Evroliga: visok poraz v Istanbulu krepko zmanjšal možnosti za »top 16«

Košarkarji Union Olimpije so na gostovanju pri Fenerbahčeju klonili s 85:68 in praktično zapravili možnosti za napredovanje.

22. november 2012 15.29
22. november 2012 17.15
KOSARKA OLIMPIJA FENERBAHCE
D. O., Delo.si

Ljubljana - Po visokem porazu v Istanbulu so košarkarji Union Olimpije zapravili praktično vse možnosti (razen teoretičnih) za veliko presenečenje in uvrstitev med najboljših šestnajst moštev na stari celini. Fenerbahče je v sedmem kolu evrolige na domačem igrišču sicer pokazal povprečno predstavo, a vseeno prišel do visoke zmage s 85:68. Turki so bili v prvem polčasu precej boljši nasprotnik, v drugem delu tekme pa zlahka držali visoko prednost in prišli do četrte zmage, medtem ko je Olimpija zabeležila še peti poraz.

Najboljši strelec Turkov je bil Bojan Bogdanović, ki se je ustavil pri 19 točkah, od tega jih je kar 14 dosegel v prvi četrtini, pri Union Olimpiji je bil najbolj razigran Page Dylan (23 točk), Alen Omić jih je dodal 11 in imel ob tem tudi kar 13 skokov. V prihodnjem kolu (29. novembra) bodo zmaji gostovali pri Panathinaikosu.

»Obrambeno danes nismo bili na nivoju. Zunanji igralci Fenerbahčeja, predvsem Bogdanović, so nam povzročali preveč težav. Preprosto nismo našli orožja za njihovo moč in višino. Kljub veliki želji in dobremu začetku tekme, se po slabi seriji nikakor nismo uspeli pobrati,« je tekmo ocenil ljubljanski strateg Sašo Filipovski.

Neustavljivi Bogdanović zadeval kot za šalo

Filipovski je tekmo pričel s peterko Aron Baynes, Page Dylan, Dominic Waters, Sasu Salin in Dino Murić. Dvoboj so bolje odprli Ljubljančani in po koših Pagea in Watersa povedli s 4:0. Šele po treh minutah igre so prve točke prek Bojana Bogdanovića dosegli tudi gostitelji (4:2). Page je bil očitno razpoložen za igro, zadel je prvo trojko na tekmi (4:7).

Toda nato je sledil šov domačih. Turki so zaostanek hitro izničili, prvič povedli v šesti minuti, prav vse točke je dosegel neustavljivi Bogdanović (11:7). Filipovski je odreagiral z minuto odmora. Nasveti niso pomagali, kot tudi ne Jaka Blažič, ki je prišel na parket, saj so zmaji hitro izgubili dve žogi in zaostajali že za +7. Agresivna obramba in razpoloženi Bogdanović (kar 14 točk!) je bilo dovolj, da je Fenerebahče dobil prvo četrtino s +10.

Zmaji niso in niso znali zadeti iz igre

Turki so nadaljevali v silovitem tempu in v uvodu druge četrtine hitro povedli že s 26:12. Filipovski je po zaostanku na parket poslal še Klemna Prepeliča in Dražena Bubnića. Po vsega treh minutah igre je Fenerbahče, kjer sta se prebudila tudi Mike Batiste in Bo McCalebb (vsak po šest točk), vodil že za (pre)visokih +17.

S svojo prvo trojko je odgovoril Prepelič in izid vsaj nekoliko znižal (33:21), toda obramba Olimpije še naprej ni imela rešitve za razigrane Turke, ki so zadevali z vseh pozicij. Pri izidu 36:51 je Filipovski zahteval novo minuto premora za svoje neučinkovite varovance ter nato v igro namesto Baynesa poslal Alena Omića. Po trojki Onana Omeja v zadnji minuti so gostitelji prišli do najvišje prednosti na tekmi (43:24), Olimpiji pa ni in ni stekel met iz igre. V prvem polčasu so Ljubljančani zadeli le sedem metov iz igre od 19 (le 36 odstotkov!), tudi izza črte niso bili pretirano natančni (3/13).

