Liga prvakov: tudi Arsenal naprej, Liverpool v novih težavah

V 5. kolu lige prvakov je Arsenal z 2:0 dobil derbi z Borussio Dortmundom. Ludogorec spet zagrenil življenje Liverpoolu (2:2).

26. november 2014 18.47
Russia Soccer Champions League
Š. Ro., Delo.si

Ljubljana - Skupinski del lige prvakov se počasi končuje, tekme 5. kola so že dale nekaj več odločitev o udeležencih osmine finala kot tudi osmoljencih, ki se bodo borili le še za pomlad v evropski ligi. Po Borussii iz Dortmunda, Bayernu, Portu, PSG, Real Madridu, Barceloni, Chelseaju in Šahtarju iz Donjecka so že napredovali tudi Bayer Leverkusen, Atletico Madrid in Arsenal.

Slednji je v derbiju večera na domačem štadionu gostil Borussio Dortmund in jo premagal z 2:0. Tekma se je za domače navijače na Emiratesu začela sanjsko, že po minuti in pol so Londončani vodili z 1:0, junak pa je bil skriti adut iz rokava Yaya Sanogo. Za 21-letnega Francoza je bila to šele druga tekma v ligi prvakov, hitro pa je že dosegel prvi gol. Po podaji Santija Cazorle je rutinirano ukanil vratarja Romana Weidenfellerja, žoga pa je med nemškimi branilci našla pot v mrežo. Mladi napadalec bi nekaj minut za tem po hitrem protinapadu lahko celo podvojil vodstvo, a namesto, da bi streljal na gol, s peto podal do Alexa Oxlade-Chamberlaina, akcijo pa so že prekinili gostje iz Dortmunda in naposled ustavili še en njegov strel. Priložnost je za tem imel še Alexis Sánchez.

Nevarnejša je za tem postala tudi Borussia, v 20. minuti je imel najlepšo priložnost za zadetek Ciro Immobile, potem ko mu je z desne strani odlično podal Łukasz Piszczek. Toda Italijan je bil za las prekratek. Za tem bi lahko zadel še Henrikh Mkhitaryan po visokem predložku Immobileja. Blizu izenačenja so Nemci bili še v 39. minuti, toda strel Armenijca je mojstrsko ubranil mladi Emiliano Martinez. Prvi polčas je sicer z le rahlo prednostjo v posesti končal Arsenal.

Tudi v drugem polčasu so bolj navduševali topničarji. V 54. minuti je Oxlade-Chamberlain z lobiranim strelom stresel prečko, tri minute za tem pa je odlični Sanchez poskrbel za norijo sredi Londona. Z razdalje kakšnih 20 metrov je z močnim diagonalnim strelom spravil žogo mimo treh branilcev v gol in bržkone že odločil tekmo. V nadaljevanju je namreč ritem precej padel, tudi gostje niso kazali ravno velike želje po preobratu, topničarji pa so zasluženo prišli do zmage.

Dvoboj med belgijskim Anderlechtom in turškim Galatasarayjem se je končal z zmago bruseljske ekipe z 2:0, oba gola pa je dosegel Chancel Mbemba Mangulu iz Konga.

Mandžukićev »hat-trick«

V skupini A je Atletico Madrid, pri katerem je na klopi spet obsedel Jan Oblak, s kar 4:0 premagal Olympiacos in potrdil nastop v osmini finala. Junak je bil s trojčkom golov hrvaški zvezdnik Mario Mandžukić, »colchonerose« je v sicer v vodstvo popeljal Raul Garcia v 9. minuti. Napredovanju je zdaj bližje tudi Juventus po zmagi na Švedskem pri Malmöju z 2:0, z goloma Španca Fernanda Llorenteja v 49. minuti in Argentinca Carlosa Teveza v 88. minuti. Za napredovanje mu zadostuje že točka na zadnji domači tekmi proti Atleticu.

V skupini B ima prvo mesto že zagotovljeno Real Madrid, ki je na gostovanju v Baslu zmagal po golu Cristiana Ronalda z 1:0. Portugalski zvezdnik je na večni lestvici strelcev v ligi prvakov dohitel legendo svojega kluba Raula (oba sta dosegla po 71 golov), za Argentincem Lionelom Messijem, ki je na torkovi tekmi s ciprskim Apoelom iz Nikozija za Barcelono dosegel »hat-trick« pa zaostaja tri gole. Zmaga Reala je dolgo šla na roko Liverpoolu, ki je do 88. minute v Sofiji proti Ludogorcu vodil z 2:1. A bolgarsko moštvo, v katerem ni bilo poškodovanega Romana Bezjaka, se je oddolžilo za nesrečno izgubljeno točko na Anfieldu in jo tokrat po golu Georgija Terzieva iztržilo pred domačimi gledalci. Liverpool se je tako znašel v novih velikih težavah. Basel bo v zadnjem kolu gostoval na Anfieldu, za napredovanje mu zadostuje že neodločen izid, medtem ko mora Liverpool zmagati.

V skupini C se je prva končala tekma med Zenitom in Benfico. Portugalski prvak je po porazu v St. Peterburgu na zadnjem mestu in že izgubil možnosti za napredovanje v osmino finala. Zenit je zmagal z 1:0, potem ko je v 79. minuti edini gol na tekmi zabil Danny. Rusko moštvo, ki ga vodi Portugalec Andre Villas-Boas, je tako ostalo v igri za drugo mesto, za katerega se sicer bori tudi še Monaco, ki je v Leverkusnu pri Bayerju zmagal z 1:0. Farmacevti iz Leverkusna, ki že imajo zagotovljen nastop v osmini finala, so na domačem igrišču morali priznati premoč tekmecem iz kneževine, v 72. minuti je zadel Argentinec Lucas Ariel Ocampos.