Kvalifikacije za SP: Hrvati v težavah, norišnica v Buenos Airesu

Škoti so v kvalifikacijah presenetili Hrvate (0:1), Srbi klonili v Belgiji (2:1), Lionel Messi vendarle zaigral za Argentino.

08. junij 2013 10.57
SOCCER-WORLD/
D. O., Delo.si

Ljubljana - V evropskem delu kvalifikacij za nastop na svetovnem prvenstvu leta 2014 v Braziliji je vse bolj zanimivo dogajanje v »balkanski« skupini A. Sinoči so namreč Škoti na zagrebškem Maksimirju uspeli presenetiti Hrvaško (0:1), poraz Srbije proti Belgiji (2:1) pa je prinesel tudi zamenjavo na vrhu, kjer je sedaj prav Belgija. Srbski selektor Siniša Mihajlović priznava, da ima njegova ekipa le še minimalne možnosti za uvrstitev na SP, a poudarja, da gre za mlade igralce, ki so dobili prepotrebne izkušnje.

Zadnjeuvrščeni Škoti so v hrvaški prestolnici slavili sploh prvo zmago v tem kvalifikacijskem ciklusu. Junak dvoboja je bil Robert Snodgrass, ki je v 26. minuti izkoristil nespretno potezo Daria Srne in zadel za minimalno zmago z 1:0.

»Na tekmah proti otoškim reprezentancam moraš že od prve minute igrati trdo, v nasprotnem primeru se ti to lahko maščuje. Ne smemo iskati izgovorov v terminu, saj je bil ta neugoden tudi za Škote. Seveda nam je manjkal Luka Modrić, toda tudi to ne sme biti izgovor. Nič nam ni šlo od nog, izgubili smo kar 90 odstotkov dvobojev,« je bil nezadovoljen hrvaški selektor Igor Štimac in dodal, da so bili žvižgi domačih navijačev proti Sammirju povsem nepotrebni, saj je bil na zelenici eden od boljših posameznikov.

Messi skušal rešiti, kar se je rešiti dalo

Prava drama pa se je odvijala v južnoameriških kvalifikacijah za SP. V Buenos Airesu sta se namreč pomerila velika rivala Argentina, kjer je v prvi enajsterici manjkal poškodovani Lionel Messi in Kolumbija. Vroče je bilo že pred samim začtkom tekme, saj so domači organizatorji skušali preprečiti kolumbijskim navijačem, da bi na štadion vstopili z navijaškimi pripomočki.

Po manj kot pol ure igre sta zaradi medsebojnega brcanja in nešportnega vedenja rdeči karton dobila Gonzalo Higuain in Cristian Zapata. Izključitev je bolj vplivala na igro Argentine, zato je moral v 57. minuti na zelenico stopiti tudi Messi. Prihod zvezdnika Barcelone je zelo pozitivno vplival na igro »gavčov«, ki so prevzeli pobudo, Messi je tako v 72. minuti tudi podal do Sergia Agüera, ki je zabil gol, a so sodniki njegov zadetek razveljavili. Sodeč po televizijskih kamerah je šlo za povsem regularen gol, dvoboj pa se je končal s »prijateljskim« izidom 0:0. Glavni sodnik tekme Ekvadorec Marlon Escalante je zelenico zapustil obkrožen z varnostniki, saj so bili domači navijači besni nad razveljavljenim golom.

Na novinarsko vprašanje, ali bo Messi igral tudi na naslednji kvalifikacijski tekmi proti Ekvadorju, je eden najboljših nogometašev na svetu odvrnil: »Ne vem, saj že kar nekaj časa nisem igral nogometa na tekmovalnem nivoju. Igranje na visoki nadmorski višini je naporno, odločitev je stvar selektorja.«

V Limi je Peru z zadetkom Claudia Pizarra, nogometaša Bayerna, v 12. minuti z 1:0 premagal Ekvador. Čile je v Asuncionu z 2:1 premagal Paragvaj. Eduardo Vargas (40.) in Arturo Vidal (55.) sta bila strelca za goste, Roque Santa Cruz pa je znižal v 88. minuti.