Evropski pokal: Olimpija z drugo zmago nad Valencio v drugi del

Union Olimpija je v osmem kolu evropskega pokala še drugič premagala Valencio (93:91).

04. december 2013 17.38

Valencia - Košarkarji Uniona Olimpije so v osmem kolu evropskega pokala še drugič porazili favorizirano Valencio in se uvrstili v drugi del tekmovanja (93:91).

Olimpija je v Španiji prikazala moštveno igro in pravočasno nadoknadila zgodnji zaostanek trinajstih točk (9:22). Sprva je igro ljubljanskega moštvo vodil Deividas Gailius, ki je do polčasa dosegel 17 točk, v tretji četrtini je njegov ritem prevzel Sasu Salin, v zadnji pa Alen Omić. »Piko na i« uspešnemu večeru je dodal Gailius, ki je zadel pet izmed zadnjih šestih prostih metov za končnih 93:91.

Pri Olimpiji je bil najboljši strelec Deividas Gailius s 24 točkami, Alen Omić jih je dodal 19, Sasu Salin pa 18. Pri Valencii se je najbolj izkazal Justin Doellman z 28 točkami.

Ljubljančani bodo naslednji dvoboj igrali 11. decembra proti Ulmu.

Povratek Olimpije po slabem začetku

Valencia je v uvodnih minutah upravičila vlogo favorita in s pomočjo dveh trojk Justina Doellmana povedla s 6:0, nato je Sam van Rossom povišal na 8:0. Olimpija je prvi koš na tekmi dosegla v 3. minuti, v šesti pa je zaostajala že za trinajst (9:22).

Španski košarkarji so hitro izgubili začetni zalet in so Olimpiji dopustili, da se je z desetimi zaporednimi točkami približala le na tri (19:22) - Alen Omić je prispeval štiri točke, po dve pa Deividas Gailius, Sasu Salin in Kodi Augustus. Valencia je na odmor odšla le z dvema točkama naskoka (25:23).

Ljubljančani držali stik s Španci

Olimpija je drugo četrtino začela bolje kot prvo in s košem Nebojše Joksimovića izenačila na 25:25, vendar so gostitelji odgovorili z delnim izidom 5:0 (30:25). Varovanci Aleša Pipana so imeli po polovici četrtine že osem točk zaostanka (30:38), a so z borbeno igro v 18. minuti izenačili na 40:40, izid polčasa pa je bil 44:44.

Olimpija je v prvih dveh četrtinah izgubila kar 13 žog, a jo je v igri držal odlični Deividas Gailius s 17 točkami, 4 skoki in 4 ukradenimi žogami.

»Zmaji« v ospredju po treh četrtinah

Ljubljansko moštvo je dobro krenilo v drugi polčas in s košem Cedrica Jacksona povedlo za dve, v vodstvu pa se je obdržalo do 23. minute. Takrat je Rafa Martinez s trojko obrnil izid v prid Valencie (50:48), ki je imela po 25. minutah pet točk prednosti (55:50), a se Olimpija tudi tokrat ni predala.

»Zmaji« so po zaostanku s 57:61 potrebovali razpoloženega igralca, ki so ga tudi imeli. Finec Sasu Salin je prispeval deset izmed trinajstih točk Olimpije, ki je z delnim izidom 13:0 povedla za devet (70:61), četrtino pa je končala s prednostjo štirih točk (70:66).

Omić in Gailius blestela v končnici

Valencia je v zadnji četrtini hitro obrnila rezultat v svojo korist, predvsem po zaslugi Oliverja Lafayetta. Američan je v prvi minuti in pol vknjižil osem točk in podajo, Valencia pa je vodila s 76:75.

Aleš Pipan je po nizu španskega moštva zahteval minuto odmora, po kateri je kapetan Dragiša Drobnjak zadel trojko in Olimpiji znova priigral vodstvo (78:76), a je Justin Doellman s petimi zaporednimi točkami poskrbel za novo veselje domačih navijačev (81:79).

Ti niso imeli veliko časa za slavje, saj je pri Olimpiji zablestel Alen Omić in s sedmimi zaporednimi točkami svoj klub postavil v odlično izhodišče (86:81), ki pa so ga Ljubljančani hitro tudi zapravili (86:86).

Pri Ljubljančanih je v zaključku tekme v ospredje ponovno stopil Gailius in zadel štiri proste mete za vodstvo 92:90, na drugi strani pa je bil Lafayette uspešen le enkrat iz dveh poskusov. Španci so naredili prekršek nad Gailiusom, ki je zadel enega izmed dveh prostih metov, tako da je imela Valencia celo napad za zmago, vendar so ga zapravili.