Krka je odnesla plen tudi iz Tivolija

Po petem kolu košarkarske lige za prvaka so polzelski Hopsi že za petami Unionu Olimpiji.

10. april 2017 02.27
Matic Rebec in Nikola Janković,Ljubljana Slovenija 19.02.2017 [Košarka]
Eduardo Brozovič
Ljubljana – Navijači Uniona Olimpije, kolikor jih je še ostalo, so po porazu v derbiju s Krko žalostni. Njihovi ljubljenci so v petih kolih lige za prvaka izgubili že trikrat in se naglo približujejo črnemu rekordu iz lanske sezone, ko so v desetih nastopih klonili petkrat. Za nameček so po dveh neuspešnih gostovanjih ostali praznih rok še doma – tokrat v legendarnem Tivoliju.

Ljubljančani so si do sobote domišljali, da igrajo v hramu slovenske košarke bolje kot v Stožicah. V dobršni meri je to držalo, zato so se v tej sezoni radi pogosto vračali na tivolski parket ter na njem izgubili le z Lokomotivom Kubanom v evropskem pokalu in s Cedevito v ligi ABA. Zdaj pa bodo morali opraviti z vražami in pomisliti, da je bržkone nekaj narobe z njihovo igro, saj so v tej sezoni izgubili vse tri derbije s Krko za točke DP. Novomeščani so prišli do uspeha povsem zasluženo, saj so bili v drugem polčasu precej boljši in pripravili zasuk s koši Erjona Kastratija. Ob minimalnem uspehu pa sta bili dragoceni tudi sila spretni (in srečni) potezi njihovih košarkarjev.

Matic Rebec je tik pred iztekom tretje četrtine, ki so jo gostje dobili s 24:15, zadel z več kot 22 metrov. Marko Luković pa je v akrobatskem slogu – ko je povsem izgubil ravnotežje – dosegel zadnji koš na tekmi minuto in 13 sekund pred koncem. Preostanek časa je le potrdil slabosti Olimpijinih košarkarjev, ki so imeli precej zdravstvenih težav, najvidnejše pri Nikoli Jankoviću, a v 22. minuti vendarle vodili s 44:34. Ob vse bolj agresivni Krkini obrambi so igrali vse bolj brezglavo, zaradi pomanjkanja globinskih akcij in številnih izgubljenih žog pa jim na koncu niso zadostovali niti 10 trojk, dobljeni skok (41:39) in boljše izvajanje prostih metov. Krka je igrala bolj raznovrstno in čvrsto, predvsem pa je imela več dejavnih mož. Njeni »rezervisti« so prispevali 36 točk, več kot člani začetne peterke, Olimpijini le 13.

»Ključen problem v naši igri je bil, da v tretji in četrti četrtini nismo našli odgovora na agresivno obrambo Novomeščanov. Imeli smo težave z organizacijo igre, posledica pa so bili težki, neizdelani meti. Obramba je prevesila tehtnico na stran Novomeščanov,« se je strinjal Olimpijin trener Gašper Okorn. Simon Petrov je bil videti bolj zadovoljen, ko je ocenil Krkino igro: »Dogovorjeno pred tekmo so fantje dobro opravili. Borili so se do zadnje sekunde in vesel sem, da smo do konca ostali zbrani. Če se boriš, je sreča ponavadi na tvoji strani, in tako nam je nekaj težkih metov zlezlo v koš. Upam, da bomo nadaljevali s takšno igro.«

Na vrhu lestvice je vendarle ostala Rogaška, ki je branilcu naslova Heliosu zadala še peti poraz v ligi za prvaka. Sredi druge četrtine je pod vodstvom razpoloženega branilca Darwina Davisa (za dve 6:10, za tri 3:4, prosti meti 3:4, po 4 skoki in asistence ter 5 dobljenih žog) vodili z 29:16, toda njihova prednost je počasi začela kopneti in v 34. minuti znašala le še 63:61. Pri 74:72 pa so Domžalčani obstali, medtem ko so gostitelji s prostimi meti potrdili zmago.

Njihov strateg Damjan Novaković je dejal: »Zelo dobro smo odigrali celoten prvi polčas. V drugem delu so se razigrali košarkarji Heliosa in nam ves čas dihali za ovratnik. Toda na koncu smo se le zbrali in dosegli pomembno zmago.« Njegov domžalski kolega Dejan Čikić je poudaril: »Kljub porazu igralcem ne morem očitati pomanjkanja borbenosti. Ko bomo zmanjšali število izgubljenih žog, bomo lahko pričakovali tudi pozitivne rezultate.«

Po treh zaporednih zmagah nad Heliosom, Krko in Olimpijo so se košarkarji Zlatoroga prepričali, da so trši oreh moštva iz soseščine. Po Rogaški so jih položili na hrbet polzelski Hopsi, čeprav so metali trojke zgolj 4:15. Laščani, pri katerih so igralci s klopi dosegli zgolj šest točk in otežili delo Janu Španu (za tri 6:13) in Igorju Tratniku (12 točk in 10 skokov), so vodili s 45:37 in še poldrugo minuto pred koncem z 71:69, v finišu pa jih je zmanjkalo. Špan je pri rezultatu 74:73 štiri sekunde pred koncem zgrešil met za tri točke, kar je z dvema prostima metoma kaznoval Ivan Držić in potrdil uspeh Polzelanov. Njihov trener je bil kratek: »Po izredno borbeni tekmi, ki je imela dva različna polčasa, smo prišli do zmage, s katero ostajamo v igri za polfinale.« Aleš Pipan ni imel razloga za zadovoljstva: »V ključnih trenutkih so bili košarkarji Hopsov bolj zbrani, zato so na koncu zasluženo zmagali.«