Srbi v Banjaluki po podaljšku strli odpor Slovencev

Slovenski košarkarji so na zadnji pripravljalni tekmi v Banjaluki po podaljšku izgubili proti Srbiji (88:95).

29. avgust 2015 14.29
29. avgust 2015 17.30
košarka

Banjaluka - Slovenska košarkarska reprezentanca je na zadnji pripravljalni tekmi pred evropskim prvenstvom po podaljšku izgubila s Srbijo (88:95) ter priprave končala s šestimi zmagami in štirimi porazi.

Slovenski košarkarji so v dvorani Borik prikazali občutno boljšo predstavo kot v četrtek v Stožicah. Po prvi četrtini so vodili z 22:15 in imeli v drugi četrtini že štirinajst točk naskoka (31:17), vendar so se Srbi do konca polčasa približali na -4 (38:42).

Srbska reprezentanca je v nadaljevanju pokazala več od slovenske in v 30. minuti prešla v vodstvo (65:62). Reprezentanci sta bili ob koncu rednega dela poravnani na 84:84, zadnji napad pa je pripadel Sloveniji. Žogo je prejel Saša Zagorac, ki pa je zgrešil met za tri točke in sledil je podaljšek.

V dodatnih petih minutah se je razmerje moči nagnilo povsem na stran Srbije, ki je dosegla prvih šest točk in dokončno strla odpor Slovenije.

V slovenski reprezentanci je bil najboljši strelec Jaka Blažič z 19 točkami, Zoran Dragić in Klemen Prepelić sta jih dodala po 13.

Za Srbijo sta največ točk dosegla Miloš Teodosić (20) in Nemanja Bjelica (18).

Slovenija bo skupinski del evropskega prvenstva igrala v Zagrebu in se tam pomerila z gostiteljico Hrvaško, Gruzijo, Nizozemsko, Grčijo in Makedonijo.

PRVA ČETRTINA

Slovenija je tekmo začela v postavi Zoran Dragić, Nebojša Joksimović, Klemen Prepelič, Žiga Dimec in Jure Balažić. Slovenska reprezentanca je v primerjavi s četrtkovo tekmo prikazala boljšo igro v obrambi, v napadu pa se je v prvih minutah zanašala na mete za tri točke, zadela tri izmed prvih šestih metov in po petih minutah vodila z 9:8.

Slovenci so nato storili še korak dlje, Alen Omić je dosegel naslednja dva koša, Saša Zagorac pa v osmi minuti povišal na 15:9, slovenski nalet pa je z minuto odmora ustavil Saša Đorđević.

Srbi so po kratkem premoru sicer prejeli koš za zaostanek osmih točk (9:17), nato pa je stvari v svoje roke vzel Miloš Teodosić in s petimi zaporednimi točkami poskrbel za približanje (14:17). Slovenskemu selektorju Juretu Zdovcu ni preostalo drugega, kot da z minuto odmora prekine njegov strelski niz.

Slovencem se je ta poteza obrestovala, saj sta bila do konca četrtine uspešna Jaka Klobučar in Jaka Blažič, izid četrtine je bil 22:15.

DRUGA ČETRTINA

Slovenska reprezentanca je v drugi četrtini nadaljevala z vrhunsko igro. Za odličen začetek četrtine je s trojko poskrbel Klemen Prepelič in Slovenija je prvič vodila za deset (25:15), v trinajsti minuti pa je bila razlika že 14 točk (31:17).

Srbi so v nadaljevanju četrtine ujeli priključek in se približali na osem (25:33), ko je Nikola Kalinić blokiral polaganje Jake Blažiča, sodniki pa so dosodili prekršek. To je razjezilo selektorja Đorđevića, ki je prišel do sredine igrišča in si prislužil tehnično napako. To je izkoristil Blažič in zadel vse tri proste mete, do 18. minute pa je dosegel enajst točk in imel velike zasluge za visoko prednost (42:31).

Slovenci so v zadnjih dveh minutah prvega polčasa občutno popustili in prejeli sedem zaporednih točk, tako da so na glavni odmor odšli z vodstvom 42:38.

V slovenski reprezentanci sta največ točk dosegla Blažič (11) in Omić (8), v srbski reprezentanci pa Teodosić (11).

