Mladi Dončić prvič do vrha kraljevega pokala

Pokali po Evropi: Luka Dončić v finalu z Realom ugnal Gran Canario Alena Omića. V Turčiji le Gašper Vidmar na F8.

22. februar 2016 01.28
Tanja Volarič
Ljubljana – Premor v DP, ki so ga po številnih državah izkoristili za pokalna tekmovanja, Slovencem v košarkarsko uglednejših državah ni prinesel bogate bere. Edine pokalne lovorike, prve v njegovi karieri, se je razveselil najmlajši član Reala Luka Dončić, ki je v španskem finalu ugnal Gran Canario Alena Omića.

Španija: Dončiću bo nastop v kraljevem pokalu zagotovo ostal v spominu, četudi je do velikega finala dobil le pičlo minutažo: ob četrtfinalni zmagi nad Fuenlabrado s 101:84 je denimo na parketu prebil dve minuti (3 točke – prosti meti 1:2, za dve 1:1, trojke 0:1, 2 skoka in asistenca), polfinalno nad Laboralom Jake Blažiča je spremljal s klopi, ob sinočnjem slavju pa zaigral 7 minut (za dve 0:1, 3 skoki). A njegov Real se je moral krepko namučiti, da je ubranil lovoriko, saj se je Gran Canaria dolgo enakovredno kosala z njim, Alenu Omiću (8 – prosti meti 2:2, za dve 3:5, 3 skoki in 2 asistenci v 24 minutah) pa ostaja v uteho, da se mu nasmiha še končnica španskega DP, potem ko je na poti do finala izločil Valencio s 83:78 (10 točk – prosti meti 4:6, za dve 3:6, 9 skokov v 31 minutah) in Bilbao z 81:71 (9 točk – prosti meti 5:6, za dve 2:2, 5 skokov v 28 minutah). Blažič se je z Laboralom poslovil po polfinalnem porazu z Realom z 80:86 (5 točk – prosti meti 3:4, za dve 1:3, trojke 0:1, 2 skoka v 19 minutah). Podoben izkupiček je imel tudi ob četrtfinalni zmagi nad Santiagom de Campostello z 79:77 (4 točke – prosti meti 2:2, za dve 1:3, 1 skok v 16 minutah).

Turčija: Med Slovenci so zadnja leta turški klubi med najbolj priljubljenimi, tamkajšnja kolonija pa je še vedno razmeroma velika, a medtem ko so na finalnem turnirju osmerice še lani sodelovali trije reprezentanti, je letos prišlo do močnega upada. Na zaključni turnir se je prebil le Gašper Vidmar z Banvitom, a po zmagi nad Galatasarayjem s 74:73 (7 točk – prosti meti 1:4, za dve 3:3, 3 skoki in 1 asistenca v 24 minutah) je v polfinalu s 74:76 izgubil z Darušafako (7 točk – prosti meti 3:6, za dve 2:5, 8 skokov v 19 minutah). Pokalni prvak je postal Fenerbahče z zmago nad Darušafako s 67:65.

Srbija: Potem ko so navijači Crvene zvezde zadnja tri leta noreli od navdušenja ob prevladi njihovih košarkarjev tudi v pokalnem tekmovanju, so letos doživeli neizmerno bolečino, saj jih je v polfinalu s 68:80 izločil prav večni mestni tekmec Partizan, ki se po hudem finančnem padcu spet postavlja na noge in pri katerem je kot eden od nosilcev igre ostal tudi Edo Murić (11 točk – prosti meti 0:1, za dve 1:2, trojke 3:8, 1 asistenca in 5 skokov v 30 minutah). A za lovoriko v finalu nato ni zadoščala niti njegova dobra predstava (16 – prosti meti 0:3, za dve 2:2, za tri 4:12, 2 skoka in 1 asistenca v 26 minutah), saj je po izenačeni tekmi zmago s 84:80 slavila zasedba Mega Leks.

Hrvaška: Cedevita je tudi letos potrdila svojo prevlado na hrvaških tleh z zmago s 74:70 nad Zadrom, ki je v polfinalu izločil Cibono (75:82), pri kateri sta oba Slovenca skupaj prispevala pet točk (Žan Mark Šiško 2 – za dve 1:3 v 5 minutah, Nebojša Joksimovič 3 – za dve 0:1, za tri 1:3, 1 skok in 2 asistenci v 20 minutah).

Pokalni prvaki v drugih državah, Francija – Monaco : Chalon 99:74; Črna gora – Budućnost : Mornar 90:80; Italija – Avellino : Milano 76:82; Izrael – Maccabi Tel Aviv : Maccabi Ashdod 83:75; Litva – Lietuvos rytas : Žalgiris 67:57; BIH – Igokea : Široki brijeg 95:77; Poljska – Rosa Radom : Stelmet Zielona Gora (Sašo Filipovski) 74:64; Nemčija – Alba : Bayern München 67:55.