Nebo se še ne vedri, a kaže bolje

Liga ABA: Ljubljančani v 21. kolu le niso preizkušali naklonjenosti Fortune, Krka spet praznih rok.

24. januar 2016 22.51
Tanja Volarič

Ljubljana – Da imajo ob hoji po robu le redki srečo, z njo pa se ne velja igrati, so pri Unionu Olimpiji spoznali, še preden bi morali naklonjenost Fortune preizkušati v praksi. Z zmago proti Zadru so prekinili vsaj črni niz porazov in se lažjega srca ozrli proti naslednjemu dvoboju s Tajfunom konec tedna, česar pa ni mogoče trditi za Krko, ki je za nov neuspeh v Skopju v veliki meri kriva sama.

Podrobni spremljevalci Olimpijinih nastopov v tej sezoni so si v soboto sicer že sredi prve četrtine v obupu zatiskali oči, saj se je obetala še ena repriza predstav zadnjih tednov, ko so domači s porozno obrambo tekmece najprej spustili daleč predse, potem pa jih galopirajoče začeli loviti, dokler jim ne bi pošla sapa. A znak za preplah je bil tokrat vendarle preuranjen. Po uvodnem zaostanku s 3:11 so namreč domači razmere na igrišču obvladali že do izteka prve četrtine, ko je Sava Lešić z nizom šestih točk zagotovil prvo izenačenje (22:22), v 13. minuti pa so že vodili z 32:24. In v podobnem slogu bi polčas tudi končali, če jim načrtov ne bi prekrižal Filip Kraljević, ki je s serijo 8:0 Zadrčane v 17. minuti pripeljal do preobrata (38:37), a ob naletu ostal brez pomoči soigralcev, ki so nato Olimpiji že ob velikem premoru spet gledali v hrbet za štiri točke.

»Ne glede na zmago smo še vedno v težkem položaju. A to tekmo smo nujno morali dobiti. Fantje so pokazali, da so iz pravega testa, saj so stopili skupaj ob pravem trenutku in odigrali dobro tekmo. Zadar je kakovost pokazal na zadnjih dveh tekmah, ko je prepričljivo premagal Tajfun in Cedevito. Na začetku smo bili preveč živčni, a potem smo nadaljevali v dobrem slogu. Imeli smo nekaj težav z nizko postavo gostov in zato nismo uspeli spraviti žoge pod koš. Mislim pa, da smo nadzorovali potek tekme in zasluženo zmagali,« si je trener Gašper Potočnik po dvoboju vendarle nekoliko oddahnil, četudi so Zadrčani v zadnji četrtini še enkrat prišli do vodstva s 63:62, na koncu pa s trojko Coseyja Glenna domačim tudi preprečili načrt, da bi z razliko 11 točk izničili zaostanek iz prvega dvoboja.

Menjava trenerja v Novem mestu vsaj za zdaj ni prinesla želenih učinkov, povsem se še niso razkadili niti dvomi, ki so spremljali potezo novomeške klubske uprave. Napredovanje pomočnika, ki je zaradi narave svojega dela pogosto bližji igralcem kot glavni trener, se redko izkaže kot zadetek v polno, Vladimir Anzulović, ki sicer hvali napredek moštva, pa v tem času nima niti sreče s zdravjem svojih igralcev. Novomeška igra je namreč že lep čas brez svojega dolgoletnega zaščitnega znaka, moštvenega duha, v Skopju pa so Dolenjci zabeležili še svojevrsten dosežek: za tri točke so metali 0:12, kar se je na koncu izkazalo za usodno, saj so sicer prevladovali v večini elementov igre. Skok so dobili z 32:25, imeli več ukradenih žog (8:4) in beležili boljši met za dve točki (56:46 v odstotkih) in proste mete (75:65).

»Dobro smo se pripravili na tekmo in se zavedali, od kje nam bo grozila največja nevarnost. V prvem polčasu smo igrali odlično, a nato zaradi padca zbranosti izgubili veliko prednost. Tudi na tem moramo delati. Čaka nas namreč težka končnica v ligi ABA. Želim pohvaliti fante za odziv v zadnjih dneh, odkar sem trener. Res mi dobro sledijo. Če bomo nadaljevali s takim pristopom in bodo razmere regularne, nas ne sme skrbeti za obstanek v ligi,« je prepričan Anzulović. Novomeščani so sicer imeli niti zmage v rokah večji del dvoboja, ki so ga odprli z vodstvom 16:6, v ospredje pa je stopil Žiga Dimec, ki je z 20 točkami zabeležil svoj strelski rekord v ligi ABA. Večji del druge četrtine so Novomeščani vodili za deset točk, MZT se je sredi tretje približal na 50:51, a so gostje s koši Dimca, Rebca in Ivanova spet ušli na 59:54. Po nervoznem začetku zadnjega dela pa so domači v 36. minuti spet prišli do vodstva in tekmo vrnili na izhodišče, po katerem so v finišu z natančnim izvajanjem prostih metov potrdili tudi zanje dragoceno zmago.