Mourinho videl minimalen uspeh Hrvaške, neverjetna zmaga BIH

Nogometaši BiH so v uvodni tekmi kvalifikacij za SP ugnali Liechtenstein s kar 8:1, Hrvaška boljša od Makedonije (1:0).

07. september 2012 22.32
07. september 2012 22.42
D. O., M. Ž., Delo.si

Ljubljana - S petkovimi tekmami so se začele nogometne kvalifikacije za svetovno prvenstvo 2014, ki ga bo gostila Brazilija.

Izjemen začek je uspel nogometašem Bosne in Hercegovine, ki so s kar 8:1 odpravili Liechtenstein. Po tri zadetke sta zabila Vedad Ibišević in Edin Džeko, Zvjezdan Misimović pa je bil uspešen dvakrat.

Rusija je v Moskvi gostila Severno Irsko in jo premagala z 2:0, precej več dela pa je imela Portugalska na gostovanju pri Luksemburžanih. Domačine je v vodstvo v 14. minuti popeljal Daniel Da Mota, za izenačenje je v 27. minuti poskrbel Cristiano Ronaldo, končni izid pa je v 54. minuti postavil Helder Postiga.

Italijanski nogometaši so kvalifikacije v skupini B začeli z neodločenim izidom proti Bolgariji, ki je z zadetkom Stanislava Manoleva povedla, nato pa je dvakrat zadel Pablo Osvaldo. Končni izid je postavil Ilija Milanov.

Nemčija je prvo tekmo odigrala v Hannovru in s 3:0 odpravila Ferske otoke. Prvi gol na tekmi je v 28. minuti dosegel Mario Götze, v 54. in 71. minuti pa je zadel Mesut Özil. Nizozemci so po zaslugi Robina Van Persieja in Luciana Narsingha z 2:0 odpravili Turčijo, do visoke zmage s 5:0 nad Andoro pa so prišli Madžari.

Mourinho gledal Modrića

Trener madridskega Reala Jose Mourinho, ki je v Zagreb priletel z zasebnim letalom, si je včeraj ogledal dvoboj Hrvaške in Makedonije, na katerem je nastopal njegov varovanec Luka Modrić. Ta je začel akcijo za edini gol na tekmi, ki ga je v 69. minuti dosegel Nikica Jelavić.

Zmaga Anglije, poškodba Terryja

Angleški nogometaši so brez večjih težav premostili prvo oviro na poti do uvrstitve na SP, potem ko so z visokih 5:0 premagali Moldavijo. Dva gola je prispeval Frank Lampard, po enkrat pa so bili uspešni Jermain Defoe, James Milner in Leighton Baines.

Kapetan Otočanov Steven Gerrard je bil zamenjan že ob polčasu, kar je sprožilo ugibanja, ali se nemara ni poškodoval, vendar je član Liverpoola to že zanikal. »Nimam nikakršnih težav. Ko se soočiš z reprezentanco, kot je Moldavija, si želiš zmagovalca odločiti že do polčasa. Včasih imaš s takšnimi ekipami lahko veliko težav, saj se posvetijo branjenju svojega gola, tokrat pa smo bili mi izjemno uspešni v napadu,« je dejal Gerrard.

Če je s slednjim vse v najlepšem redu, pa to ne moremo trditi za reprezentančnega soigralca Johna Terryja. Angleški branilec je v prvem polčasu dobil udarec v gleženj, nato pa si ga je v drugem še nekoliko zvil, vendar na igrišču vztrajal vse do 86. minute, ko so bile bolečine prehude, tako da so varovanci Roya Hodgsona v zadnjih minututah igrali z deseterico.

»John je borec, saj je dvajset minut pred koncem tekme zavrnil menjavo. Zdravniki še ocenjujejo njegovo poškodbo, zagotovo pa ne gre za nič resnega. Kljub temu je vprašljiv njegov nastop na naslednji tekmi, saj bo le-ta na sporedu že čez tri dni,« je povedal angleški selektor Hodgson, čigar igralci bodo v torek gostili Ukrajino.