Liga ABA: Partizan zadal Novomeščanom osmi poraz v zadnjih devetih kolih.

28. december 2014 20.27
Jasmin Hukić in Chris Booker,Ljubljana Slovenija 28.12.2014
B. E., šport

Novo mesto, Zagreb – Še dobro, da se je končalo košarkarsko leto 2014, saj je slovenskima moštvoma v ligi ABA očitno zmanjkalo sape. Union Olimpija je v 15. kolu doživela tretji zaporedni poraz, Krka pa je od zadnjih devetih tekem dobila le eno – proti Ljubljančanom. Po Ciboni, Mega Leksu in Budućnosti je Novo mesto osvojil tudi Partizan.

Sobotna tekmeca sta bila vse prej kot slaba, prvak Hrvaške in Srbije, toda košarkarje vodilnih slovenskih zasedb je kljub negativnemu trendu gnal optimizem, saj so jima bili v 2. kolu vendarle kos. Cedevita je za nameček nastopila brez odličnega branilca Nemanje Gordića, Partizan pa brez Eda Murića in Aleksandra Pavlovića. Toda to je bil račun brez krčmarja in upoštevanja lastnih slabosti. Zagrebčani so resda ponujali zmago, a je Union Olimpija s »kolektivnim prazničnim dopustom« večine moštva in s pičlimi 60 točkami (manj jih je dosegla le proti Krki) ni bila v stanju vzeti. Novomeščani pa so zadnjič vodili z 8:6 in kljub dobremu strelskemu dnevu za tri točke (11:25) nenehno gledali Beograjčanom v hrbet. Za dve točki so pač metali le 43-odstotno, skok izgubili s 23:34, gostujoči dirigent Milenko Tepić, ki nikakor ne slovi po mirni roki, pa jih je presenetil z dvema trojkama in s 16 točkami, osebnima rekordoma sezone. Da bodo imeli polne roke z Milanom Mačvanom, so vnaprej vzeli v zakup.

Krkinega trenerja Aleksandra Džikića so zato prevevali mešani občutki: »Bili smo blizu. Imeli smo težave z Mačvanom, ki je dokazal, da je najboljši krilni center v ligi. Z učinkovitostjo pa nas je presenetil Tepić, saj je njegova vloga drugačna. Igrali smo dobro, vračali smo se, mogoče bi lahko končnico odigrali nekoliko pametneje, predvsem v obrambi. Najpomembnejše je, da je bila naša predstava povsem drugačna od tiste proti Cedeviti.«

Poraz je vendarle poraz, tokratni pa je imel za Novomeščane dodaten grenak priokus, saj so po zaostanku z 11:21 kar 31 minut poskusili dohiteti Beograjčane. Večkrat so se jim povsem približali, tudi na pičlo točko, a nato spet izdatneje zaostali, denimo z 42:54 in 62:73, saj je bil njihova igra zaradi telesne premoči gostujočih centrov preveč odvisna od metov z večje razdalje. Ko so dve minuti pred koncem zaostali z 69:73, pa sta jih dokončno pokopala Tepićev koš in trojka Dragana Milosavljevića, po kateri so si črno-beli oddahnili. Odleglo je tudi njihovemu strategu Dušku Vujoševiću: »Naši igralci so pokazali veliko željo in nadomestili odsotnost poškodovanih. Krka ima kakovostno moštvo, Malcolma Armsteada pa je zelo težko spremljati, še posebej, ko igra v peterki s štirimi natančnimi strelci.«

Moštvo se ne more ogniti veliki zadregi, če so med najslabšimi v njegovih vrstah oba organizatorja igre in reprezentančni center. In Union Olimpija ni izjema. Ob odsotnosti Luke Rupnika, ki bo po poškodbi hrbtenice moral okrevati dva meseca, je bila zelo skromna predstava Marka Marinovića in Paola Marinellija dodaten udarec. Alen Omić je bil medtem neopazen v napadu ter velika vrzel v obrambi pri Cedevitinih akcijah 2:2 in spremljanju Mira Bilana. Ker vse bolj bledi Hristo Nikolov med svojo desetminutno epizodo ni pomislil, da bi vrgel ali storil karkoli koristnega, blesteli pa niso niti drugi, je skoraj čudež, da so Ljubljančani vodili domala ves prvi polčas. Toliko bolj, ker so v tem času metali za tri točke 0:14 in izgubili devet žog (na koncu 17 – Marinelli 5). To veliko pove tudi o igri Cedevite, ki pa je v tretji četrtini le našla dodatno prestavo. Z nasprotnimi napadi in dobrim sodelovanjem napadalcev je v 28. minuti prišla do prednosti 45:37, saj je statična igra gostov temeljila na posamičnih akcijah ter pretiranih in nenatančnih metih za tri točke (4:28 – Marinović 1:7, Prepelič 2:8, Marinelli in Hrovat po 0:4, Mahkovic 0:3). Pri zaostanku s 46:61 v 35. minuti sta Blaž Mahkovic in Dino Murić začela izkoriščati prezgodnje zadovoljstvo domačega moštva, kar bi kmalu celo prineslo popoln zasuk, saj je Cedevita, ki je metala trojke pičlih 2:13, dve minuti pred koncem vodila le še s 64:60. Toda po zaporednih zgrešenih poskusih Marinovića, Murića in Marinellija si je le rešila kožo.

Olimpijin trener Aleš Pipan je ob pogledu na 32,8-odstotni izkoristek metov njegovih igralcev globoko vzdihnil: »Na zadnjih treh tekmah nismo bili pravi, videti smo nezbrani. Če želiš premagati Cedevito v Zagrebu, ne smeš zgrešiti devetih prostih metov in toliko odprtih poskusov za tri točke. Tudi drugi imajo težave s poškodbami, zaplete pa se, če košarkarji, ki dobivajo priložnost, ne dajejo dovolj od sebe.«