Američani igraje do tretjega zaporednega naslova

Ameriški košarkarji so v finalu nadigrali Srbe s 96:66 in osvojili že petnajsti naslov na olimpijskih turnirjih.

21. avgust 2016 15.25
21. avgust 2016 18.32
BASKETBALL-OLY-2016-RIO-AUS-ESP
M. Ž.
M. Ž.

Rio de Janeiro - Ameriška košarkarska reprezentanca si je s suvereno igro priborila svoj tretji zaporedni olimpijski naslov, potem ko je v finalu porazila Srbijo s 96:66.

Če je bil prvi obračun ZDA in Srbije v skupinskem delu letošnjih iger zelo izenačen, je bila finalna tekma povsem drugačna.

Američani so sicer po prvi četrtini vodili le za štiri (19:15), a »eksplodirali« v drugi in si priigrali 23 točk prednosti (52:29), na začetku zadnje pa je bila razlika že ogromnih 41 točk. Srbi so ob koncu le nekoliko ublažili visok poraz.

V ameriški reprezentanci sta bila najbolj razpoložena Kevin Durant s 30 točkami in DeMarcus Cousins s 13 točkami in 15 skoki.

V srbski reprezentanci je bil najbolj razpoložen Nemanja Nedović s 14 točkami.

POTEK FINALA

Prva četrtina

Srbski košarkarji so se v prvi četrtini povsem enakovredno borili z branilci naslova. Prvi koš na tekmi je dosegel Milan Mačvan (3:0), ki je bil v prvih minutah zelo razigran in je vknjižil pet izmed prvih devetih točk svoje reprezentance (9:7).

Američani niso dolgo opazovali svojih nasprotnikov in so odgovorili s košema Klaya Thompsona in Kyrieja Irvinga za 11:9, pri Srbih pa sta z enako mero vrnila Miroslav Raduljica in Bogdan Bogdanović (13:11).

Srbski košarkarji so v zaključku četrtine izgubili vodstvu. Pri izidu 14:14 je Bogdan Bogdanović zgrešil dva meta, kar je na drugi strani kaznoval DeMarcus Cousins, končni izid pa je s trojko postavil Kevin Durant - 19:15.

Druga četrtina

Srbska reprezentanca je drugo četrtino začela zelo medlo in zapravila prve tri napade, Američani pa so s koši Paula Georgea in DeMarcusa Cousinsa v 12. minuti pobegnili na dvomestno razliko (25:15).

Srbi so se znašli v težavah, ki jih je nato še dodatno poglobil Durant, ki je med 13. in 14. minuto dosegel osem zaporednih točk za vodstvo s 33:20. Srbski selektor Aleksandar Đorđević je zahteval minuto odmora.

To ni ustavilo ameriške zasedbe, pri kateri je Durant zadel že svojo četrto trojko na tekmi, Cousins in Thompson pa sta povišala prednost na 21 (43:22).

Aktualni prvaki so polčas dobili z 52:29, pri čemer je neustavljivi Kevin Durant dosegel kar 24 točk, le pet manj kot celotna srbska reprezentanca.

Tretja četrtina

Ameriška selekcija je v drugem polčasu nadaljevala z odlično igro. Začelo se je s trojko Carmela Anthonyja, nadaljevalo pa z atraktivnimi akcijami in trojkama Klaya Thompsona in Paula Georgea, ki je v 27. minuti zadel za razliko kar 32 točk (69:37).

Srbi so bili popolnoma dotolčeni in so pred zadnjimi desetimi minutami zaostajali s 43:79.

Četrta četrtina

Branilci naslova so v 32. minuti s prostima metoma Georgea vodili že za ogromnih 41 točk (84:73), to pa je bil znak za ameriškega selektorja Mikea Krzyzewskega, ki je s parketa poklical prvega strelca tekme Kevina Duranta in priložnost ponudil prav vsem svojim igralcem.

Američani so se tako sprehodili do tretjega zaporednega naslova in potrdili, da nimajo enakovrednega konkurenta.

----------------------------------------------

Španci tesno premagali Avstralijo za bron

Španska moška košarkarska reprezentanca je v napeti tekmi za bron z 89:88 premagala Avstralce.

Španci so s tem osvojili svoje četrto olimpijsko odličje - poleg brona imajo še tri srebra (1984, 2008, 2012) - medtem ko so Avstralci še četrtič končali na nehvaležnem četrtem mestu (1988, 1996, 2000, 2016).

V španski reprezentanci je imel največ zaslug za zmago Pau Gasol z 31 točkami in 11 skoki, Nikola Mirotić je vpisal 14 točk. Pri Avstralcih je blestel Patty Mills s 30 točkami, David Andersen je prispeval 15 točk.

Španski košarkarji so imeli v prvi četrtini več od igre in si po zaslugi Nikole Mirotića (6 točk) in Pauja Gasola (5) priborili šest točk prednosti (11:5), po prvih desetih minutah pa je bilo 23:17. Avstralci so bili tudi v prvi polovici druge četrtine v podrejeni vlogi in štiri minute pred koncem zaostajali za dvanajst (28:40), nato pa polčas končali z nizom 10:0, pri katerem je imel glavno vlogo David Andersen s šestimi točkami. Španci so imeli ob glavnem odmoru le še dve točki prednosti (40:38).

Tretjo četrtino je zaznamovala izenačena igra. Ekipi sta se izmenjevali v vodstvu, največja razlika v tem delu pa je bila štiri točke. Španci so 33 sekund pred koncem vodili za točko, nato pa je v njihovem zadnjem napadu zadel Mirotić in jim priboril tri točke naskoka (67:64).

V zadnjo četrtino je bolje vstopila Španija in po treh minutah vodila s 73:70, Avstralci pa so odgovorili s petimi zaporednimi točkami Ryana Broekhoffa (75:73). Španska reprezentanca se je hitro vrnila v vodstvo s trojko Rudyja Fernandeza in začela se je napeta končnica.

Španija je 28 sekund pred koncem vodila s 87:86, Avstralci pa so se v napadu obrnili na Arona Baynesa, ki je zadel prek Pauja Gasola (88:87). Španska reprezentanca je vzela minuto odmora in skovala načrt za zadnjih deset sekund. Odgovornost je prevzel Sergio Rodriguez in izsilil dva prosta meta, ki ju je tudi izkoristil (89:88).

Avstralcem je za zadnji napad preostalo še 5,4 sekunde. Žogo so podali Davidu Andersenu, ki pa jo je izpustil iz rok in Španci so osvojili bron.