Slovenci tudi 15. dan »vztrajali« pri postu

Liga ABA: Union Olimpija in Tajfun si po 20. kolu s Sutjesko delita zadnje mesto.

18. januar 2016 00.32
Tanja Volarič

Ljubljana – Kje so časi, ko so slovenski klubi zasedali vrh lige ABA in beležili nastope na finalnih turnirjih, obupano vzdihujejo košarkarski privrženci, ki se ob pogledu na lestvico soočajo z realno sliko slovenske košarke v regionalnem tekmovanju. V 20. kolu so vsi trije klubi zabeležili poraz, Union Olimpija in Tajfun pa sta dva od treh, ki si delijo zadnje mesto.

Šentjurčani so sinoči doživeli še šesti zaporedni poraz, pri čemer so jo proti moštvu Mega Leks odnesli precej slabše kot v jesenskem delu (60:64). Zanje je bil usoden prehod v zadnjo četrtino, ko so domači v petih minutah naredili delni rezultat 21:1 in ušli na 73:50. Potem ko so Srbi, ki so imeli popolno premoč v skoku (43:34), po izenačeni drugi četrtini naredili večjo prednost (52:41), so jih slovenski prvaki v 26. minuti z nizom 8:0 še ujeli na 49:51, a je bil to njihov zadnji nalet, pri čemer jih čaka tudi zahtevno nadaljevanje, saj se bodo v naslednjem kolu pomerili s Cedevito. »Mega je v tej sezoni pokazala, da igra brez nihanj, in verjamem, da se bo uvrstila v končnico. Mi smo slabo začeli, kot da bi bili v krču, a smo vzpostavili naš ritem in se borili do konca. Na žalost je bilo videti, kot da se borimo proti vetru. Nekajkrat smo se vračali iz dvomestnega zaostanka, a prednost, ki jo je Mega ustvarila v tretji četrtini, je bila na koncu za nas nedosegljiva,« je dejal trener Dejan Mihevc.

Krka je imela precej večje možnosti, da bi prekinila črni niz, a ji vrnitev nekdanjega trenerja Aleksandra Džikića, ki zdaj sedi na klopi Partizana, ni prinesla sreče. Potem ko v drugi četrtini ni našla rešitve za igro črno-belih, je po polčasu napad precej bolj stekel in po delnem rezultatu 12:1 so Novomeščani v 23. minuti prevzeli vodstvo (39:37), s tokrat razpoloženim Erjonom Kastratijem pa bolj ali manj ohranjali prednost do zadnje četrtine, v kateri je Ritlop še zadel trojko za 63:57. Črne minute, ki so sledile, pa so gostje izkoristili in ušli na 68:65 ter po tesni končnici tudi potrdili novo zmago. »Vedeli smo, kakšna tekma nas čaka. Zaradi premalo igralcev v rotaciji se nam pozna utrujenost, saj imamo naporen ritem. Škoda je, ker smo Partizanu pri 63:57 dovolili, da se na tako lahek način vrne v igro,« je obžaloval trener Ivan Velić.

Da bo z novim uspehom potrebno čim prej prekiniti niz porazov, se zavedajo tudi pri Unionu Olimpiji, ki bo v sredo lovila prvo zmago v drugem delu evropskega pokala, a upanje, da bi vodilno Budućnost, ki ni izgubila od novembra lani, tokrat ujela na levi nogi, je bilo tokrat jalovo. Borbena igra je sicer Ljubljančane na začetku drugega dela pripeljala do vodstva z 52:48, a so se ga veselili le kratek čas in po nizu 19:5 so se domači vnovič odlepili na 67:57. »Fantje so se res dobro borili, dali vse od sebe, a četudi bi še dolgo igrali, ne bi mogli zmagati. Sami ocenite, zakaj tako razmišljam. Delali smo napake, a tekmo so odločile izgubljene žoge in posamezni meti. Budućnost, ki je povsem na ravni naših dosedanjih tekmecev v evropskem pokalu, Maccabija in Unicsa, nas je s čvrsto obrambo prisilila k izgubljanju žog. Zdaj smo prisiljeni premagati Zadar, ki ga bomo gostili v naslednjem kolu,« se trener Gašper Potočnik zaveda, da vse bolj zmanjkuje časa, saj nihče ne želi pristati na enem od zadnjih dveh mest, ki v naslednji sezoni ne prinašata nastopa v ligi ABA.