Slovenci na EP potujejo s popolnim izkupičkom

Slovenski košarkarji so na zadnji tekmi kvalifikacij za EP v Kijevu premagali Ukrajino z 80:69.

17. september 2016 14.37
17. september 2016 14.50
uho*Slovenija - Portugalska
M. Ž.
M. Ž.

Kijev - Slovenska košarkarska reprezentanca je na zadnji tekmi kvalifikacij za evropsko prvenstvo 2017 v Kijevu premagala Ukrajino z 80:69 in s popolnim izkupičkom osvojila prvo mesto v skupini E.

Slovenski košarkarji so se ob odsotnosti Zorana Dragića in Jake Blažiča morali pošteno potruditi za zmago, odpor Ukrajine pa so strli šele v zadnjih šestih minutah.

Reprezentanci je vse do zadnje četrtine ločilo manj kot deset točk. Po prvih desetih minutah so vodili gostitelji (17:15), ob polčasu pa Slovenci (32:26). Varovanci Igorja Kokoškova so odpor Ukrajine zlomili šele v zadnjih šestih minutah, ko so ob zaostanku s 57:60 zrežirali delni izid 20:5 (77:65) in tekmo odločili v svojo korist.

V slovenski reprezentanci je bil najboljši strelec Goran Dragić z 22 točkami, Klemen Prepelič in Alen Omić sta jih prispevala po 15.

POTEK TEKME

Prva četrtina

Slovenija je tekmo začela v postavi Goran Dragić, Klemen Prepelič, Edo Murić, Vlatko Čančar in Gašper Vidmar.

Slovenci so v prvih minutah igralo zelo raztreseno in zapravljali napad za napadom, na drugi strani pa so Ukrajinci polnili njihov koš in po štirih minutah vodili s 7:0.

Slovenska reprezentanca se je hitro rešila iz težkega položaja. Odgovornost je prevzel kapetan Goran Dragić, ki je med četrto in sedmo minuto vknjižil kar deset izmed prvih dvanajstih točk svoje reprezentance za vodstvo z 12:7.

Igor Kokoškov je v zaključku četrtine na klop poslal Dragića in mu namenil nekaj počitka, kar se mu je maščevalo. Aleksander Lipovij in Denis Lukašov sta zadeli trojki za priključek (13:14), nato pa sta bila uspešna še Vlačeslav Kravcov in Aleksander Mišula, Ukrajina pa je po prvi četrtini vodila s 17:15.

Druga četrtina

Slovenija je v drugi četrtini rezultat hitro obrnila v svojo korist. V prvih 48 sekundah sta zadela Miha Lapornik in Goran Dragić (20:17), po košu Saše Zagorca pa je razlika narasla na štiri točke (23:19).

Reprezentanci sta med dvanajsto in petnajsto minuto igrali zelo neučinkovito in zapravljali napade. Strelski post je prekinil Maksim Kornienko, ki je pri metu za tri točke izsilil osebno napako Saše Zagorca in zadel vse tri proste mete (22:23), Slovenija pa je po zaslugi trojk Mihe Lapornika in Jake Klobučarja ter koša Alena Omića v 17. minuti pobegnila na +7 (31:24).

Slovenska izbrana vrsta je v prvem polčasu vodila za največ osem točk (37:29), a se je Ukrajina v zaključku približala zgolj na tri (36:39). Končni izid polčasa je s tremi prostimi meti postavil prvi strelec tekme Goran Dragić (15) - 32:26.

Tretja četrtina

Slovenija je na začetku drugega polčasa igrala slabo in v prvih štirih minutah zgrešila vseh pet metov iz igre, za Ukrajino pa je dvakrat zadel Kornienko in razliko zmanjšal na dve točki (40:42). Igor Kokoškov je zahteval minuto odmora.

Po premoru je Edo Murić zadel pod prekrškom, a zgrešil prosti met (44:40), to pa je na drugi strani s trojko kaznoval Denis Lukašov (43:44).

Domačini so v nadaljevanju četrtine ves čas držali stik s Slovenci in v 28. minuti po novem košu Lukašova (11 točk) povedli z 49:48.

Ukrajina je prednost zadržala vse do konca četrtine in vodila za največ štiri točke (55:51), končni izid pa je s polaganjem postavil Goran Dragić (53:55).

Četrta četrtina

Varovanci Igorja Kokoškova so potrebovali manj kot dve minuti za preobrat, po koših Alena Omića in Jake Klobučarja je bil izid 57:55.

A njihovo vodstvo ni trajalo dolgo, za Ukrajino sta do 34. minute zadela Fesenko in Lukašov ter svoji reprezentanci priborila tri točke naskoka (60:57).

Slovenski selektor Kokoškov je znova vzel minuto odmora. Ta je pomagala njegovim igralcem. Klemen Prepelič je v naslednji minuti in pol zadel dve trojki, Goran Dragić pa dodal eno za vodstvo s 66:63.

Slovenci so ob koncu povečevali prednost. Najprej je Alen Omić zadel štiri proste mete, Klemen Prepelič pa jih je v zgolj v 38. minuti dodal kar pet in razlika je prvič narasla na deset točk (75:65). Tekma je bila odločena in Slovenija je osvojila prvo mesto v skupini.

Kvalifikacije za evropsko prvenstvo, skupina E

Ukrajina - Slovenija 69:80 (17:15, 19:27, 19:11, 14:27)

Ukrajina: Koniev 5, Mišula 12 (3:4), Lukašov 14 (1:1), Fesenko 4 (0:1), Otverčenko 7 (45:4), Lipovji 3 (0:2), Kornijenko 9 (3:5), Bobrov 7 (3:5), Kravcov 3 (1:2), Riabčuk 5.

Slovenija: Rebec, G. Dragić 22 (7:7), Prepelič 15 (7:9), Murić 6 (0:1), Lapornik 11, Vidmar 2, Zagorac 3, Omić 15 (5:8), Klobučar 6 (1:2).

Prosti meti: Ukrajina 15:24, Slovenija 20:27.

Met za tri točke: Ukrajina 10:22 (Mišula 3, Lukašov 3, Koniev, Otverčenko, Lipovji, Riabčuk), Slovenija 8:23 (Lapornik 3, Prepelič 2, Dragić, Zagorac, Klobučar).

Osebne napake: Ukrajina 26, Slovenija 26.

Pet osebnih: Lipovij (34.), Lapornik (37.), Lukašov (38.), Omić (38.).