Končnice tekem ostajajo zaklete za domžalska Sonca

Pičlih 56 točk premalo za prvi uspeh Heliosa v Fibini ligi prvakov, Union Olimpija pričakovano brez možnosti v Valencii.

03. november 2016 01.28
Eduardo Brozovič

Domžale – Tudi po sedmih tekmah na mednarodni sceni ostajata slovenski moštvi bez zmage. V 4. kolu evropskega pokala je bila tretja zasedba španske lige pričakovano boljša od Uniona Olimpije, Helios Suns pa so v tretjem nastopu v Fibini ligi prvakov tesno klonili proti gostom iz Frankfurta, 12. na lestvici v Nemčiji.

Časi, ko so Ljubljančani tesno izgubili v Valencii na evroligaški tekmi (s 77:78 v sezoni 2010/11) ali na istem parketu dobili dvoboj evropskega pokala (93:91 v sezoni 2013/14), so vse bolj neponovljiva zgodovina, čeprav od njih ni minilo prav veliko. Sinoči sta se pomerili moštvi, ki sodita v povsem različna kakovostna razreda, rezultat pa je bil večinoma odvisen od nihanj pri zavzetosti domačih košarkarjev. Ti so že po vodstvu z 10:1 uvideli, koliko je ura, in se gnali nekoliko manj fanatično kot v uvodnih minutah, pa vendar je tudi pri 17:8 vse Olimpijine točke dosegel Gregor Hrovat. Njegovi soigralci so večinoma delovali nekoliko prestrašeno ali pa so opustili voljo do pravega odpora že v slačilnici.

Že pred polčasom je tako Valencia pobegnila na 46:29, čeprav so njeni aduti zgrešili celo kopico neoviranih metov za tri točke (v prvih 20 minutah 3:17). Zato pa so bili toliko nevarnejši pri kombinacijah, ki so jih pripeljale bližje obroča, in nasprotnih napadih, zato so domala mimogrede prišli do 46 točk pred glavnim premorom; za dve točki so metali kar 74-odstotno. V nadaljevanju so gostitelji še bolj očitno ponujali priložnost tekmecem, toda na njihove napake je stožiško moštvo odgovarjalo s še bolj brezglavim divjanjem, ki ga je na koncu pripeljalo do 21 izgubljenih žog. Po znižanju na 43:53 je zato Olimpija zaostala za 20 točk (56:76), slednjič pa zgolj nekoliko ublažila prepričljiv poraz.

Helios spet prekratek

V lovu za prvim evropskim uspehom sta Domžalčane drago stala slab uvod tekme, v katerem so zaostali z 2:13, in vnovičen nezbran finiš, potem ko so osem minut pred koncem vodili s petimi točkami prednosti. Gostje so bili v prvi četrtini zelo natančni pri metih za tri točke (5:5) in le po zaslugi razpoloženega Đorđa Lelića, ki je do glavnega premora dosegel 16 točk, si niso priigrali višjega naskoka. Helios je pripravil rezultatski zasuk že pri rezultatu 15:14, a je v zadnjih treh četrtinah zmogel le po 12 točk in imel premalo učinkovitih košarkarjev. Do sredine drugega dela sta se med strelce poleg Lelića vpisala le še Tomaš Kyzlink in Kyle Casey, tako da je po vodstvu s 30:24 znova zašel v težave. Fraport je v 27. minuti ušel na 39:46, čeprav je v drugi in tretji četrtini zadel le eno trojko, znal pa je tudi odgovoriti na grožnjo pri 51:46. V zadnjih osmih minutah so gostitelji zmogli le pet točk, v njihovih akcijah je bilo preveč posamičnih poskusov in izgubljenih žog (na koncu 18), počasi pa se je upehal tudi Lelić (za dve 2:4, za tri 4:7, prosti meti 3:4), ki je bil nenatančen, v zadnji minuti je trikrat zgrešil. Gostje so medtem mirno zadevali proste mete in predvsem po zaslugi organizatorja igre Kwameja Vaughna (za dve 4:8, za tri 4:5, prosti meti 7:7, po 5 skokov in asistenc) prišli do prve zmage v LP.

Evropski pokal, četrto kolo (skupina D)

Valencia - Union Olimpija 87:74 (24:16, 22:16, 15:14, 26:28)

Valencia: Thomas 7, Diot 8 (4:4), Sato 7 (2:2), Dubljević 7, Vives 3 (1:1), Martinez 10 (1:1), Oriola 8, San Emeterio 11 (3:3), Sastre 10 (2:3), Sikma 4, Kravcov 12 (4:5).

Union Olimpija: Barbarič 2 (2:4), Oliver 5 (1:2), Bubnić 7, Mulalić 13, Mesiček 10 (4:4), Milošević 5 (1:2), Janković 5 (1:2), Jefferson 13 (4:4), Hrovat 14 (3:5).

Prosti meti: Valencia 17:19, Union Olimpija 16:23.

Met za tri točke: Valencia 6:27 (Martinez 3, Sato, Dubljević, Thomas), Union Olimpija 10:25 (Jefferson 3, Mulalić 3, Mesiček 2, Hrovat, Bubnić).

Vrstni red: Hapoel Jeruzalem 3:0, Valencia in Ulm po 2:1, Lokomotiva Kuban 1:2, Union Olimpija 0:3.

Liga prvakov, tretje kolo (skupina A)

Helios Suns - Frankfurt Skyliners 56:61 (20:20, 12:9, 12:17, 12:15)

Helios Suns: Močnik 4 (2:2), Kyzlink 11, Curry 9, Lelić 19 (3:4), Remekun 2 (0:2), Casey 9 (3:3), Bolčina 2.

Frankfurt Skyliners: Vaughn 27 (7:7), Agva 2, Graves 8 (1:1), Robertson 7 (2:2), Morrison 8 (2:3), Ibekwe 3, Shields 6 (0:2).

Prosti meti: Helios Suns 8:11, Frankfurt Skyliners 12:15.

Met za tri točke: Helios Suns 8:17 (Lelić 4, Kyzlink 3, Curry), Frankfurt Skyliners 9:19 (Vaughn 4, Shields 2, Ibekwe, Robertson, Graves).

Vrstni red: Monaco, Aris in Banvit po 3:0, Nymburk 2:1, Fraport Skyliners 1:2, Helios Suns, Ironi Naharija in Bakken Bears po 0:3.