S silovitim finišem so se lahko le ognili polomu

Petrol Olimpija ob ognjenem krstu v Fibini ligi prvakov brez možnosti za podvig proti francoskemu podprvaku.

čet, 12.10.2017, 06:00

Strasbourg – V prvem nastopu v Fibini ligi prvakov so se košarkarji Petrola Olimpije prepričali, da tudi na tretji ravni evropske klubske košarke ne manjka dobrih in bistveno bogatejših moštev. Francoski podprvak Strasbourg je sinoči hitro razkril njihove slabosti in jih učinkovito položil na pleča, popustil je šele pri +21.

»Najboljša moštva Fibine LP se po kakovosti prepletajo s klubi iz evropskega pokala, v katerem smo igrali v minulih sezonah. Za nas sta vendarle prednostni nalogi liga ABA in podaljšanje primata v slovenskih tekmovanjih, ki smo ga vzpostavili v prejšnji sezoni. V uvodnih mesecih bo v ospredju regionalno prvenstvo, liga Nova KBM pa bo pridobila pomen v svojem drugem delu. Liga prvakov je za nas dodatek, ki za košarkarje pomeni izziv, saj so na očeh širši javnosti. Smo nekakšni izzivalci iz ozadja, če se bo ponudila priložnost, pa bomo skočili na četrto mesto v naši skupini, ki vodi v osmino finala končnice. Strasbourg, Umana Venezia, Banvit, AEK, Bayreuth in Estudiantes so v prednosti pred nami in Roso Radomom iz Poljske,« je pred odhodom v Francijo razmišljal Olimpijin trener Gašper Okorn. Toda s prikazanim včeraj bodo njegovi košarkarji težko pripravili večje presenečenje.

Strasbourg ima na voljo 12-krat več denarja za sestavo moštva kot Ljubljančani, kar je tako prednost kot obveznost. Vlogo favorita je upravičil postopoma, potem ko je Petrol Olimpija v 7. minuti vodila z 8:7 in tesno izgubila uvodno četrtino. Njena kriza se je začela poglabljati pri rezultatu 20:17, trajala je šest minut, po katerih so gostitelji imeli že 16 točk naskoka (36:20), ob delnem rezultatu 19:6 pa je edine točke za stožiško zasedbo dosegel povratnik Domen Lorbek, ki je zaigral po enoletnem okrevanju in zadel dve trojki, z gibljivostjo in razumevanjem igre pa pokazal, da bo lahko pomembna okrepitev. Njegovi soigralci so se medtem v glavnem odločali za poskuse s srednje in večje razdalje po načelu »kdo je na vrsti«, zaradi pomanjkanje globinske igre pa prvič izvajali proste mete šele v 18. minuti.

Nasploh je Olimpijinemu moštvu vse bolj primanjkovalo zbranosti, zato so gostitelji polnili koš s protinapadi in prevladovali pri skokih na obeh straneh igrišča, na koncu kar s 44:26. Drugo četrtino so dobili z 29:18 in nadaljevali s podobno vnemo, pri kateri so prevladovali košarkarji z zanimivim reprezentančnim poreklom. Krilni center Louis Labeyrie je na letošnjem EP doživel polom v francoskem dresu proti Sloveniji, ameriški branilec Michael Dixon je brez uspeha igral za Gruzijo, njegov rojak Zack Wright, ki si je pred dvema letoma služil kruh v Stožicah, na eurobasketu 2013 za BiH, David Logan pa na EP 2009 za Poljsko. Popustili so šele pri rezultatu 63:42, ko so bržkone pozabili, da morajo odigrati še zadnjih osem minut tekme. Ljubljančani so izkoristili priložnost, slednjič prisilili domače moštvo, da je izgubilo še več žog (21:18), toda po znižanju na 63:70 niso zmogli popolnega zasuka. V uteho jim je bila dobljena zadnja četrtina s 27:22, a kje so bili prej?

Že v petek jih v Novem mestu čaka derbi s Krko ob začetku DP (drugi par dneva je Zlatorog – Sixt Primorska), v nedeljo pa gostovanje pri Megi Bemaxu za točke lige ABA.

Strasbourg : Petrol Olimpija 83:69 (61:42, 46:32, 17:14)

Dvorana Rhenus Sport, gledalcev 4534, sodniki Zaščuk (Ukr), Kozlovskis (Lat) in Yilmaz (Tur).
Strasbourg: Wright 10 (2:2), Logan 7, Sy 1 (1:2), Atkins 15 (1:2), Labeyrie 13 (1:2) - prva peterka; Leloup 7 (2:2), Dixon 21 (2:2), Cortale 4, Otule 5 (1:3); Petrol Olimpija: Špan 2, Hrovat 13 (1:1), Kastrati 2, Oliver 1 (1:2), Radulović 2 - prva peterka; Bubnić 8 (3:5), Badžim 4 (2:2), Morgan 12, Lorbek 6, Battle 9.
Met za dve: Strasbourg 26:48 (54 %), Petrol Olimpija 22:45 (49 %); za tri: Strasbourg 7:16 (44 %), Petrol Olimpija 6:23 (26 %); skoki: Strasbourg 44 (30+14), Petrol Olimpija 26 (17+9)