Pokal Adecco: Slovenija suvereno opravila z Gruzijo

Slovenski košarkarji so v drugem kolu pokala Adecco premagali Gruzijo s 95:68.

25. julij 2014 16.16
25. julij 2014 19.40
Košarka

Murska Sobota - Slovenska moška reprezentanca je v drugem kolu pokala Adecco brez težav premagala Gruzijo s 95:68.

Slovenske košarkarje je po zmagi nad Kanado v drugem kolu čakal obračun z Gruzijo, na katerem je selektor Jure Zdovc na tribuni pustil Tomaža Bočino, Zorana Dragića, Mitjo Nikolića, poleg njih pa sta bila odsotna še Goran Dragić in Erazem Lorbek.

Slovenci so prvo četrtono dobili s šestimi točkami razlike (23:17), nato pa so v drugi dokončno zlomili odpor Gruzije, ki je v drugih desetih minutah dosegla le dve točki in na odmor odšla z zaostankom 25 točk (19:44). Varovanci Jureta Zdovca so v nadaljevanju tekme brez težav nadzorovali visoko vodstvo in vknjižili drugo zmago na turnirju.

V slovenski reprezentanci je bil najboljši strelec Jure Balažič a 23 točkami, Klemen Prepelič jih je dodal 14. Pri Gruziji je bil najbolj razpoložen Tornike Shengelia z 20 točkami.

Slovenski košarkarji bodo turnir sklenili z jutrišnjo tekmo proti Ukrajini (20.05).

Slovenci na prvi premor s +6

Slovenska reprezentanca je tekmo začela v postavi Jaka Blažič, Miha Zupan, Domen Lorbek, Jaka Klobučar in Matej Krušič.

Slovenci so že v prvi akciji dvignili na noge svoje navijače, saj je Blažič atraktivno zabil, Domen Lorbek pa je povišal na 4:0. A varovancem Jureta Zdovca se je hitro ustavilo in tri minute niso dosegli koša, kar so Gruzinci kaznovali s sedmimi zaporednimi točkami (4:7).

Gruzija je v vodstvu vztrajala do četrte minute, nato pa so Slovenci zaostanek za dve (10:12) spremenili v vodstvo za štiri (16:12). Domačini so prednost zadržali vse do konca četrtine, ki jo je s trojko zaključil Jure Balažič (23:17).

Gostitelji v drugi četrtini prejeli le dve točki

Druga četrtina je bila povsem v znamenju domače reprezentance, ki je izboljšala svojo igro v obrambi, kar se je poznalo tudi na semaforju. Strelski niz je začel Klemen Prepelič s trojko (26:17), nato je Omić ukradel žogo in zaključil na drugi strani, svoje pa je dodal tudi Edo Murić s štirimi zaporednimi točkami (32:17).

Gruzincem v drugem delu igre nikakor ni steklo, medtem ko so Slovenci pridno polnili njihov koš in po uspešnem napadu Omića v 16. minuti vodili že z 21 točkami razlike (38:17).

Gruzijska reprezentanca je na svoj prvi koš v drugi četrtini morala čakati kar osem minut, s čimer je končala slovenski niz 17:0, vendar pa je bil to njen edini koš v tem delu igre. Domačini so na odmor odšli s prednostjo 44:19.

Pri Sloveniji sta v prvem polčasu največ točk dosegla Jure Balažič in Uroš Slokar (7), pri Gruziji pa Viktor Sanikidze (7).

Balažič blestel po odmoru

Slovenski košarkarji so tudi v drugem polčasu prikazali odlično košarko. Še posebej razigran je bil Jure Balažič, ki je dosegel 8 izmed prvih 11 točk domače reprezentance (55:24), v 25. minuti pa je prejel tretjo osebno napako in je svoje mesto na igrišču prepustil Mihi Zupanu.

Domačini so tudi brez Balažiča zadržali visoko vodstvo. Gruzinci so se sprva približali na 22 točk (38:60), a je njihov nalet ustavil Prepelič z dvema trojkama (66:40), Slovenci pa so pred zadnjo četrtino vodili z 71:44.

Gruzijci dobro začeli in slabše končali

Varovanci Jureta Zdovca so v zadnji četrtini nekoliko popustili, a vseeno brez težav nadzorovali potek tekme. Gruzija je četrtino začela z delnim izidom 7:2 (51:73) in se v 36. minuti približala na dvajset točk (59:79), vendar je na drugi strani s trojko odgovoril Murić.

Podobno se je zgodilo tudi dve minuti kasneje, ko je Tornike Shengelia zadel prosta meta za 64:84, pri Sloveniji pa je bil za tri točke uspešen prvi strelec Balažič (64:87).

Slovenci so v zadnjih dveh minutah znova oplemenitili svoje vodstvom in s trojkama Murića in Balažiča postavili končni izid 95:68.

Zdovc: Moramo biti zadovoljni s tem, kar smo pokazali

»Najtežje je igrati tekme, na katerih hitro narediš visoko razliko. Težko je fante nato prepričati, da vseh štirideset minut vztrajajo v istem ritmu. Zato smo v drugem polčasu nekoliko padli in se nato vrteli okoli tiste razlike, ki smo jo naredili v drugi četrtini. Odkrito povedano, v napadu smo igrali predobro, zadevali smo iz vseh pozicij, v obrambi pa smo imeli priložnost preizkusiti tri različice, čeprav ene sploh nismo trenirali. Vsekakor moramo biti zadovoljni s tem, kar smo do zdaj pokazali,« je po tekmi povedal slovenski selektor Jure Zdovc.