Olimpija proti Bilbau zapravila prvo priložnost za napredovanje

Košarkarji Olimpije so v devetem kolu evropskega pokala izgubili proti Bilbau s 63:84.

09. december 2015 15.07
09. december 2015 17.30
Košarka Olimpija Bilbao
M. Ž.
M. Ž.

Ljubljana - Košarkarji Uniona Olimpije so v devetem kolu evropskega pokala v Stožicah izgubili proti Bilbau s 63:84 in zapravili prvo priložnost za uvrstitev v drugi del.

Ljubljančani so dvoboj vodilnimi Baski začeli dobro in po prvi četrtini vodili za točko (21:19). Preostanek tekme so tempo narekovali gostje, ki so drugo četrtino dobili z 29:16 in imeli ob polčasu enajst točk naskoka (48:37), odpor Olimpije pa so dokončno zlomili v prvi polovici zadnje četrtine, v kateri so pobegnili z delnim izidom 14:2. Olimpija je bila slabša pri skoku (24:28) in si privoščila kar 26 izgubljenih žog (Bilbao 17).

Pri Olimpiji sta bila najboljša strelca Luka Rupnik z 11 točkami in Sava Lešić z 10 točkami.

Pri Bilbau je izstopal Dairis Bertans s 26 točkami, Mirza Begić je v enajstih minutah vknjižil 9 točk in 2 skoka.

Olimpija bo skupinski del končala 16. decembra, ko bo gostovala pri Oldenburgu.

PRVA ČETRTINA

Za Union Olimpijo so tekmo začeli Zack Wright, Vasilije Vučetić, Miha Lapornik, Sava Lešić in Blaž Mahkovic. Ti so imeli v prvih petih minutah težave s pokrivanjem Alexa Rouffa, ki je dosegel prvih pet točk svojega moštva in poskrbel za vodstvo s 5:2.

Ljubljančani niso dolgo spremljali njegova niza in so odgovorili s šestimi zaporednimi točkami, v deveti minuti pa so imeli že šest točk prednosti (17:11). Gostje so se ob koncu četrtine z natančnimi meti za tri točke vrnili v igro. Najprej je svojo zadel Raul Lopez, nato je bil uspešen še Alex Suarez in razlika se je zmanjšala na tri točke (17:20).

Pri gostih je v prvem delu v igro vstopil tudi Mirza Begić, ki je zadel svoja prva prosta meta, izid četrtine je bil 21:19 za Olimpijo.

DRUGA ČETRTINA

Pri domačih se je v drugi četrtini razigral Luka Rupnik in z zaporednima trojkama pomagal Olimpiji do prednosti šestih točk (27:21). Ta se je hitro stopila, saj je imel tudi Bilbao v uvodnih minutah svojega aduta, Mirzo Begića, ki je dosegel prvih pet točk svoje ekipe in razliko zmanjšal na tri (24:27).

Za Olimpijo so se stvari še poslabšale. Mitja Nikolič je namreč prejel nešportno napako, kar je Bilbao kaznoval s prostima metoma Alexa Mumbruja, nato pa sta zadela še Rouff in Dairis Bertans, tako da so Baski v 14. minuti vodili za tri točke (30:27).

Ljubljančani so v drugi četrtini igrali pod svojimi sposobnostmi in v prvih šestih minutah izgubili štiri žoge ter zaostajali za štiri (31:35), zato je Potočnik zahteval minuto odmora. Ta ni imela želenega učinka, saj je Bilbao pobegnil z delnim izidom 8:2 in v 18. minuti povedel za deset (43:33), ob glavnem odmoru pa je bilo 48:37 za goste.

Olimpija je imela pred drugim polčasom dve večji nalogi, omejiti število izgubljenih žog - v prvih dvajsetih minutah jih je izgubila enajst - in Bilbau otežiti mete za tri točke (v prvem polčasu met 6/11).

TRETJA ČETRTINA

Bilbao je v prvih dveh minutah še vodil z dvomestno prednostjo, nato pa so za Olimpijo pri rezultatu 40:51 zadeli Sava Lešić, Gregor Hrovat in Saša Zagorac, razlika je bila le še pet točk (46:51).

Igralci Bilbaa so se v kriznih trenutkih odzvali zelo dobro, med 25. in 27. so ukradli dve žogi in zrežirali delni izid 6:0 (58:46), s čimer so Ljubljančane prisilili v novo minuto odmora. Gostje so vodstvo zadržali do konca četrtine in imeli pred zadnjimi desetimi minutami deset točk zaloge (62:52).

ČETRTA ČETRTINA

Gostujoči košarkarji so v prvih treh minutah četrtine pobegnili z delnim izidom 7:2 in si priborili visokih petnajst točk naskoka (69:54). Pri Bilbau je bil neustavljiv Dairis Bertans, ki je pri tem nizu prispeval pet točk, skupno pa jih je imel že 22.

Ljubljančani so z minuto odmora želeli prekiniti dominacijo Bilbaa, kar pa jim ni uspelo. Domačini so bili v napadu povsem razglašeni in so v prvih sedmih minutah dosegli le dve točki, gostje pa v tem času štirinajst, tako da je njihova prednost narasla na 22 točk (76:54). Olimpija se do konca tekme ni več vrnila v igro.

Skupina A

Union Olimpija - Bilbao Basket 63:84 (21:19, 16:29, 15:14, 11:22)

Dolomiti Energia Trento - Telekom Baskets Bonn 98:96 (24:14, 18:28, 23:29, 22:16, 11:9) * po podaljšku

(Sutton 19, Sanders 14; McKinney 29, Clarke 23)

Nanterre - Oldenburg 83:92 (22:22, 17:18, 18:27, 26:25)

(Robinson 20, Riley 15; Duggins 22, Qvale 19, Prepelič 15)