Jurak še zdaleč ni za staro šaro

Prve tekme četrtfinala pokala Spar: Zlatorog v pokalu Spar spet greni življenje Olimpiji.

16. februar 2016 23.30
Eduardo Brozovič

Ljubljana – Tako kot lani so košarkarji Uniona Olimpije tudi včeraj klonili v Laškem v dvoboju pokala Spar. Le da je imel njihov tokratni poraz veliko manjše posledice. Po spremembi tekmovalnega sistema bodo namreč moštva v četrtfinalu odigrala po dve tekmi in Ljubljančani bodo že danes imeli priložnost za revanšo v Tivoliju.

Brez Zacka Wrighta in Gregorja Hrovata ter s kopico nerazpoloženih mož je Olimpija uspešno nadzorovala dogajanje v dvorani Tri lilije do sredine tretje četrtine, ko je vodila s 56:43. Dawan Robinson (za dve 7:9, za tri 1:1), Sašo Zagorac (za tri 4:6) in Miha Lapornik (trojke 3:4) so bili pač dovolj učinkoviti, da so z obrestmi vračali za koše Jamarja Abramsa in Gorana Juraka. Toda v prelomnih trenutkih jim je slednji ušel izpod nadzora. Pri skoraj 39 letih je zadeval od blizu in daleč (za dve 6:8, za tri 4:6) ter za tri točke presegel svoj strelski rekord sezone, ob tem pa zbral 12 skokov in umiril Savo Lešića. Laščani so dve minuti pred koncem vodili že z 80:73, na koncu pa so bili veseli tudi minimalne zmage. »Z igro v prvih 20 minutah ne moremo biti zadovoljni, saj smo bili v obrambi mlahavi, v napadu pa premalo odločni. Po odmoru je bil naš pristop drugačen. Vsaka zmaga šteje, a to je šele prvi polčas,« je poudaril trener Zlatoroga Aleš Pipan.

Preostala slovenska člana lige ABA sta opravila večji del naloge že v gosteh. Tajfun je v 9. minuti tekme v Šenčurju resda zaostajal s 13:20 in 26:28, toda ko je zaigral bolj odločno v obrambi, so gostitelji le še poredkoma našli pot do obroča. Državni prvaki so si že pred polčasom priigrali deset točk naskoka (38:28), v tretji četrtini pa jasno dali vedeti, da si srčno želijo na finalni turnir najboljše četverice v Tivoliju, saj so pobegnili na 62:42. Poleg Sandija Čebularja je svoje strelske naloge opravil tudi center Tomaž Bolčina, medtem ko v domačem moštvu ni bilo izrazito natančnega aduta.

Branilka naslova Krka je imela v prvem polčasu veliko težav s hrvaškim centrom Marjanom Čakarunom, ki je do glavnega premora dosegel kar 19 točk. Toda med njegovimi soigralci ni bilo nikogar, ki bi v uvodnih 20 minutah zmogel več kot tri točke, zato so Novomeščani pod vodstvom izkušenih Jureta Lalića in Iva Ivanova uveljavili svoj ritem igre in nadzorovali rezultat. Po vodstvu z 19:10 in 27:18 se jim je Helios sicer približal na 36:39, toda začetne minute drugega polčasa so znova prevesile tehtnico na dolenjsko stran. Pri Krkini prednosti 71:54 je bilo le še vprašanje rutine, kako bo dokončala delo, toda v zadnjih treh minutah je dovolila Domžalčanom, da so si dvignili samozavest z zaključnim nizom 10:0. V petkovem polfinalu se Novomeščanom vendarle obeta novo soočenje s Tajfunom.