Krka osvojila pokal eurochallenge

Košarkarji novomeške Krke so v finalu pokala eurochallenge premagali ruski Lokomotiv Kuban s 83:77.

01. maj 2011 22.38
R. T., Delo.si
Krka - Lokomotiva Kuban 83:77 (18:20, 43:41, 61:65)

Dvorana Sleuyter, gledalcev 3700, sodniki: Facchini (Italija), Mantyla (Finska), Vyklicky (Češka).

Krka: Ikonić 12 (2:2), Murič 3, Pavič 13 (1:3), Djordjević 8 (3:4), Dragić 12 (2:3), Booker 20, Krivec 4 (2:2), Drobnjak 7 (1:1), Balažič 4 (2:2).

Lokomotiva Kuban: Jeretin 5, Massey 11 (1:3), Chalmers 9 (0:1), Vasilijev 2, Wilkinson 21 (9:13), Toporov 7 (2:4), Šukovcov 1 (1:2), Tucker 10 (2:2), Surovcev 8, Šeleketo 3.

Prosti meti: Krka 13:17, Lokomotiva Kuban 15:25.

Met za tri točke: Krka 6:19 (Ikonić 2, Booker 2, Djordjević, Murič), Lokomotiva Kuban 8:20 (Surovcov 2, Massey 2, Toporov, Šeleketo, Chalmers, Jeretin).

Osebne napake: Krka 24, Lokomotiva Kuban 17.

Pet osebnih: Djordjević (40.).

Košarkarji Krke so zmagovalci pokala eurochallenge, tretjerazrednega evropskega klubskega tekmovanja, ki ga organizira evropski del Mednarodne košarkarske zveze. V finalu zaključnega turnirja v Oostendeju v Belgiji so premagali rusko Lokomotivo iz Krasnodarja.

Za Krko je to največji uspeh v zgodovini kluba, ki kot profesionalna košarkarska sredina v Sloveniji obstaja manj kot dvajset let, hkrati pa že drugi nastop v finalih evropskih tekmovanjih. Novomeščani so v sezoni 2002/03 igrali v finalu pokala Uleb in izgubili proti španski Pamesi.

Tekmovanje eurochallenge je v evropski košarki uvrščen za elitno evroligo, v kateri nastopa 24 najboljših klubov, ter za evropskim pokalom, v katerem nastopa 32 ekip. V pokalu eurochallenge ne nastopajo moštva iz najmočnejših evropskih lig - španske, italijanske, grške, srbske - a to ne zmanjšuje uspeha Dolenjcev, ki so v finalu premagali drugouvrščeno ekipo ruskega prvenstva.

Zmagoslavje je še toliko slajše, saj je Krka v zadnjih štirih minutah tekme naredila velik preobrat in od zaostanka osmih točk prišla do zaslužene zmage. Na začetku 37. minute je semafor kazal rezultat 75:67 za Lokomotivo, minuto kasneje je bilo že 75:74, dve minuti pred koncem pa 76:75 za Krko. Niz 16:0 so dokončali Zoran Dragić, Dušan Djordjević s trojko in Bojan Krivec z dvema prostima metoma.

Najboljši strelci pri Krki so bili Chris Booker z dvajsetimi točkami, Smiljan Pavič s 13 ter Goran Ikonić in Zoran Dragić, ki sta jih dosegla po dvanajst. Ikonić je bil hkrati izbran za najkoristnejšega igralca zaključnega turnirja.

V tekmi za tretje mesto je domači Oostende po podaljšku premagal ruski Spartak, za katerega je občasni slovenski reprezentant Miha Zupan dosegel 10 točk, poroča STA.

Za 3. mesto:

Oostende : Spartak Sankt Peterburg 94:92 (20:20, 28:20, 16:24, 18:18); po podaljšku