NK Maribor: tekma z Bruggeom ni bila prirejena!

Rudolf Stinner odprl vročo debato o nameščanju nogometnih tekem, oba vpletena kluba obtožbe kategorično zanikata.

17. oktober 2013 17.37
tre_nogomet
J. P., Delo.si

Maribor – Danes so se v slovenskih medijih pojavile težke besede nekdanjega sodelavca Evropske nogometne zveze (Uefa) za boj proti nameščanju tekem Rudolfa Stinnerja, češ da je bil dvoboj evropske lige 30. novembra 2011 med Mariborom in belgijskim Bruggeom prirejen. Spomnimo: Maribor je do 73. minute vodil s 3:0, nato pa je tekmec zmogel čudežni zasuk in zmagal s 4:3.

Nemška televizijska mreža ARD je v ponedeljkovem dokumentarnem filmu o stavniški mafiji omenila tudi domnevno prikrojeno tekmo v Ljudskem vrtu. Stinnerju naj bi balkanski vir naročil, naj bo pozoren na ta obračun, češ da bodo 20 minut pred koncem vplačane velike vsote za zmago gostov. Prvi se je na Stinnerjeve obtožbe odzval takratni trener Bruggea, Nemec Christoph Daum, ki se brani, da je bila zmaga njegovih fantov plod izjemnega truda in tudi taktike, saj je proti Mariboru igral s tremi napadalci, vijoličasti pa so tudi po udobnem vodstvu igrali odprto: »Nevsakdanji izidi ne morejo biti kar samodejno sumljivi in se jih ne sme kar vsepovprek obravnavati kot posledico kriminalnih dejanj. Dvoboj je šel v zgodovino zaradi neverjetnega preobrata.«

Nato so obtožbe izpodbijali pri belgijskem klubu: »Obveščeni smo bili, da je bila omenjena tekma tema pogovora na nemški televiziji. Klubsko stališče je, da smo do neverjetnega preobrata in zmage prišli povsem čisto in z zares odlično igro v zadnjih 25 minutah, ko smo prelivali znoj, kri in solze.«

Danes se je odzvalo tudi vodstvo nogometnega prvaka Maribora, ki je v sporočilu za javnost zapisalo: »Z nesmiselnimi, neutemeljenimi obtožbami se ne ukvarjamo. Smo športniki, neumnosti nas se zanimajo. NK Maribor sodi med redne udeležence evropskih pokalov in ni v nobeni preiskavi. Evropska unija in Uefa imata odlične nadzorne mehanizme za preprečevanje in razkrivanje morebitnih manipulacij. Proti osebam, ki blatijo ime našega kluba, se bomo borili z vsemi razpoložnjivimi sredstvi, zadevo pa smo že predali naši pravni službi.«