Tivolski turnir zasluženo ostal brez Olimpije

Košarkarji Zlatoroga po senzaciji v petkovem polfinalu proti Lastovki, branilka naslova Krka s Tajfunom.

18. februar 2016 01.23
Eduardo Brozovič

Ljubljana – Po prvih tekmah četrtfinala pokala Spar je kazalo, da so že znana imena vseh udeležencev finalnega turnirja v Tivoliju. Le dan pozneje pa se je marsikaj zasukalo na glavo. Tajfun je izgubil (resda nekaznovano) na domačem parketu, Krka se je namučila s Heliosom, zato pa so toliko višjo ceno plačali polzelski Hopsi, ki so zapravili prednost 14 točk, in predvsem Union Olimpija.

Polfinalni izpad proti Zlatorogu je lani stal službe trenerja Aleša Pipana, včeraj pa se je zmagoslavno vrnil v Ljubljano na klopi Zlatoroga. Njegovi košarkarji so se neustrašno lotili tekme in izkoristili vse slabosti Olimpijinega moštva, ki se je očitno zanašalo, da bo z lahkoto nadomestilo torkovo pičlo točko zaostanka. Toda po 14 minutah igre na tivolskem parketu so Laščani vodili že s 35:20 in s koši razpoloženega Mihe Vašla zanesljivo odbijali napade gostiteljev. Ti so v zadnji četrtini vložili vso razpoložljivo energijo, prevzeli vodstvo z 61:60 in polčetrto minuto pred koncem celo z 69:63, vendar niso zmogli odločilnega koraka niti po Vašlovi peti osebni napaki.

Branislav Đekić je s petimi točkami domala izničil zaostanek Zlatoroga, v končnici pa je imel najmočnejše živce veteran Goran Jurak. Pristavil je šest točk v zadnji minuti in pol igre ter sprožil navdušenje med laškimi navijači in ogromno razočaranje med domačim občinstvom. Tudi med legendami kluba. Potem ko se 19-kratni zmagovalci tekmovanja šele drugič (po letu 1996) niso uvrstili med najboljšo pokalno četverico v Sloveniji, je Peter Vilfan vztrajal, da bi morali najpozneje danes odstopiti predsednik, direktor in trener Uniona Olimpije.

Strateg poraženega moštva Gašper Potočnik je poskušal umiriti strasti: »Košarkarji Zlatoroga so na obeh tekmah dokazali, da so bili boljši tekmec in da so si zaslužili napredovanje. Igra nam nikakor ni stekla, kaže, da je bil pritisk prevelik, saj nismo izkoristili niti najbolj osnovnih položajev. Na koncu smo celo prešli v vodstvo, a ko bi morali dokončati delo, smo dobivali lahke koše in zgrešili celo kopico metov.«

Domžalska Lastovka je že sredi druge četrtine nadomestila 14 točk primanjkljaja s prve tekme na Polzeli, vodila že s 73:50 in se prvič v zgodovini kluba uvrstila v pokalni polfinale. Obetavno je začel tudi Helios, ki je v Novem mestu prevzel rezultatsko pobudo s 15:9, v 17. minuti (27:20) pa je že izničil zaostanek s prvega soočenja. Toda izkušeni košarkarji Krke se razumljivo niso vdali niti pri rezultatu 37:46 v 26. minuti. Do začetka zadnje četrtine so se povsem približali Domžalčanom, najmočnejše adute pa prihranili za zaključne tri minute. Po zadnjem izenačenju na 64:64 so dokončno pobegnili s trojko in dvema prostima metoma Mirka Mulalića, Jure Lalić pa je dodal še dve točki.

Potem ko so v Šenčurju zmagali s 24 točkami razlike, košarkarjem Tajfuna ni bilo treba vložiti vseh moči, da so si zagotovili mesto med najboljšo pokalno četverico. V uvodnih desetih minutah so imeli precej preglavic v obrambi, saj so v sedmih minutah prejeli 23 točk, v nadaljevanju tekme pa sta obe moštvi imeli velike težave z učinkovitostjo. Druga četrtina se je denimo končala z rezultatom 6:6, po glavnem odmoru pa so Šentjurčani začeli nekoliko odločneje in si na hitro priigrali prednost 40:31. Na razočaranje njihovih navijačev niso dolgo zdržali v takšnem ritmu, saj so gostje izenačili na 44:44 in držali korak vse do finiša. Še več: v njem so zmogli več zbranosti in prišli do zmage, ki pa je bila zaradi preskromne torkove predstave le pirova.

Pokal Spar, druge tekme četrtfinala

Tajfun - Šenčur Gorenjska gradbena družba 57:63 (22:23, 6:6, 18:15, 11:19) /83:59/

(Čebular 18; Špan 13, Miljković in Jokić po 9)

Union Olimpija - Zlatorog 71:76 (14:23, 23:20, 15:15, 19:18) /81:82/