Krstni nastop na EP vse bližje

Slovenska ženska reprezentanca po sobotni zmagi le še korak od Češke.

21. februar 2016 20.27
Eduardo Brozovič

Celje – Medtem ko se bodo slovenski košarkarji šele 31. avgusta začeli potegovati za mesto na evropskem prvenstvu 2017 s Kosovom, Bolgarijo in Ukrajino, so mu košarkarice že presneto blizu. V drugem nastopu v kvalifikacijah za eurobasket na Češkem so dosegle drugo zmago, po Litvi so prepričljivo ugnale še papirnatega favorita skupine A Latvijo.

Medtem ko so baltske košarkarice nastopile na zadnjih šestih prvenstvih stare celine, leta 2007 osvojile celo 4. mesto in leto pozneje pristale na 9. mestu na OI v Pekingu, se Slovenkam še ni uspelo prebiti na EP. Toda velike razlike v izkušenosti v Celju ni bilo opaziti, gostje so bile celo nemočne večji del tekme. Zmogle so le 51 točk in izgubile vse štiri četrtine, končna razlika 18 točk pa veliko pomeni za računico slovenskih košarkaric. Mestu med najboljšimi 16 evropskimi reprezentancami se lahko dodatno približajo v sredo, če bo Latvija v gosteh drugič premagala Litvo, sicer pa si lahko dokončno prislužijo pot na Češko konec novembra, ko bodo na domačem parketu pričakale Litovke.

Pred polnimi tribunami zadovoljnih ljubiteljev košarke je Slovenija odločno začela in s čvrsto obrambo onemogočila tekmice, ki so do glavnega premora zmogle le 22 točk. V 24. minuti je prednost gostiteljic narasla na 39:24, sredi zadnje četrtine pa na 58:41 in tedaj je bilo že jasno, kdo bo zmagovalec. Med Slovenkami so bile najučinkovitejše Sandra Piršić (13 točk in 10 skokov), Nika Barič (11) in Teja Oblak (10 točk in 5 asistenc), ob tem pa je Slovenija prevladovala v skoku s 45:42, izgubila manj žog (19:22) in tekmice omejila na pičel met za tri točke 1:19.

»Naše igralke tvorijo izjemno enovito ekipo, ki je garala skupaj. Tokrat je zmagala obramba, ne napad. Pri metih nismo bili izrazito uspešni, toda skoraj neverjetno je, da nam je uspelo omejiti ekipo z izjemnimi posameznicami na tako malo točk,« je bil zadovoljen selektor Damir Grgić, branilka Nika Barič pa je vrnila pohvale: »Trenerski štab nas je vrhunsko pripravil na tekmo. Po njegovi zaslugi smo v tekmo šle samozavestno in z mislijo, da lahko zmagamo, čeprav so bile Latvijke favoritinje.«

Na EP 2017 se bo poleg zmagovalk devetih skupin uvrstilo še šest najuspešnejših drugouvrščenih reprezentanc.