Fenerbahče držal visoko prednost

Zmaji so drugi polčas odprli z delnim izidom 4:0 in vsaj nekoliko omilili visok zaostanek (43:30). Toda turška ekipa je hitro prekinila nalet gostov iz Ljubljane in na krilih McCalebba in Emija Preldžića (trojka) vnovič pobegnila na +17. Po novem košu ameriškega Makedonca je ljubljanski strateg poklical svoje fante na nov posvet. Pri Olimpiji je imel Page v svoji statistiki sredi tretje četrtine že 17 točk, drugi strelec je bil Baynes z le šestimi.

Po minuti odmora je Page zadel trojko za svojih okroglih 20 točk (53:38). Olimpiji še naprej ni stekel met iz igre, saj so grešili tudi iz povsem čistih situacij, Fenerbahče težav v napadu ni imel in zlahka držal prednost +15 točk. Tretjo četrtino so zmaji dobili za točko, toda prednost Turkov je bila še naprej zelo visoka (64:48).

Dober začetek finiša, nato sledil razpad sistema

Page je bil še naprej gonilna sila Olimpije, na začetku zadnje četrtine je zadel že svojo peto trojko iz sedmih poizkusov. Toda na nasprotni strani je z enako mero vrnil Onan (67:51), sledila je prva minuta odmora v zadnjem delu tekme. V nadaljevanju je novo trojko prispeval še Prepelič in prednost Turkov znižal na znosnih +13.

Toda vsakič, ko so se zmaji vsaj za silo približali turškim tekmecem, so le ti stopili na plin. Tudi sedem minut pred koncem obračuna so uspeli narediti delni izid 7:0 in pobegnili na +20. V zadnjih treh minutah je pri Olimpiji prišlo do razpada sistema, Turki so zadevali kot za šalo, pri njihovi prednosti za kar 27 točk je Filipovski vendarle vzel minuto odmora.

Evroliga, 7. kolo

Skupina A

Fenerebahče - Union Olimpija 85:68 (22:12, 21:14, 21:22, 21:20)

Vrstni red: Real Madrid 4 zmage/ 2 poraza, Himki 4/2, Panathinaikos 3/3, Fenebarhče 4/3, Union Olimpija 2/5, Cantu 2/4.

Skupina B

Elan Chalon - Alba Berlin 82:87 (20:15, 13:20, 20:18, 29:34)

(Schilb in Rush po 21, Evtimov 13; Idbihi 16, Schaffartzik 11)

Unicaja - Asecco Prokom 63:48 (13:13, 21:10, 13:8, 16:17)

(Perović 12, Calloway 11, Zoran Dragić 6 točk, 6 skokov, 1 asistenca in 1 ukradena žoga v 20:47 minutah igre za Unicajo; Hrycaniuk 10, Acker 9).

Skupina C

Milano Armani - Cedevita 75:60 (20:18, 16:19, 25:9, 14:14)

(Fotsis 15, Langford in Bourousis po 11; Bilan 15, Wright in Suput po 9)

Olympiakos - Anadolu Efes 75:53 (23:20, 12:6, 24:16, 16:11)

(Papanikolaou 17, Spanoulis 14; Lucas 15, Erden 8, Saša Vujačić 8 točk, 4 skoki, 1 asistenca in 1 ukradena žoga v 25:51 minutah igre za Anadolu Efes).

Skupina D

CSKA - Partizan 78:61 (23:22, 25:14, 13:12, 17:13)

(Weems 14, Christmas 13; Milosavljević in Lučić po 12, Gordon 11)

Barcelona - Lietuvos Rytas 90:66 (27:18, 15:27, 26:15, 22:6)

(Navarro 24, Tomić 17, Erazem Lorbek 11 točk, 1 skok in 1 asistenca v 22:46 minutah igre za Barcelono; Radošević 14, Ivanov 11).