TRETJA ČETRTINA

Slovenski selektor Jure Zdovc je drugi polčas začel z isto postavo kot v prvi četrtini. Med njegovimi košarkarji je imel težko nalogo center Dimec, ki je moral pokrivati robustnega Miroslava Raduljico. Slovenec si je pomagal s prekrški in v 23. minuti prejel četrto osebno napako, zato ga je Zdovc zamenjal z Miho Zupanom.

Srbi so znali izkoristiti svojo premoč pod košem in minuto kasneje zaostajali le še za dve točki (47:49), v peti minuti drugega polčasa pa sta bili reprezentanci ponovno poravnani (52:52). Sledila je odlična poteza Prepeliča, ki je zadel za tri točke in izsilil še prosti met, po katerem je Slovenija povedla s 56:52. Srbija je tokrat držala stik s Slovenijo in se ji nekajkrat približala le na točko.

V 30. minuti je Žiga Dimec storil svojo peto osebno napako, po kateri je Teodosić zadel prosti met, Srbi pa so nato dobili skok v napadu in s trojko Zorana Ercega prešli v vodstvo (65:62). Isti igralec je s prostim metom postavil izid četrtine (66:62).

ČETRTA ČETRTINA

Srbija je na začetku zadnje četrtine narekovala tempo igre in povedla za devet točk. Slovenci so se hitro vrnili v igro in zahvaljujoč trem uspešnim metom za tri točke - Saša Zagorac je zadel dve, Zoran Dragić pa eno - v 35. minuti zaostajali le še za dve (73:75).

Slovenci so ujeli ritem in tudi v naslednjih dveh napadih dosegli po tri točke. Najprej je Zoran Dragić zadel pod prekrškom in dodal prosti met, nato pa je Jaka Blažič uspešno vrgel za tri točke in Slovenija je rezultat obrnila v svojo korist (79:78).

Sledila je napeta končnica. Alen Omić je dve minuti pred koncem zadel pod prekrškom (84:82), a nato zapravil prosti met. Srbija je izkoristila svoj napad in prek Ercega izenačila na 84:84.

Slovenci so imeli nazadnji napad v rednem delu, vendar pa je Saša Zagorac zapravil met za tri točke in sledil je podaljšek.

PODALJŠEK

Slovenija je podaljšek začela slabo. Saša Zagorac je prejel peto osebno napako, Srbija pa je po dobri minuti vodila z 88:84. Za nove težave slovenske reprezentance je poskrbel Dragan Milosavljević, ki je povišal na 90:84, Jure Zdovc pa je reagiral z minuto odmora.

Slovenski košarkarji so bili v podaljšku v podrejeni vlogi in prvo točko dosegli šele v tretji minuti, Srbi pa so minuto kasneje vodili že za sedem (92:85), kar je bila njihova največja prednost na tekmi. Slovenci so tako morali priznati premoč Srbom.

Prijateljska tekma

Srbija - Slovenija 95:88 (15:22, 23:20, 28:20, 18:22; 11:4)

Slovenija: Joksimović 6 (3:4), Rupnik 2 (2:2), Prepelič 13 (2:3), Blažič 19 (5:7), Dragić 13 (3:3), Zupan 3 (1:2), Balažić 3, Zagorac 10 (2:2), Dimec 1 (1:2), Omić 12 (0:5), Klobučar 6.

Srbija: Teodosić 20 (7:8), Simonović 2 (2:4), Bogdanović 2 (0:1), Bjelica 18 (3:3), Milosavljević 2, Raduljica 16 (8:11), Erceg 11 (4:6), Nedović 14 (6:8), Dangubić (0:2), Kuzmić 10 (4:8).

Prosti meti: Slovenija 19:30, Srbija 34:51.

Met za dve točki: Slovenija 15:24, Srbija 19:30.

Met za tri točke: Slovenija 13:38 (Prepelič 3, Blažič 2, Zagorac 2, Klobučar 2, Dragić 2, Joksimović, Balažić), Srbija 5:18 (Nedović 2, Teodosić, Bjelica, Erceg).

Skoki: Slovenija 37 (27 + 10), Srbija 44 (30 + 14).

Osebne napake: Slovenija 39, Srbija 25.

Pet osebnih: Dimec (30.), Zagorac (41.), Kalinić (44.).