Slovenskim košarkarjem za začetek zmaga nad Novo Zelandijo

Na prvi pripravljalni tekmi pred eurobasketom je Slovenija s 73:68 premagala Novo Zelandijo. Novi kapetan Jure Balažič.

30. julij 2015 18.09
Košarka Slovenija
Š. Ro., Delo.si

Kidričevo - Slovenska košarkarska reprezentanca je v Kidričevem začela s pripravljalnimi tekmami pred evropskim prvenstvom in že tudi dosegla prvo zmago. Novo Zelandijo je premagala s 73:68.

Najboljša strelca pri Sloveniji sta bila Jure Balažič s 15 točkami in Žiga Dimec, ki jih je dosegel enajst. po deset pa sta jih dodala Alen Omić (6 skokov) in Luka Rupnik (trojke 3:6). Balažiču je pred tekmo selektor Jure Zdovc namenil vlogo kapetana, ki jo je lani na SP v Španiji opravljal Goran Dragić.

Glede na številne odpovedi in menjave, ki so se v preteklih dnevih in tednih še dogajale v reprezentanci, od Slovenije na prvi tekmi ni bilo pričakovati vrhunske predstave. Na tekmi je sicer nastopilo 13 košarkarjev, ki so trenutno na pripravah, z izjemo Zorana Dragića, ki zaradi dogovora NBA-FIBA trenira individualno in ne sme zaigrati pred 1. avgustom, Jake Klobučarja, ki je imel težave s hrbtom, Saše Zagorca, ki se vrača v trenažni proces po operaciji kolena ter Mihe Zupana, ki po dogovoru s selektorjem gostuje na svetovnem kongresu gluhih v Istanbulu in se bo reprezentanci znova pridružil 2. avgusta.

Medtem je Nova Zelandija že v zaključku priprav na kvalifikacijski tekmi z Avstralijo za nastop na olimpijskih igrah 2016. A je Slovenija vseeno iztržila uvodno zmago. Tekmo je dobila šele v zadnjih petih minutah. Do tedaj so bili gostje vseskozi v ospredju, nato pa je našim košarkarjem stekel met za tri točke. Luka Rupnik je v 36. minuti zadel za tri in vodstvo 59:57, Klemen Prepelič je dodal naslednjo trojko za 66:62, zadnji žebelj v novozelandsko krsto pa je zabil Nebojša Joksimović v zadnji sekundi napada (69:62) dobro minuto pred koncem.

Zdovc je tako imel priložnost spoznati igralce, ki bodo v naslednjih tekmah, ko se bodo ekipi pridružili še manjkajoči člani, verjetno dobili manj priložnosti. Novi izzivi Slovenijo čakajo že prihodnji teden; najprej dve tekmi v ponedeljek in torek z Avstralijo (Laško, Stožice), nato pa še turnir v Rigi s Poljsko ter Latvijo.

»Načrt pred tekmo je bil, da damo prednost tistim igralcem, ki so na pripravah že od prvega dne. V prvem polčasu smo vztrajali na tem in na srečo držali priključek, medtem ko smo v nadaljevanju vendarle stopnjevali igro in prišli do zmage. Zadovoljen sem, da smo vztrajali pri čvrsti obrambi, škoda pa je, da smo naredili nekaj neumnih osebnih napak in da smo na trenutku odigrali preveč sebično. Nekateri igralci so pokazali več, kot sem od njih pričakoval, nekateri pa so me malce razočarali. Brez dvoma je zmaga lepa spodbuda za naprej, naslednji dve tekmi proti Avstraliji, ki ima precej močnejšo postavo, bosta dali še jasnejšo sliko. Dejstvo je, da imamo mi še precej rezerv,« je po tekmi ocenil Zdovc.

Pripravljalna tekma:

Slovenija : Nova Zelandija 73:68 (49:52, 33:38, 18:17)

Športna dvorana, gledalcev 1500, sodniki: Petek, Špendl, Pohleven (vsi Slovenija).

Slovenija: Joksimović 4 (1:2), Rupnik 10 (1:2), Prepelič 9, Tomič 3 (3:4), Blažič 2 (2:2), Nikolič 5 (3:4), Balažić 15 (2:2), Mahkovic 1 (1:2), Dimec 11 (3:4), Omić 10, Lapornik 2, Slokar 1 (1:2).

Nova Zelandija: Ili 2, Te Rangi 10, Bartlett 7 (2:4), Vukona 6 (6:8), Webster 19 (7:7), Abercrombie 8 (1:2), Fotu 13 (2:2), Loe 3.

Prosti meti: Slovenija 19:26, Nova Zelandija 18:23.

Met za dve točki: Slovenija 15:30, Nova Zelandija 13:34.

Met za tri točke: Slovenija 8:21 (Rupnik 3, Prepelič 3, Balažić, Joksiković), Nova Zelandija 8:26 (Te Rangi 2, Webster 2, Bartlett, Loe, Fotu, Abercrombie).

Skoki: Slovenija 43 (28 + 15), Nova Zelandija 34 (20 + 14).

Osebne napake: Slovenija 27, Nova Zelandija 25.