V Zagrebu le čakali, da bo minilo 40 minut

Pred današnjim soočenjem v Stožicah poraza slovenskih moštev, a različnima priokusoma.

04. december 2016 22.34
Eduardo Brozovič

Ljubljana – Zaostali slovenski derbi 2. kola lige ABA, ki bo na sporedu drevi ob 21. uri v Stožicah, ni imel najbolj spodbudnega uvoda. Krka je proti Partizanu doživela tretji zaporedni poraz, Union Olimpija pa se je lotila dvoboja s Cedevito v izletniškem slogu in pričakovano okusila četrti poraz v zadnjih petih regionalnih nastopih.

Da bo slovenskima moštvoma trda predla proti tretji in četrti zasedbi lige ABA, je bilo jasno že pred sobotnima tekmama. Vprašanje je bilo predvsem, s kolikšno mero korajže se bosta spopadla z boljšima od sebe, in precej več odločnosti so pokazali Novomeščani. Resda so zadnjič vodili z 9:8, nato pa nenehno gledali v hrbet Beograjčanom, ki so v 14. minuti prišli do prednosti 35:22. A četudi upoštevamo, da je Krka pogrešala svojega prvega strelca Marka Lukovića ter večji učinek Sandija Čebularja, Dominiquea Elliotta in Rona Curryja, ne moremo mimo njene porozne obrambe, ki je prejela 22 točk v uvodnih sedmih minutah in omogočila gostom, da so dobili krila. In ko so črno-beli uveljavili svoj slog igre ter agresivno prevladovali pri skokih, jih je bilo težko ustaviti. S koši izkušenega Novice Veličkovića, nekdanjega Olimpijinega branilca Franka Robinsona in organizatorja Williama Hatcherja so brez težav odbili vse poskuse domačega moštva, da bi se nevarno približalo. Uspešni so bili tudi, ko so Dolenjci znižali zaostanek na 59:60 pet minut pred koncem, zadnje žeblje v njihovo krsto pa je zabil center Uroš Luković, starejši brat poškodovanega Krkinega aduta.

Partizanov trener Aleksandar Džikić se v Novem mestu počuti kot doma, zato ni zamudil priložnosti, da bi pohvalil svoje nekdanje moštvo: »Rad bi čestital kolegu Mihevcu, ker so nas njegovi košarkarji res namučili, čeprav so nastopili brez svojega prvega strelca in skakalca. Veliko težav nam je povzročala igra s petimi nizkimi možmi. To smo nekajkrat izkoristili, nekajkrat ne. Težave smo imeli z ultra hitrim Maticem Rebcem, ki igra z veliko samozavesti in svobode ter ga je težko nadzirati.«

Dejana Mihevca so prevevali mešani občutki: »Na koncu ne morem ničesar zameriti svojim fantom. Prikazali smo največ, kar smo v tem stanju sposobni, izgubili pa smo predvsem zaradi neizkušenosti. Ko smo se približali na točko zaostanka, smo se nekajkrat nespametno odzvali in plačali davek.« Nato je že začel razmišljati o današnjem gostovanju pri Unionu Olimpiji, nenazadnje so njegovi košarkarji pred dvema mesecema dobili dvoboj za točke DP v Stožicah z 91:80 (Luković 19, Rebec 14, Čebular 13, Curry 12; Jefferson 20, Mesiček 13, Milošević 12, Hrovat 9): »Nimamo veliko časa za razmišljanje in niti ni potrebno izgubljati besed, saj gre za slovenski derbi. Zavedamo se, da nas čaka težka tekma ter da bomo morali igrati čvrsto, zbrano in z veliko energije, če želimo odnesti zmago.«

Dvoboj v Zagrebu je vnovič potrdil, kolikšna je lahko razlika med dvema udeležencema evropskega pokala. Pri Cedeviti niso izumljali tople vode, temveč so uporabili kar scenarij z lanskega soočenja z Unionom Olimpijo: na hitro so si priigrali visoko prednost, nato pa omogočili nosilcem igre počitek in poslali v ogenj svoje rezerviste, ki so se lotili dela z veliko vnemo. Še posebej 17-letni branilec Džanan Musa, ki je pred tem presedel tri tekme zapored, v soboto pa letel po parketu, kot bi mu sneli verige, in v 24 minutah dosegel kar 26 točk (za dve 6:9, za tri 4:5, proti meti 2:2). Ljubljančani so po vodstvu z 8:5 vse bolj delovali kot razbita vojska. Že v uvodni četrtini so prejeli 31 točk in do polčasa 59. Takrat je njihov trener Gašper Okorn med preklinjanjem domala moledoval svoje košarkarje, naj se poskušajo ogniti katastrofi, na koncu pa je obžaloval, da niso izkoristili priložnosti za popoln zasuk. Zagrebčani so namreč po visokem vodstvu povsem popustili, izgubili tretjo četrtino z 12:27 in omogočili gostom, da so se približali na pičle tri točke (69:66). Toda pet minut pozneje so bili znova na varnih 87:68.

Gašperju Okornu tretja četrtina ni zameglila pogleda na dogajanje, po prvi Olimpijini stotici v sezoni je ostal kritičen: »V prvem polčasu smo igrali porazno v obrambi. Videti je bilo, kot da bi čakali, da bo minilo teh 40 minut, da bi se lahko vrnili domov, ne da bi poskusili storiti karkoli. V napadu smo bili solidni, ampak v obrambi nismo izstrelili naboja. Tretja četrtina je bila posledica naše igre na vse ali nič, da bi si oprali vest. Pri 69:66 sem nam je ponudila priložnost, a smo se vrnili v staro zgodbo. Menim, da bi morali iztržiti veliko več, čeprav ima Cedevita odlično moštvo. Brez sramu lahko rečem, da smo popolnoma razočarali.« In današnji derbi? »Ponuja nam priložnost, da se odkupimo za zagrebško predstavo. Dokazati moramo, da smo imeli zgolj slab dan. Krka nas je na prvi medsebojni tekmi v sezoni zasenčila, dobesedno nas je pometla s parketa.«