V Skopju le nadaljevali polom z Bilbaom

Olimpija doživela sedmi poraz v zadnjih osmih kolih lige ABA, Krka prekratka proti vodilnemu.

13. december 2015 22.53
Košarka Krka Novo Mesto - Budučnost Voli 12.decembra 2015 [šport,košarka,Krka,Budučnost,Novi Mesto]
Eduardo Brozovič

Ljubljana – Še tretji teden zapored so slovensko čast v ligi ABA rešili košarkarji Tajfuna. Krka je proti vodilni Budućnosti okusila četrti poraz v zadnjih šestih nastopih v domači dvorani, kriza Uniona Olimpije pa ima že zgodovinske razsežnosti: proti MZT, ki je pričakal 14. kolo na predzadnjem mestu, je klonila sedmič v zadnjih osmih regionalnih tekmah.

Upanje, da se lahko Ljubljančani otresejo težav, ki mejijo na kronično psihično blokado, zgolj z dodatno trdo vadbo, počasi postaja brezplodno slepljenje. Medtem ko so se druga moštva v podobni stiski odločila za zamenjavo trenerjev ali okrepitev moštva, v Stožicah celo vse resneje razmišljajo, da bi po koncu obveznosti v evropskem pokalu dovolili oditi svojemu prvemu organizatorju igre. In Zack Wright v zadnjem času res igra, kot da je z mislimi že v Avellinu ali nekje drugje.

Olimpija je tako v pičlih štirih dnevih napovedala dve »nujni« zmagi, a z Bilbaom in MZT izgubila za okroglih 40 točk. V Skopju, kjer so gostitelji po odhodu Aleša Pipana prekinili niz šestih porazov (klonili so tudi proti Tajfunu in Krki), so bili lahko njeni košarkarji celo zadovoljni s končnim rezultatom, saj so zaostajali že s 44:70. Res pa je, da so poldrugo minuto pred koncem s prehodom na consko obrambo prepolovili primanjkljaj na -13, kar bi jim zaradi domače zmage z 91:76 lahko prineslo prednost pri medsebojnih soočenjih. Toda v končnici so s taktičnimi osebnimi napakami podarili MZT osem prostih metov, ki jih je prav vse izkoristil, na drugi strani pa so bili njihove prenagljene akcije obsojene na neuspeh. Pa je bilo logično pričakovati, da bi moštvo, v katerem sta le Miha Lapornik (po 18) zmogla več kot šest točk, metalo za tri točke 2:15 (v prvem polčasu 0:8) in zapravilo 17 žog, nenadoma doživelo razsvetljenje, potem ko je zadnjič vodilo z 8:4?

Olimpijin strateg Gašper Potočnik je lahko le ponovil svojo mantro iz prejšnjih debaklov: »Spet smo igrali pod kritiko, v krču in nismo našli poti, da bi razvili našo igro. Težave imamo že z osnovnimi gibanji v napadu, obramba pa tudi ni na želeni ravni. Očitno je, da imamo psihične težave. Še pred tednom smo igrali dobro proti odličnim ekipam. Čez noč ne pozabiš igrati košarke, zato se moramo sestaviti kot ekipa. Dvigniti moramo glave in na naslednji tekmi pokazati veliko boljšo predstavo.« Stožiški kapetan Sašo Zagorac je dodal: »Težko je karkoli reči po takšni tekmi. Igrali smo resnično slabo, MZT pa se je poznal šok po menjavi trenerja. Ne preostane nam drugega, kot da se s treningom izvlečemo iz krize.«

Z odhodom Dušana Katnića k Igokei so se Krkine zunanje vrste (vsaj številčno) oslabile, vendar se je ogorčeno upirala vodilnemu na lestvici. Budućnost je resda že končala svoje obveznosti v evropskem pokalu, ker je dodaten dokaz o košarkarski krizi v regiji, in tudi v soboto ni bila nepremagljiva. Novomeščani, ki jih v sredo čaka uvodni dvoboj drugega kroga pokala FIBA z Macabbijem Rishonom Le Zionom, so slabo začeli ter zaostali z 11:18 in 22:39, a so se v tretji četrtini, ki so jo dobili s 23:12, vrnili v igro in v 29. minuti prevzeli vodstvo s 56:55. Prednost so še branili do rezultata 63:60, takrat pa sta jih poleg točk krilnega centra Tadije Dragićevića pokopali trojki Nemanje Jaramaza in Seada Šehovića.

»Prvi polčas smo odigrali precej slabo v obrambi, saj je Budućnost zadela le eno trojko, pa vseeno dosegla 46 točk. Drugi polčas je bil veliko boljši. Imeli smo priložnost za zmago, a je Budućnost zadela dve pomembni trojki. Glede na to, da smo brez prvega organizatorja igre, nisem nezadovoljen. Dobro je bilo, da smo v nasprotju z drugimi tekmami izgubili le pet žog. Imeli smo pretočen napad, a je bil tekmec preveč kakovosten in težko ga je povsem zaustaviti. V tem trenutku smo prikazali naš maksimum,« je ocenil Krkin strateg Ivan Velić, potem ko je njegovo moštvo izkoristilo le 40 odstotkov metov iz igre (Budućnost 56 %). Trener Budućnosti Luka Pavičević kajpada ni imel razlogov, da bi bil nezadovoljen: »Tekma je bila težka, saj smo gostovali tretjič v nizu po Zagrebu in Kazanu. Imeli smo le en trening za pripravo na nastop, prav tako pa so igralci že zelo utrujeni, toda zmaga je bila nujna. Kritičen moram biti do našega padca zavzetosti in zbranosti v igri v tretji četrtini, s katerim smo dovolili nevarnim gostiteljem, da so izenačili rezultat. Na koncu smo se le zbrali in zasluženo zmagali.«