Prosti pad v drugem polčasu prinesel Olimpiji nov poraz

Košarkarji Uniona Olimpije so imeli v Trentu dolgo vse pod kontrolo, nazadnje pa so zanesljivo klonili s 77:90.

18. november 2015 14.12
18. november 2015 18.30
Košarka Olimpija
G. L., Delo.si

Trento - Huda kriza Uniona Olimpije se nadaljuje tudi po gostovanju pri italijanskem Trentu. Ljubljančani se iz Italije vračajo z zanesljivim porazom s 77:90, ki jih je pahnil na dno skupine A evropskega pokala. Gostje so v drugem polčasu prejeli kar 56 točk!

Na razplet, kakršnemu smo bili priča na koncu, po prvih dvajsetih minutah ni niti približno kazalo. Zmaji so imeli v prvem polčasu namreč vse pod nadzorom, vodili že s štirinajstimi točkami razlike, a so v nadaljevanju povsem popustili. Italijani so jih v tretji četrtini ujeli in prehiteli, v zadnji pa povsem dotolkli in dosegli svojo četrto zmago. Olimpija ostaja pri dveh prikovana pri dnu skupine A, s čimer so njene možnosti za uvrstitev na drugi krog precej zmanjšane.

Pri zmajih, pri katerih je manjkal kapetan Saša Zagorac, je bil z 20 točkami in sedmimi skoki najuspešnejši Ronalds Zakis, 16 točk je dodal Sava Lešić, eno manj pa Zack Wright. Pri zmagovalcih je 19 točk zbral Trent Lockett, 14 jih je dosegel Baldi Rossi, 13 pa Davide Pascolo - zanimivo, vse v drugem polčasu.

Olimpijo v naslednjem kolu čaka domača tekma s francoskim Nanterrom, ki v Stožice prihaja 24. novembra.

Prva četrtina

Ljubljanski strateg Gašper Potočnik je danes na parket uvodoma poslal Zacka Wrighta, Miho Lapornika, Mitjo Nikolića, Savo Lešića in Vasa Vučetića. Po uvodnem minimalnem vodstvu domačinov je za prvi ljubljanski koš poskrbel Lapornik, za prvo vodstvo (3:2) pa je en prosti met zadel Nikolić. Po relativno izenačenem nadaljevanju prve četrtine so zmaji dobri dve minuti pred koncem tega dela igre povedli s 17:12, kar je bila dotlej najvišja prednost enega ali drugega moštva.

V zadnjih dveh napadih gostov sta jo na +9 povišala Vlatko Čančar in Wright, Giuseppe Poeta pa je z zadetim prosim metom postavil izid prve četrtine - 21:13 za Union Olimpijo.

Druga četrtina

Dobra predstava gostov se je nadaljevala tudi v uvodnih minutah druge četrtine. Ronalds Zakis je dosegel dva zaporedna koša in prednost zmajev povišal na +12, kmalu zatem je dodal še enega in z njim vpisal že svojo deseto točko, a vmes so začeli zadevati tudi domačini. Ob ljubljanski prednosti s 27:20 je Potočnik v 4. minuti druge četrtine reagiral in vzel minuto odmora. Po vrnitvi na parket je svojo prvo trojko zadel Lešić in obnovil gostujočo prednost z dvomestnim številom točk.

Razlika je zatem narasla celo na +14, a Italijani niso dovolili, da bi se zmaji odločilneje pred polčasom uspeli odločilneje odlepiti. Ob všečni igri gostov in nenatančni domačih se je prvi del kljub temu končal s prednostjo desetih točk Olimpije (44:34).

Tretja četrtina

Prva dva koša v drugem polčasu so dosegli domači košarkarji, zato je moral vidno razburjeni Potočnik zgodaj poseči po minuti odmora. Takoj zatem ga je v malce boljšo voljo spravil Lapornik, ki je s trojko znova povišal na devet točk razlike. A ne za dolgo. Škripati je začelo zlasti v ljubljanski obrambi, vse bolj so bili brezidejni tudi gostujoči napadi. Prednost se je po dveh zaporednih sprehodih Trenta Locketta skozi zeleno-belo obrambo stopila na nevarnih +4 (53:49).

Pri metu je bil kolikor toliko le Lapornik, ki je s svojo drugo trojko v sedmi minuti tretje četrtine znova povišal na 58:51. Soigralci mu pri polnjenju košev niso uspeli slediti, tako da se je Trento počasi povsem približal. Najprej je Davide Pascolo dosegel že svojo sedmo točko v tretji četrtini za neposreden priključek, za njim pa je Jamaar Sanders poskrbel za prvo domače vodstvo po dolgem času (59:58).

Italijani so v tretji četrtini Olimpiji nasuli kar 27 točk, s čimer so si pred sklepnimi desetimi minutami prigarali prednost dveh točk (61:59).

Četrta četrtina

Prosti pad zmajev se je nadaljeval tudi v zadnji četrtini. Po silovitem zabijanju Dominiqua Suttona in trojki Sandersa je prednost Trenta narasla na deset točk, še bolj kot sam zaostanek pa je skrbela medla in brezidejna igra gostov. Ko je svojo prvo trojko iz četrtega poskusa zadel še Andres Foray so Italijani vodili že s +13, njihova prednost pa je še naraščala.

Idej v napadu gostov ni bilo več, obramba pa je bila luknjasta kot le kaj, tako da so košarkarji Trenta brez kakršnihkoli težav tekmo pripeljali do zanesljive zmage.

Evropski pokal, 6. kolo, skupina A

Aquila Trento - Union Olimpija 90:77 (13:21, 21:23, 27:15, 29:18)

Dvorana Palatrento, gledalcev 1700, sodniki: Ankarali (Turčija), Oberknežević (Srbija), Baumanis (Latvija).

Trento: Poeta 1 (1:2), Sanders 12, Pascolo 13 (1:2), Baldi 14 (4:6), Forray 11 (2:2), Flaccadori 4, Sutton 9 (1:5), Lockett 19 (4:5), Wright 7 (3:5).

Union Olimpija: Wright 15 (1:2), Rupnik 2 (2:2), Hrovat 7 (5:6), Mesiček 2, Nikolić 1 (1:2), Vučetić (0:2), Lapornik 11, Lešić 16 (1:2), Zakis 20 (2:3), Čančar 3 (1:2).

Prosti meti: Trento 16:27, Union Olimpija 13:21.

Met za tri točke: Trento 6:21 (Sanders 2, Baldi 2, Forray, Lockett), 4:16 Union Olimpija (Lapornik 3, Lešić).

Osebne napake: Trento 22, Union Olimpija 24.

---------------------------------------------------------------------------------------------

Oldenburg - Telekom Baskets Bonn 77:70 (17:19, 22:15, 20:17, 18:19)

Nanterre - Bilbao 52:83 (9:20, 20:24, 13:21, 10:18)