Jereb z osmimi trojkami torpediral Hopse

Finalni turnir košarkarskega pokala Spar bo minil brez domače zasedbe, saj je Helios v Stožicah izgubil s kar 70:87.

15. februar 2017 00.11
Nikola Jankovič in Marcel Jones,Ljubljana Slovenija 14.02.2017 [Košarka]
Eduardo Brozovič
Ljubljana – Začetek četrtfinala pokala Spar je pričakovano prinesel tri trde tekme, saj so se košarkarji dobro zavedali, da ne bodo odločili prebliski, temveč seštevek prikazanega v 80 minutah igre. Za dva dolga koraka se je finalnemu turnirju v Domžalah približala Olimpija z gladko zmago nad Heliosom, za stopinjo Rogaška s +1 proti Zlatorogu, lep uspeh pa je dosegel tudi drugoligaš Konjice.

Za razliko od dvoboja za točke DP prejšnjega tedna sta pri Domžalčanih sinoči igrala Jure Močnik in Corey Remekun, še vedno pa so pogrešali Brandyna Curryja in Luko Vončino, podobno kot gostitelji svojega kapetana Mirka Mulalića, ki je izpustil zadnje tekme zaradi »odločitve strokovnega štaba«. Če bi površno preleteli statistiko, bi posumili, da bi moral biti v prednosti Helios, saj je ob izenačenem odstotku metov iz igre (obe moštvi sta jih izkoristili po 46 %) in večji natančnosti pri prostih metih (76:55 %) dobil tudi skok s 36:31. Toda s 26 izgubljenimi žogami je omogočil stožiški zasedbi, da je imela na voljo precej več poskusov in z nasprotnimi napadi zlahka polnila koš gostov. Po zaostanku s 7:8 sta poleg Devina Oliverja potegnila predvsem nekdanja Domžalčana Gregor Hrovat (15 točk, 4 skoki, 9 asistenc in 5 dobljenih žog) in Jure Pelko (za tri 4:5 in štiri dobljene žoge). Union Olimpija je vodila že z 81:56, v zadnjih šestih minutah pa vidno popustila.

Precej bolj razburljivo je bilo dogajanje v Rogaški Slatini, kjer sta se moštvi vso tekmo menjavali v vodstvu. Pred koncem tretje četrtine je Zlatorog prišel do obetavne prednosti 50:41, a zadnji del izgubil z 12:20, s trojko Nejca Bariča pa vendarle iztržil najnižji možni poraz. Trener Slatinčanov Damjan Novaković je priznal: »Tekmo sta zaznamovali odlični obrambi, saj sta obe moštvi zelo težko prihajali do odprtih metov. Mi smo ob tem kriminalno slabo izvajali proste mete, le 3:10. Tik pred koncem se nam je ponudila priložnost za zmago z nekaj točkami prednosti, a nam ni uspelo. Tako v Laško odhajamo domala poravnani, pričakujem pa še eno zanimivo tekmo.«

Konjičani, tretji na lestvici slovenskih drugoligašev, so na domačem parketu nudili ogorčen odpor četrti zasedbi lige Nova KBM, ki je resda nastopila brez obolelega prvega strelca in skakalca moštva Jakoba Čebaška. Hopsi so pobegnili na 42:33 in v 33. minuti na 70:61, vendar so jih gostitelji ujeli v pičli minuti in s 30 točkami v zadnji četrtini prišli do dragocene zmage. Junak večera je bil 25-letni in 192 cm visoki branilec Tomaž Jereb, ki je spravljal obrambo Polzelanov v obup, domače gledalce pa v ekstazo. Tekmecem je nasul kar 43 točk z odličnim izkoristkom metov (za dve 3:7, za tri 8:13, prosti meti 13:13) in krepko presegel svoje povprečje iz 2. SKL, ki znaša 18,5 točk ob 2,3 trojke na dvoboj. »Odigrali smo odlično tekmo. Naši fanti niso profesionalci, polovica jih hodi v službo, polovica pa študira, tako da bo revanša zanje zelo naporna. Še vedno so Polzelani favoriti, a ti ne zmagujejo vedno,« je bil zadovoljen trener Konjičanov Slobodan Benić