. Real je še naprej blestel pri metu izza črte, zadeli so kar 4 trojke iz osmih poizkusov (Olimpija le 1/9!). V drugem delui druge četrtine je štiri točke prispeval Baynes, medtem ko je prednost Reala rastla - izid polčasa je bil 48:27.

Zmaji po slabem začetku ustavili nalet Reala

Tudi daljši premor ni pomagal Olimpiji, saj je Real drugi polčas začel z delnim izidom 7:0. Po skoraj treh minutah igre je nove točke za Olimpijo prispeval kdo drug kot robustni Baynes (55:29). Filipovski je nekaj minut igre ponudil tudi mlademu Emirju Sulejmanoviću, ki je hitro dosegel prvi točki v tej sezoni evrolige.

Še naprej so na parketu prevladovali Španci, ki so se začeli že poigravati z zasedbo iz Ljubljane (62:35). Tako je tri minute pred koncem četrtine Mirotić atraktivno podal Llullu, ki je z zabijanjem navdušil domače gledalce. Ob koncu četrtine je trojko zadel Prepelič in znižal na 26 točk zaostanka. V zadnjih sekundah četrtine je trojko prispeval še Močnik (68:46).

Upe, da bi Ljubljančani  vsaj nekoliko omilili visoko prednost slovitega tekmeca, je z novo trojko na začetku zadnj četrtine pokopal Carroll (74:50). Gostitelji niso popuščali, po košu Mirze Begiča slabih šest minut pred koncem tekme je njihova prednost prvič presegla mejo 30 točk.

O nemoči varovancev Saša Filipovskega priča podatek, da je štiri minute pred koncem Baynes dosegel šele peto točko za Olimpijo v zadnji četrtini.

Evroliga, 10. kolo

Skupina A:

Real Madrid - Union Olimpija 91:60 (22:15, 26:12, 20:19, 23:14)

Fenerbahče - Cantu 77:69 (18:22, 25:16, 17:17, 17:14)

Himki - Panathinakos 78:77 (21:14, 25:25, 15:20, 17:18)

Vrstni red: 1. Real 7:3, 2. Himki 7:3, 3. Panathinaikos 6:4, 4. Fenerbahče 5:5, 5. Union Olimpija 3:7, 6. Cantu 3:7.

Skupina B

Siena - Asseco Prokom 88:95 (po podaljšku)

Unicaja - Elan Chalon 86:62

Vrstni red: 1. Maccabi 8:2, 2. Unicaja 8:2, 3. Siena 6:4, 4. Alba 4:6, 5. Chalon 3:7, 6. Prokom 1:9.

Skupina D

Barcelona - CSKA 75:78

Bešiktaš - Lietuvos Rytas 66:65

Brose Baskets Bamberg - Partizan 92:90

Vrstni red: 1. FC Barcelona Regal 9:1, 2. CSKA Moskva 9:1, 3. Bešiktaš Carigrad 5:5, 4. Brose Baskets 3:7, 5. Partizan 2:8, 6. Lietuvos Rytas 2:8.