Duggins preprečil velik preobrat Olimpije

Košarkarji Uniona Olimpije so v petem kolu evropskega pokala izgubili z Oldenburgom (81:82).

11. november 2015 14.36
11. november 2015 19.00
Košarka

Ljubljana - Košarkarji Uniona Olimpije so v petem kolu evropskega pokala gostili nemški Oldenburg in po napeti končnici izgubili z 81:82.

Nemško moštvo je vodilo večji del tekme. Po prvi četrtini je bilo 24:16, ob glavnem odmoru 43:36, po tretji četrtini pa 65:58. Oldenburg je v zadnji četrtini storil velik korak k zmagi in po treh zaporednih trojkah nekdanjega člana Olimpije Klemna Prepeliča vodil za enajst (74:63), dobre tri minute pred koncem pa je bilo 80:68. Zdelo se je, da imajo Nemci vse stvari v svojih rokah, nato pa je sledil velik povratek Olimpije.

Ta je dosegla kar trinajsti zaporednih točkam in 53 sekund pred koncem celo povedla (81:80), kar je bilo njeno drugo vodstvo na tekmi. Nemci so se v svojem zadnjem napadu obrnili na Vaughna Dugginsa, ki je poskrbel za novi točki, potem ko je Zack Wright nepravilno izbil njegov met na koš. Prav Wright je dobil žogo v poslednjem napadu Olimpije, vendar pa mu je spodrsnilo in je na koncu iz neizdelanega položaja zgrešil met za zmago.

Pri Olimpiji je bil prvi strelec Ronalds Zakis s 17 točkami, Sava Lešić in Miha Lapornik sta jih dodala po 13.

Pri Oldenburgu je blestel Brian Qvale, ki je ob popolnem metu dosegel 21 točk (za dve 10-10, prosti meti 1-1), Vaughn Duggins jih je prispeval 19, Klemen Prepelič pa 12 (za tri 4-6), 3 skoke in 4 izgubljene žoge.

Union Olimpija bo naslednjo tekmo igrala 18. novembra pri Trentu.

PRVA ČETRTINA

Uvodne minute tekme so bile v znamenju gostov, ki so po šestih minutah vodili s 14:10. Olimpija je imela v obrambi velike težave s pokrivanjem Briana Qvaleja, ki je dosegel kar deset točk, v napadu pa je zadela le štiri izmed prvih devetih metov za dve točki.

Raigrani Qvale si je v sedmi minuti prislužil svojo drugo osebno napako in odšel na klop, česar Olimpija ni izkoristila. V napadu je storila preveč napak in v obrambi dopuščala prelahke koše, tako da je v deveti minuti zaostajala za osem točk (12:20), izid četrtine je bil 16:24.

DRUGA ČETRTINA

Oldenburg je v drugi četrtini uspešno zaključil svoj prvi napad in prednost povišal na +10 (26:16). Ljubljančani so ta zaostanek hitro nadoknadili in se s koši Mitje Nikoliča, Save Lešića in Ronaldsa Zakisa do dvanajste minute približali na štiri (22:26), tri minute kasneje pa so zaostajali le še za točko (29:30).

V drugi polovici druge četrtine se je razmerje moči zopet nagnilo na stran Nemcev. Robin Smeulders je s petimi zaporednimi točkami poskrbel za prednost štirih točk (35:31), nato pa je odgovornost za doseganje košev prevzel Qvale in s svojim nizom petih zaporednih točk povišal prednost na devet (40:31). Oldenburg je vodstvo zadržal do konca polčasa, izid je bil 43:36.

TRETJA ČETRTINA

Glavni trener Olimpije Gašper Potočnik je svojim varovancem ob polčasu dal nekaj dobrih nasvetov, saj so tretjo četrtino začeli odlično in se z delnim izidom 7:2 približali zgolj na dve točki (43:45).

Nalet domačinov so gostje prekinili z minuto odmora, ki se jim je še kako obrestovala. Robin Smeulders in Scott Machado sta zrežirala delni izid 5:0 in Oldenburg si je znova priboril vidnejšo prednost (50:43), ki jo je do 27. minute še dodatno oplemenitil (56:47).

Ljubljančani v tretji četrtini niso imeli pravega odgovora na igro nemškega kluba, ki se je izkazal s 68-odstotnim metom za dve točki (23-33) in pred zadnjimi desetimi minutami vodil za sedem (65:58).

ČETRTA ČETRTINA

Oldenburg si je v prvih štirih minutah izboril dvomestno prednost. Pri tem je imel pomembno vlogo nekdanji član ljubljanske zasedbe Klemen Prepelič, ki je zadel tri zaporedne trojke in Nemce popeljal do vodstva za enajst (74:63), svoje pa je s štirimi vezanimi točkami dodal še Qvale (78:64).

Če so Nemci na začetku četrtine delovali suvereno, pa so v drugem delu povsem popustili. Še 3 minute in 35 sekund pred koncem so imeli dvanajst točk zaloge (80:68), nato pa izgubljali žogo za žogo in imeli zgolj 40 sekund kasneje le še pet točk prednosti (80:75), po košu Zacka Wrighta 53 sekud kasneje pa celo zaostajali (80:81). Olimpija je v tem času dosegla kar 13 zaporednih točk.

Nemško moštvo se je v zaključku rešilo poraza. Vaughn Duggins je v zadnjem napadu prodrl v raketo in vrgel na obroč, Zack Wright pa je žogo prepozno izibil in sodniki so priznali koš. Pri Olimpiji je v zadnjem napadu odgovornost prevzel Wright, ki pa mu je spodrsnilo, tako da si ni uspel izboriti dobrega prostora za met, iz težkega položaja pa je žogo vrgel mimo obroča. Nemci so tako vpisali drugo zmago in imajo enak izkupiček kot Olimpija (2:3).