Slovenci za uvod kvalifikacij prepričljivo premagali Kosovo

Slovenska reprezentanca je v prvem kolu kvalifikacij za EP visoko premagala Kosovo s 113:68.

31. avgust 2016 16.22
31. avgust 2016 19.30
regent košarka
M. Ž.
M. Ž.

Ljubljana - Slovenska košarkarska reprezentanca je uspešno začela kvalifikacije za evropsko prvenstvo leta 2017 in na uvodni tekmi v Stožicah premagala Kosovo s 113:68.

Slovenski košarkarji so bili danes po pričakovanjih za razred boljši od nasprotnikov. Tekmo so začeli z delnim izidom 23:8 in po prvi četrtini vodili za štirinajst točk (33:19), ob polčasu so imeli že 33 točk prednosti (64:31) in tekmo brez težav uspešno pripeljali h koncu.

Slovenski selektor Igor Kokoškov je v igro poslal vseh dvanajst košarkarjev in enajst se jih je vpisalo med strelce. Najuspešnejši je bil Goran Dragić z 22 točkami, Zoran Dragić jih je dodal 17, Edo Murić, Gašper Vidmar in Alen Omić pa po 15.

Slovenci bodo naslednjo tekmo igrali že v soboto, ko bodo gostovali v Bolgariji (17).

POTEK TEKME

Prva četrtina

Za slovensko reprezentanco so tekmo začeli Goran Dragić, Zoran Dragić, Edo Murić, Klemen Prepelič in Gašper Vidmar. Slovenci so tekmo začeli zelo suvereno, saj je že v prvem napadu žogo skozi obroč zabil Vidmar, zatem sta zadela še brata Dragić in po dveh minutah je bil izid 6:0. Kosovska reprezentanca še ni ukrepala, ko pa je bil minuto kasneje na semaforju izid 10:2, pa so gostje zahtevali prvo minuto odmora.

Ta ni ustavila slovenskega naleta. V četrti minuti je Zoran Dragić zadel trojko za prednost desetih točk (13:3), po koših Gorana Dragića in Vidmarja pa je bilo že 17:3. Igor Kokoškov je sredi četrtine v igro poslal Jako Blažiča in Alena Omića. Slednji je hitro začel z doseganjem košev in v slabih dveh minutah vknjižil štiri točke, Slovenija pa je vodila že za petnajst točk (23:8).

Domačini so ob visokem vodstvu nekoliko popustili, kar sta izkoristila Justin Doellman in Derdan Berisha (13:23), Kokoškov pa je ob delnem izidu 5:0 za Kosovo vzel minuto odmora. Gostujoči košarkarji so se po premoru približali na devet (17:26), konec pa je pripadel Slovencem, ki so četrtino končali z delnim izidom 7:2 (33:19).

Druga četrtina

Slovenski košarkarji so v drugi četrtini nadaljevali z odlično predstavo in v prvih treh minutah uprizorili niz 9:0, njihova prednost je narasla na 23 točk (42:19).

Slovenci pa so kljub visokemu vodstvu še naprej igrali brez zadržkov. Gašper Vidmar je v 14. minuti z močnim zabijanjem dvignil gledalce na noge (46:23), tri minute kasneje je Klemen Prepelič zadel trojko in prednost povišal na 31 (56:25), izid polčasa pa je bil 64:31.

Tretja četrtina

Košarkarji Kosova so se v tretji četrtini enakovredno borili s Slovenci, pri čemer je bil v uvodnih minutah najbolj razpoložen Berisha, ki je dosegel 7 izmed prvih 11 točk svojega moštva (42:72).

Varovanci Igorja Kokoškova so mirno nadzorovali potek tekme in tri minute pred koncem vodili s 84:47, nato pa nekoliko pokvarili vtis, saj so zgrešili zadnjih sedem metov iz igre. A to seveda ni imelo večjega vpliva na rezultat, pred zadnjimi desetimi minutami je bilo 84:49.

Četrta četrtina

Slovenska reprezentanca v prvih treh minutah ni bila prepričljiva in je dosegla le tri točke, nasprotniki pa pet več in zaostanek znižali na okroglih 30 (57:87). Nezadovoljni Igor Kokoškov je vzel minuto odmora.

Ta je zelo pomagala njegovim igralcem, ki so v naslednjih dveh minutah igrali povsem drugače in zrežirali delni izid 11:2 (98:59), njihov nalet pa so z minuto odmora ustavili nasprotniki. Vsaj takšen je bil njihov načrt, ki pa ni uspel. Slovenci so namreč po prekinitvi še naprej igrali občutno bolje in dobre tri minute pred koncem vodili že za velikih 41 točk (102:61). Končni izid je bil 113:68.

Kokoškov: V obrambi smo bili premalo odgovorni

»V športu ni velikih in malih tekem. Vseh se moraš lotiti enako in na koncu štejejo le zmage. Vesel sem zanjo in upam, da bomo v takem ritmu nadaljevali. Vsi smo komaj čakali uvodno preizkušnjo, fantov je bilo dovolj treningov, zato se je videlo, da so uživali. Imeli smo sicer vzpone in padce, kar se nam dogaja na vseh tekmah, zagotovo pa smo bili v obrambi premalo odgovorni. Tekmec nam je dal preveč točk in tega se moramo v prihodnje zavedati,« je bila ocena slovenskega selektorja Igorja Kokoškova.

Kvalifikacije za evropsko prvenstvo, skupina E

Slovenija - Kosovo 113:68 (33:19, 31:12, 20:18, 29:19)

Slovenija: Rebec 3, G. Dragić 22 (1:2), Prepelič 9 (2:2), Murić 15, Blažič 9 (1:2), Z. Dragić 17 (3:4), Lapornik 3, Vidmar 15 (1:1), Zagorac 3, Omić 15 (3:4), Klobučar 2 (2:2).

Kosovo: Doellman 7 (1:2), Kacaniku 5 (1:2), Veseli 6, Rugova 2, Berisha 21 (4:4), Hajrizi 7, Sinani (0:2), Sina 4, Rugova 14, Mekaj 2.

Prosti meti: Slovenija 13:17, Kosovo 6:10.

Met za tri točke: Slovenija 10:26 (Z. Dragić 2, Blažič 2, G. Dragić, Prepelič, Murić, Lapornik, Zagorac, Rebec), Kosovo 4:27 (Berisha 3, Hajrizi).

Osebne napake: Slovenija 14, Kosovo 21.