Sloveniji na generalki z ZDA poraz za 30 točk

Slovenski košarkarji so se pred začetkom SP v Las Palmasu pomerili z ZDA in izgubili z 71:101.

26. avgust 2014 18.11
26. avgust 2014 19.30
BASKETBALL/
Š. Ro., Delo.si

Las Palmas − Res se svetovno prvenstvo še ni začelo, toda košarkarska vročica je na Kanarskih otokih narasla že z nocojšnjo prijateljsko tekmo med Slovenijo in ZDA. Reprezentanci sta se pomerili v razprodani, povsem novi dvorani v Las Palmasu, ki so jo zgradili prav za namene prvenstva, gledalci pa so po pričakovanjih videli prepričljivo zmago ameriške reprezentance s 101:71.

Najboljši strelci pri Sloveniji so bili Zoran Dragić s 16 točkami, Edo Murić s 14 in Domen Lorbek z desetimi. Na drugi strani sta največ točk dosegla Anthony Davis (18) ter Kenneth Faried (14).

Za Slovenijo je bila to štirinajsta prijateljska tekma v mesecu in pol priprav za SP. Dobila jih je osem, šest pa izgubila.

Po krizi v drugi četrtini na odmor z -11

Polna dvorana je z navdušenjem pozdravila ameriške zvezdnike, med katerimi so bili Stephen Curry (Golden State Warriors), Anthony Davis (New Orleans Pelicans), Kenneth Faried (Denver Nuggets), James Harden (Houston Rockets) in Kyrie Irving (Cleveland Cavaliers). Podobno glasen aplavz je sicer doživel tudi Uroš Slokar, ki je pred dvema letoma igral prav v Las Palmasu.

Za Slovenijo so v prvi peterki začeli Uroš Slokar, Goran Dragić, Miha Zupan, Domen Lorbek in Zoran Dragić, ki je tudi  prvi zadel iz igre. Američani so imeli na začetku nekaj težav in zapravili nekaj začetnih napadov. Prvi se je med strelce vpisal Irving. Po atraktivni akciji je zgrešil Goran Dragić, nato še Lorbek, Američani pa so prišli do štirih točk prednosti 8:4. Izgubljene žoge Slovencev so ameriški košarkarji izkoriščali za hitre protinapade, odlično skakali v napadu in prednost je narasla na 11:4. Minute brez zadetka je prekinil Zoran Dragić, ki je po napaki ZDA stekel v protinapad, pri tem pa dobil tudi udarec v arkado. Slovenija je imela težave pri organizaciji napadov, vsako napako so Američani hitro kaznovali in po dveh atraktivnih zabijanjih Cousinsa in Gayja povedli za devet točk (16:7). V drugem delu prve četrtine so Slovenci zaigrali nekoliko bolje, izkazal se je Jaka Klobučar, Edo Murić je zadel trojko, prva četrtina pa se je končala s 24:18.

Američani so v drugi četrtini dali v drugo prestavo.Njihova hitrost, obvladovanje žoge, občutek za skok ter igra v obrambi so brez primerjave na svetu. Prvič so Slovenci zadeli šele po štirih minutah druge četrtine, ZDA pa so višale prednost (33:18) tudi po minuti odmora Jureta Zdovca. Strelski post se je končal, ko je po lepi akciji Gorana Dragića pod košem le zadel Alen Omić. Dodatno težavo so Slovencem predstavljale tudi osebne napake, tri minute pred koncem polčasa sta imela po tri že Goran Dragić in Jaka Klobučar. Američani so še naprej prevladovali na igrišču (43:25), podelili tudi nekaj odličnih blokad, z dvema trojkama zapored pa se je izkazal Zoran Dragić (45:33). Američani so slabo zadevali proste mete, novo trojko pa je zadel Murić in pripeljal Slovenijo na 11 točk zaostanka ob koncu polčasa - 46:35.

V tretji četrtini 35 točk Američanov

Tudi drugi polčas je s prvim košem odprl Zoran Dragić, nato pa je sledila nova ameriška ofenziva. »Dream team« je bil neustavljiv in v nekaj minutah prednost povečal na 20 točk (59:39). Po 25 minutah je prednost narasla že na 26 točk (65:39), Zdovc, ki je med polčasom dobil tehnično napako, pa je vzel minuto odmora. A je zaostanek tudi po povratku na parket znašal že 30 točk (69:39), Slovenci so bili še naprej le pri štirih doseženih točkah v tretji četrtini. Za dve lepi akciji je poskrbel Goran Dragić, toda prednost se ni stopila (75:49), temveč spet narasla na +30. Klemen Prepelič je zadel trojko, Murić je dodal še prosti met, po tretji četrtini, v kateri so Američani dosegli kar 35 točk, pa je semafor kazal 81:54.

V zadnji četrtini se je ritem Američanov nekoliko umiril, ni bilo več pravega tekmovalnega naboja, ne na eno ne na drugi strani. Slovenski košarkarji so skušali nekoliko omiliti poraz, poskušali z meti za tri točke, a niso našli prave rešitve, tekma pa se je razpletla z razliko 30 točk.

Slovenija se je z Američani srečala na obeh preteklih svetovnih prvenstvih, obstaja pa velika verjetnost, da se bosta reprezentanci še enkrat pomerili tudi v Španiji. ZDA namreč nastopajo v skupini C (še Turčija, Finska, Nova Zelandija, Ukrajina, Dominikanska republika), s katero se križa Slovenija v izločilnih bojih.

Uvodno tekmo na svetovnem prvenstvu bodo varovanci selektorja Jureta Zdovca igrali 30. avgusta proti Avstraliji. Naslednji dan jih čaka Mehika, sledi dan premora in nato še Južna Koreja, Angola in Litva.

Prijateljska tekma:

ZDA - Slovenija 101:71 (24:18, 46:35, 81:54)

Dvorana Gran Canaria Arena, gledalcev 10.000, sodniki: Hierrezuelo, Ortiz, Santana (vsi Španija).

Slovenija: Balažić 2, Slokar 2 (0:2), Prepelič 6, Murić 14 (5:6), Blažič 1 (1:2), Zupan 3, G. Dragić 6, Z. Dragić 16 (3:5), Lorbek 10 (1:2), Klobučar 7, Omić 4.

ZDA: Curry 10 (2:2), Thompson 11, Rose 3 (3:6), Gay 11 (3:4), DeRozan 4, Irving 13 (7:8), Cousins 6 (2:4), Harden 9 (2:5), Davis 18 (8:11), Drummond 2 (0:2), Faried 14 (2:4).

Prosti meti: Slovenija 10:17, ZDA 29:46.

Met za dve točki: Slovenija 17:42, ZDA 27:56.

Met za tri točke: Slovenija 9:26 (Murić 3, Prepelič 2, Zupan, Z. Dragić, Lorbek, Klobučar), ZDA 6:14 (Thompson 3, Curry 2, Harden).

Skoki: Slovenija 37 (22 + 15), ZDA 50 (30 + 20).

Osebne napake: Slovenija 31, ZDA 22.

Pet osebnih: Curry (31.), Zupan (34.),