Evroliga: Spanoulisovo prebujenje popeljalo Olympiakos v finale, Real hitro opravil s Fenerbahčejem

Olympiakos je bil v prvem polfinalu evrolige z 70:68 boljši od CSKA, Real je premagal Fenerbahče s 96:87.

15. maj 2015 19.04
15. maj 2015 20.08
BASKET-EURL-REALMADRID-FENERBAHCE

Madrid - Košarkarji Olympiakosa so se kot prvi uvrstili v finale zaključnega turnirja evrolige v Madridu, potem ko so bili z 70:68 boljši od moskovskega CSKA. V nedeljskem finalu se bodo pomerili z domačim Realom, ki je premagal Fenerbahče s 96:87.

Gledalci v Madridu so za začetek videli izjemno tekmo med Olympiakosom in CSKA. Večino tekme so bili boljši Moskovčani, ki so v zadnji četrtini vodili za devet točk (61:52), nato pa je breme na svoja ramena prevzel organizator igre Vassilis Spanoulis. Odlični Grk je v prvih treh četrtinah zgrešil vseh deset metov iz igre, za kar pa se je oddolžil z obrestmi in v zadnjih štirih minutah dosegel kar 11 točk. Moskovčani ga niso mogli ustaviti in so ostali brez mesta v finalu.

Pri Olympiakosu je bil prvi strelec Georgios Printezis s 14 točkami, junak Spanoulis je imel ob 13 točkah še 3 podaje in 3 ukradne žoge.

Pri Moskovčanih je bil najbolj razpoložen Nando de Colo z 18 točkami, Saša Kaun jih je dodal 11.

CSKA na glavni odmor s točko prednosti

Prva polfinalna tekma je v začetku ponudila izenačeno igro, saj sta bili moštvi v uvodni četrtini petkrat poravnani. Nekoliko več od igre so imeli Moskovčani, ki so vodili za največ šest točk (15:9), ob odmoru pa so imeli tri točke prednosti (20:17).

CSKA je drugo četrtino začel s košema Nada de Cola in Aarona Jacksona ter povedel za sedem (24:17), Grki pa so vztrajno držali stik s svojimi nasprotniki in v 16. minuti tudi povedli (28:27). V nadaljevanju prvega polčasa si nobeni izmed ekip ni uspelo priboriti več kot treh točk prednosti, ob glavnem odmoru pa je bilo 36:35 za CSKA.

Spanoulis v treh četrtinah 0-10 iz igre

V tretji četrtini je rusko moštvo znova poskrbelo za nekoliko večjo razliko, predvsem po zaslugi De Cola, ki je dosegel sedem izmed prvih enajstih točk svoje ekipe (47:39). Tudi tokrat je Olympiakos hitro ujel priključek, z delnim izidom 8:2 se je do 29. minute približal le na dve točki (47:49), nato pa je Miloš Teodosić s polaganjem postavil izid četrtine (51:47). Grki so bili tako še vedno v igri za zmago, čeprav je njihov prvi organizator igre Vassilis Spanoulis zgrešil vseh deset metov iz igre (za dve 0-5, za tri 0-5).

Spanoulis se je oddolžil z obrestmi

Če je bil Spanoulis zelo nerazpoložen, pa je bil na drugi strani raizgran Teodosić. Ta je zadnjo četrtino začel s tremi zadetimi prostimi meti, nato pa je zadel še trojko za vodstvo 57:49. Grški košarkarji so bili iz minute v minuto v večjih težavah in so v 36. minuti zaostajali že za devet (52:61), nato pa so dočakali svetlejše trenutke. Njihov dolžnik Spanoulis je v 37. minuti dosegel svoj prvi koš iz igre, nato pa je Sloukas zadel dva prosta meta in Olympiakos približal na štiri (59:63), njihov nalet pa so Moskovčani prekinili z minuto odmora. A tudi po njej so Grki narekovali tempo igre in po novem košu Sloukasa zaostajali za dve, nato pa je Spanoulis dosegel pet zaporednih točk za vodstvo 66:63.

CSKA je v zadnji minuti izenačil na 66:66, Olympiakos pa se je v ključnih trenutkih znova zanesel na Spanoulisa, ki ni razočaral in je zadel trojko za 69:66. Grki so hitro storili prekršek nad De Colom, ki je prostima metoma približal CSKA na točko, do konca pa je bilo še 7,1 sekunde (68:69). Nato so bili na potezi Rusi, ki so nepravilno ustavili Kostasa Sloukasa. Ta je zadel enega izmed dveh prostih metov, CSKA pa je zapravil svoj zadnji napad.

Real z odlično drugo četrtino strl odpor Fenerbahčeja

Na drugi polfinalni tekmi je domači Real premagal Fenerbahče s 96:87.

Tekma je bila izenačena le v prvih desetih minutah, ki so se končale z minimalnim vodstvom Fenerbahčeja z 21:20. To je bilo le zatišje pred viharjem. Madridčano so drugo četrtino začeli z delnim izidom 9:0 in po štirinajstih minutah povedli z dvomestno prednstjo (34:23), manj kot tri minute pred koncem polčasa pa so imeli že 21 točk naskoka (53:21). Izid polčasa je bil 55:35.

Košarkarji Reala so imeli v prvem polčasu kar 58-odstotni met za tri točke (8-14), zabeležili so deset asistenc več od Fenerbahčeja (18:8) in bili boljši v skoku (17:14).

Madridčani so na začetku drugega polčasa nadaljevali z vrhunsko predstavo in s trojkama Sergia Llulla in Rudyja Fernandeza vodili že za 26 točk (61:35), nato pa so Turki v nadaljevali občutno znižali zaostanek in se nekajkrat približali na 14 točk, pred zadnjimi minutami pa so zaostajali za sedemnajst (59:76).

Turki se navkljub visokemu zaostanku niso predali in se do konca tekme približali na manj kot deset točk, vendar pa jim ni uspelo ogroziti zmage Reala.

Pri Madridčanih sta bila najbolj razpoložena Gustavo Ayon z 18 točkami in K.C. Rivers s 17 točkami, pri Turkih pa Andrew Goudelock s 26 točkami in Jan Vesely z 20 točkami.