V Stožicah ni bilo nikomur do vicev o Črnogorcih

Slovenska reprezentanca tik pred začetkom kvalifikacij za EP 2017 doživela prvi poraz, saj ni bila kos Vučeviću in trojkam gostov.

29. avgust 2016 02.52
Slovenija - Makedonija, 24.8.2016, Maribor [košarka]
Eduardo Brozovič

Ljubljana – Nešteto dovtipov se je rodilo na račun lahkotnega in že kar lenobnega življenja Črnogorcev. Toda v soboto ni bilo v Stožicah nikomur do starih vicev, saj so košarkarji Bogdana Tanjevića prepričljivo postavili na trdna tla slovensko reprezentanco pred sredinim začetkom kvalifikacij za EP 2017.

Bržkone bo kdo dejal, da je bila zadnja pripravljalna tekma slovenskim košarkarjem nekako odveč ter da so precej bolj kot Črnogorce imeli v mislih Kosovo, Ukrajino in Bolgarijo, s katerimi se bodo potegovali za uvrstitev na naslednji eurobasket. Toda prav tako drži, da so ponovili precej napak s prejšnjih nastopov. Še posebej v obrambi, saj so gostom dovolili, da so v prvem polčasu dosegli kar 53 točk ob odličnem izkoristku metov (za dve 13:17, za tri 8:17) in zadnjič vodili pri rezultatu 13:12 v 8. minuti. Sredi tretje četrtine pa je naskok gostov znašal že 13 točk – 81:68.

Prvo ime večera je bil 25-letni in 213 cm visoki Orlandov as Nikola Vučević, ki je pospravil v žep slovenske centre. Sin nekdanjega odličnega košarkarja sarajevske Bosne, Bora Vučevića, je deloval ledenohladno in kot da se kaj prida ne napreza, je prispeval v izkupiček svojega moštva 20 točk (za dve 6:9, za tri 2:3, prosti meti 2:4), 7 skokov, 10 asistenc in 4 blokade v 26 minutah igre, postoril pa bi še marsikaj, če bi bilo potrebno izdatneje pomagati Nemanji Vranješu (za tri 5:5), Dereku Needhamu, Nikoli Ivanoviću in Bojanu Dubljeviću. V slovenskem moštvu je kot magnet privlačil poglede Goran Dragić, ki pa je tudi pred očmi svojega klubskega trenerja Erika Spoelstre potrdil, da še ni v pravi strelski formi. Iz igre je metal le 1:9, a zbral 10 asistenc, tako da je moral v ospredje stopiti njegov mlajši brat Zoran (za dve 4:5, za tri 2:6), solidno pa so mu pomagali Klemen Prepelič, Jaka Blažič in Alen Omić. Slednjič je vendarle prevladal vtis, da bo letošnji reprezentančni ciklus težko izvlekel iz slovenskih košarkarjev toliko kot poletja pred velikimi tekmovanji. Na koncu so metali iz igre 45-odstotno (za dve 49 %, za tri 8:22), gostje kar 55-odstotno (za dve 65 %, za tri 13:29), z 38:35 pa je skok pripadel Sloveniji.

Selektor slovenske reprezentance Igor Kokoškov, ki se bo v kvalifikacije podal s 14 košarkarji in izbral 12 mož za vsako tekmo posebej, je po tekmi priznal: »Črnogorci so bili boljši, pa ne zaradi prevlade v eni prvini. Dobro so se pripravili na tekmo in nam odvzeli nekatere papirnate prednosti, predvsem pa so prevladovali s telesno močjo. Trenutek za prvi poraz v pripravljalnih tekmah ni idealen, toda zdaj bomo videli, kako se bomo vsi skupaj odzvali na razočaranje. Če poraz ne boli, potem nisi pravi košarkar.«

Kapetan izbrane vrste Goran Dragić je dodal: »S soigralci se nismo dobro odzvali na agresivno igro reprezentantov Črne gore. Vhode v akcije so nam dobro onemogočali, tako da smo imeli nekaj težav pri organizaciji igre, ob tem pa so dobro zadevali, zato jim čestitam za zmago. V prihodnjih dneh bomo tekmo podrobno analizirali in se poskusili čim bolje pripraviti na začetek kvalifikacij.«

Jaka Blažič je pristavil: »Zavedali smo se, katere so glavne odlike Črnogorcev, a jih nismo znali ustaviti. Dosegli so preveč točk, saj naša obramba ni bila na želeni ravni. Upam, da bomo zdaj strnili vrste in v sredo prikazali povsem drugačno igro. Predvsem v obrambi, v napadu pa moramo s potrpežljivo igro doseči nekaj lahkih košev.«

Pripravljalna tekma

Slovenija - Črna gora 83:91 (22:26, 21:27, 23:20, 17:18)

Slovenija: G. Dragić 4 (2:3), Prepelič 12 (6:8), Z. Dragić 16 (2:5), Murić 6 (1:2), Vidmar 6 (0:2) – prva peterka; Rebec 3, Blažič 12, Zagorac 7, M. Lapornik 4 (1:1), Omić 12, Klobučar 1 (1:2), Čančar; Morina ni igral;

Črna gora: Needham 13, Mihailović 6, Dašić 7 (0:2), Đurišić, Vučević 20 (2:4) – prva peterka; Pavličević, Radončić 2, Nikolić, Todorović 2 (2:2), Dubljević 11 (2:4), Ivanović 13 (6:7), Vranješ 15, Popović 2; NIkolić in Maraš nista igrala.