Barcelona (tudi ob pomoči sodnikov) prek Milana v polfinale

Nogometaši Barcelone so na povratni tekmi po pravi drami ugnali Milan s 3:1, v polfinale se je uvrstil tudi Bayern München.

03. april 2012 18.24
03. april 2012 20.29
D. O., Delo.si

Barcelona - Na slovitem stadionu Camp Nou je Barcelona na povratni tekmi četrtfinala ugnala goste iz Milana s 3:1 in si tako še peto sezono zapored zagotovila nastop v polfinalu.

Toda zmaga Kataloncev ima vendarle nekaj grenkega priokusa, saj je glavni sodnik v 44. minuti (ne)upravičeno (še drugič) dosodil enajstmetrovko v korist Barcelone, ki je dodobra vplivala na sam potek tekme. Obe najstrožji kazni je izvedel Lionel Messi, med strelce pa se je vpisal še Andres Iniesta. Častni gol za italijanske prvake je dosegel Antonio Nocerino.

Na drugi povratni četrtfinalni tekmi so nogometaši Bayerna na domači Alianz Areni pričakovano prišli do zmage nad Marseillom (2:0) in se prav tako prebili v polfinale. V udarni enajsterici Bavarcev tokrat ni bilo golgaterja Maria Gomeza, kot tudi ne nizozemskega virtuoza Arjena Robbna. Izjemno partijo sta odigrala francoski reprezentant Franck Ribery, ki je zlahka prebijal gostujočo obrambo, z dvema goloma se je izkazal Hrvat Ivica Olić.

Antonini zakrivil prvo enajstmetrovko

Že v uvodnih minutah sta si tako Milan kot Barcelona priigrala po eno priložnost, nato pa so katalonski nogometaši vendarle prevzeli pobudo. V sedmi minuti je Cesc Fabregas z izjemno podajo našel Messija, ki je bil sam pred Christianom Abbiatijem, a je iz enega metra zgrešil nemogoče.

V 10. minuti je veliko napako napravil branilec rossonerov Philippe Mexes, ki je na svoji polovici izgubil žogo, sam je proti golu stekel Messi. V kazenskem prostoru se je odločil za dvojno podajo s Fabregasom, nato pa ga je v kazenskem prostoru podrl Luca Antonini - glavni sodnik Nizozemec Björn Kuipers je pokazal na belo točko. Odgovornost je prevzel Messi in zabil že svoj rekordni 13. gol v tej sezoni lige prvakov (1:0).

Kuipers dosodil novo (sporno) najstrožjo kazen v korist Barcelone

Čeprav so gostitelji tudi v nadaljevanju nadzirali tempo igre, pa so rdeče-črni vendarle uspeli izenačiti. Praktično vso delo je opravil Robinho, ki je dodobra premešal domačo obrambo, podal do Ibrahimovića, slednji je podaljšal dp Antonia Nocerina, ki je z desne strani hladokrvno ugnal Valdesa (1:1).

V 41. minuti pa je glavni sodnik prisodil neverjetno enajstmetrovko v korist Barcelone. V kazenskem prostoru je ob izvajanju prostega strela Nesta za dres vlekel Sergia Busquetsa, sodnik pa je tudi na presenečenje domačih igralcev dosodil sporno najstrožjo kazen, ki jo je spet izvedel Messi (2:1). Argentinski napadalec je imel le tri minute kasneje priložnost za povišanje vodstva, a se je z izjemno obrambo izkazal Abbiati - izid prvega polčasa je bil 2:1.

Iniesta na pravem mestu v pravem trenutku

Barcelona je tudi drugi polčas pričela odločno in do prve priložnosti prišla že po nekaj minutah igre. V 49. minuti je namreč Xavi mojstrsko izvedel prosti strel z roba kazenskega prostora, a bil le za malenkost nenatančen.

Po osmih minutah igre v drugem delu pa se je Kataloncem vnovič nasmehnila sreča. Strel Messija je uspel blokirati Mexes, a se je žoga odbila naravnost do Inieste, ki jo je iz neposredne bližine le še potisnil za hrbet Abbiatija (3:1). V 61. minuti je gostujoči strateg Massimiliano Allegri opravil prvo menjavo, zelenico je zapustil zimzeleni Seedorf, priložnost pa je dobil Alberto Aquilani.

Le minuti kasneje je Nizozemec Kuipers prekinil obetaven protinapad rossonerov, saj naj bi Robinho igral z roko. Thiago Alcantara, ki je v 63. minuti nadomestil Xavija, je po izjemni podaji Messija zapravil nemogoče, saj je iz neposredne bližine za nekaj centimetrov zgrešil levo vratnico. V 70. minuti se je Allegri odločil za igro na vse ali nič, saj je na klop odšel Kevin Prince Boateng, v igro pa je vstopil napadalec Pato.

Nova poškodba Pata

Tempo igre je v zadnjih 20 minutah precej upadel oziroma so Milančanom pošle moči, saj je še naprej imela žogo v svojih nogah Barcelona. Dodatne težave za rdeče-črne je prinesla tudi nova poškodba Pata, ki je moral igro zapustiti po vsega 14 minutah. Varovanci Pepa Guardiole bi sicer lahko v finišu tekme zadeli še dvakrat, a sta priložnosti zapravila Messi in Adriano - končni izid tekme je ostal 3:1.

Barcelona: Valdés, Alves, Piqué, Puyol, Fàbregas, Xavi, Iniesta, Mascherano, Busquets, Messi, Cuenca.

AC Milan: Abbiati, Mexès, Nesta, Abate, Antonini, Seedorf, Nocerino, Ambrosini, Boateng, Ibrahimović, Robinho.

Bayern: Neuer, Boateng, Lahm, Badstuber, Ribéry, Alaba, Gustavo, Kroos, Tymoshchuk, Olić, Müller.

Marseille: Mandanda, Azpilicueta, N'Koulou, Morel, Fanni, Cheyrou, Mbia, Brandão, Rémy, A.Ayew, Valbuena