Košarkarjem Olimpije po letu 2013 končno spet nova lovorika

Union Olimpija je v finalu košarkarskega pokala ugnala Krko po podaljšku s 86:81.

19. februar 2017 20.53
Olimpija-Krka Ljubljana 3.10.2016 [košarka]
A. V., STA
A. V., STA

Domžale - Košarkarji Uniona Olimpije so prekinili več kot triletni post osvajanja naslovov. V finalu zaključnega turnirja pokala Spar v Domžalah so po podaljšku premagali Krko s 86:81 (17:12, 34:30, 57:53, 73:73).

Za Ljubljančane je to jubilejni dvajseti pokalni naslov in prva lovorika, ki so jo osvojili po oktobru 2013 oziroma 1230 dneh ali 175 tednih.

Tedaj so bili najboljši v slovenskem superpokalu v Portorožu, kjer so premagali prav tako Krko, istega leta februarja so nazadnje zmagali v pokalu Spar (v Mariboru so premagali Krko), državnega naslova pa nimajo že od 2009. Union Olimpija ima skupno sedemintrideset domačih naslovov; 15 državnih prvenstev, 7 superpokalov in 20 pokalnih lovorik.

Krka se je morala s porazom posloviti od niza treh zaporednih naslovov pokalnega zmagovalca. S petnajstimi domačimi lovorikami ostaja druga najboljša slovenska ekipa in najuspešnejša zadnjega desetletja. Je sedemkratni državni prvaki, petkrat je osvojila superpokal in štirikrat pokal Spar.

Finale je bil nadvse zanimiv in borben, o zmagovalcu so odločale malenkosti, morda tudi kanček sreče in na koncu se je ta nasmehnila zeleno-belim iz Ljubljane.

Pot do zmage je bila vse prej kot lahka. Union Olimpija je imela v drugem polčasu tekmo že praktično trikrat dobljeno. Ni ji pomagalo vodstvo 15 točk v 27. minuti (57:42), še manj desetih dobri dve minuti pred koncem (68:58), niti šestih (73:67) 24 sekund pred iztekom rednega časa.

Krka je vsakič pokazala nepopustljivo voljo, mirno kri in prišla nazaj v igro. V prvem primeru z delnim izidom 11:0, dobri dve minuti pred koncem jim je na pomoč priskočil sodnik Mario Majkič, ki je slabo videl in ocenil nešportno potezo Marka Lukovića nad Gregorjem Hrovatom, v zadnjem napadu regularnega časa pa je za podaljšek zadel Luković, na drugi strani pa za zmago zgrešil Brandon Jefferson.

Tudi podaljšek je bil napet do zadnjega trenutka. Krka je s trojkami držala ravnotežje, Union Olimpija pa je na plečih Nikole Jankovića prišla do zmage. Janković je upravičeno postal MVP zaključnega turnirja; v polfinalu proti Zlatorogu je dosegel 27 točk, v finalu pa kar 33 (met iz igre 13:18) in zbral 10 skokov (indeks 34).

V Domžalah so v soboto in nedeljo potekali tudi zaključni boji v mini pokalu Spar za igralce do 13 let. Domača zasedba je tretjič v zgodovini in drugič zapored osvojila to tekmovanje. V finalu je premagala Grosuplje s 65:42, za najbolj borbenega košarkarja pa je bil izbran član zmagovalne ekipe Helios Suns Urban Klavžar, ki je v finalu dosegel 29 točk.

Union Olimpija : Krka 86:81 (17:12, 34:30, 57:53, 73:73)
Športna dvorana, gledalcev 1300, sodniki: D. Javor (Ljubljana), Majkič (Hrastnik), Špendl (Maribor).
Union Olimpija: Barbarič 12 (2:2), Oliver 15 (2:2), Pelko 6, Milošević 2, Janković 33 (7:11), Jefferson 9 (3:4), Hrovat 9 (7:8).
Krka: Rebec 14 (5:6), Curry 10 (1:1), Kastrati 17 (4:4), Rojc 11 (5:6), Dimec 8 (0:2), Ritlop 5, Bunić 4, Luković 12.
Prosti meti: Union Oimpija 21:27, Krka 15:19.
Met za tri točke: Union Olimpija 7:31 (Jefferson 2, Barbarič 2, Pelko 2, Oliver), Krka 10:36 (Rebec 3, Kastrati 3, Luković 2, Ritlop, Curry).
Osebne napake: Union Olimpija 22, Krka 28.
Pet osebnih: Bunić (35.), Rojc (40.).