Kvalifikacije SP 2014: Črna gora spet osvojila točko proti Angliji, Španci lažje dihajo

Prva nogometna velesila Španija je v kvalifikacijah za SP 2014 z 1:0 premagala Francijo. Črna gora remizirala z Anglijo.

26. marec 2013 19.42
FBL-WC2014-FRA-ESP
Š. Ro., Delo.si
Ljubljana - Na nogometnih zelenicah so se nocoj nadaljevali boji za uvrstitev na SP 2014 v Brazilijo. Za največ pozornosti je poskrbel dvoboj skupine I, med Španci in Francozi. Z 1:0 so zmagali aktualni evropski in svetovni prvaki, zmagoviti gol pa je v 58. minuti dosegel Pedro. Francozi so sicer tekmo končali le z desetimi možmi na igrišču, v 78. minuti je bil izključen Paul Pogba.

Španijo so pred dnevi presenetili Finci in iztržili neodločen izid, za nameček je v reprezentanci prišlo do prepira med branilcema Gerardom Piquejem in Alvarom Arbeloo. To pa menda ni edina težava v razdvojenem španskem taboru, kjer je vse bolj vidno rivalstvo med nogometaši Barcelone in Reala. Toda varovanci Vicenteja del Bosqueja so danes morali strniti vrste, potrebovali so zmago, sicer bi jim že grozile dodatne kvalifikacije. Kljub poškodbi se je v boj podal tudi Xavi, ki je nosil kapetanski trak namesto Ikerja Casillasa.

Žogo so imeli kajpak večinoma v posesti Španci, a so bili »galski petelini« nevarni v protinapadih, ki jih je sicer redno ustavljal vratar Victor Valdes. Kar nekaj žvižgov domačih navijačev si je zaradi strelskega posta na mednarodni sceni prislužil Karim Benzema. Na drugi strani je dobro branil Hugo Lloris, ki se je v prvem polčasu zapletel s Pedrom. Španci so zahtevali najstrožjo kazen, a madžarski sodnik Viktor Kassai ni dosodil prekrška. Televizijski posnetek je pozneje pokazal, da je Pedro padel že, še preden je prišlo do stika s francoskim vratarjem.

V drugem polčasu je posest Špancev narasla že na 75 odstotkov, premoč pa so Španci vendarle dokazali v 58. minuti, ko se je s hitro reakcijo po podaji Nacha Monreala izkazal Pedro. Lloris se je žoge sicer dotaknil, a zaman. Francoski upi so bili dokončno pokopani v 78. minuti, ko je drugi rumeni karton prejel Pogba in moral z igrišča. Le tri tekme pred koncem kvalifikacij so zdaj Španci s točko prednosti prevzeli vodstvo v skupini.

Črna gora vztraja na vrhu

Zanimiv je bil tudi dvoboj v skupini H med Črno goro in Anglijo. Črnogorci so proti »levom« že na prvi tekmi v Londonu osvojili točko, razplet je bil enak tudi v Podgorici. Potem ko je že v 6. minuti za vodstvo poskrbel zvezdnik Wayne Rooney, je v drugem polčasu za veliko veselje domačih navijačev poskrbel Dejan Damjanović.

Črna gora je tako še naprej na prvem mestu v skupini. Če zmaga tudi na naslednji tekmi, junija proti Ukrajini, bodo Angleži vse do jesenskega dela, ko se bodo pomerili z Moldavijo, zaostajali za pet točk. Angleški selektor Roy Hodgson je sicer po tekmi s San Marinom (8:0) pošteno premešal postavo, spet je kapetanski trak prevzel Steven Gerrard. Domači selektor Branko Brnović je medtem stavil na svoja »dva Ferrarija« Stefana Jovetića in Mirka Vučinića, a je namesto njiju za izenačenje poskrbel norijo med navijači, ko je v tretjem poskusu le premagal vratarja Joa Harta.

Škoti kidali sneg

V Novem Sadu je pri Srbiji gostovala Škotska. Težave je organizatorjem povzročil novozapadli sneg in že je bilo videti, da bo kvalifikacijska tekma odpadla. A so domačim nogometnim delavcem na štadionu Vojvodine v Novem Sadu z lopatami na pomoč priskočili gostujoči navijači in z igrišča odstranili sneg.Tekma se je končala z zmago Srbije z 2:0, oba gola pa je v razmaku petih minut prispeval Filip Djuričić.

Brez Ronalda do zmage

Portugalska je po seriji neprepričljivih predstav (zmagala ni že od lanskega septembra) in nedavnem neodločenem izidu z Izraelom (3:3) v skupini F vendarle prišla do zmage z 2:0 nad Azerbajdžanom. Na tekmi je sicer manjkal kaznovani prvi zvezdnik Cristiano Ronaldo. Portugalci so hitro prevzeli pobudo. Tri lepe priložnosti je imel Helder Postiga, a ga je uspešno ustavljal vratar Kamran Agajev.

V drugem polčasu se je nato le zatresla mreža, za vodstvo je po prostem strelu poskrbel Bruno Alves. Po izključitvi napadalca Raufa Alijeva se je odpor Azerbajdžana končal, rezervist Hugo Almeida pa je po podaji Fabia Coentraa potrdil zmago, ki so jo Portugalci že krvavo potrebovali.