Nogometni svet: Messi se spogleduje s peto zlato žogo

V ponedeljek bodo v Zürichu podelili nagrado za najboljšega nogometaša leta. Kandidati so Messi, Ronaldo in Neymar.

Š. Ro.
ned, 10.01.2016, 21:37

Zürich - Potem ko je bil v zadnjih dveh letih glavna zvezda slovesne podelitve nagrade Ballon d'Or portugalski nogometaš Cristiano Ronaldo, je po mnenju svetovne nogometne javnosti zdaj spet čas, da se na prestol vrne Argentinec Lionel Messi.

Nogometaš Barcelone je glavni favorit letošnjega izbora, v katerem sta tudi še Ronaldo in Neymar, že ob objavi ožjega izbora kandidatov pa so mnogi opozarjali, da bi si gotovo mesto v trojici zaslužil še en zvezdnik Kataloncev - Urugvajec Luis Suarez.

Messi naj bi tako jutri zvečer prejel že svojo peto zlato žogo v karieri. Za najboljšega nogometaša ga je Mednarodna nogometna zveza izbrala že v letih 2009, 2010, 2011 in 2012. Tokrat si bo najverjetneje nagrado prislužil z osvojitvijo domačega prvenstva in pokala, lige prvakov, evropskega superpokala in klubskega svetovnega prvenstva. V vitrini Barcelone iz lanske sezone manjka le domači španski superpokal.

Messi bi z novo zlato žogo naredil nov korak v nogometno nesmrtnost, obenem pa je kandidira še za eno nagrado: za najlepši gol sezone. Gre za zadetek iz finala pokala proti Athletic Bilbau, ki ima dobre možnosti, da dobi nagrado Ferenca Puskasa.

Na prireditvi bodo izbrali tudi najboljšega trenerja, pa najboljšo igralko. Med trenerji je kandidat za prvo mesto prav tako strateg Barcelone Luis Enrique, njegova najhujša tekmeca pa so selektor Čila Jorge Sampaoli in nekdanji trener Barcelone ter udajšnji vodja Bayerna Pep Guardiola.

Lewandowski športnik leta 2015 na Poljskem

Med tistimi, ki so najbolj navdušili na nogometnih zelenicah v preteklem letu je bil sicer tudi napadalec münchenskega Bayerna Robert Lewandowski. V izbor za zlato žogo se ni uvrstil, je pa bil zato doma na Poljskem izbran za najboljšega športnika leta 2015 v tradicionalnem izboru bralcev poljskega športnega časnika Przeglad Sportowy.

Lewandowski je šele tretji nogometaš, ki je na Poljskem prejel ta laskavi naziv in prvi po letu 1982 in Zbigniewu Bonieku. »Ta čast mi res zelo veliko pomeni. Sem zelo srečen. Sem moštveni igralec, kar pomeni, da je to priznanje priznanje tako za celotno moštvo Bayerna kot tudi za poljsko reprezentanco in da so se oboji zelo izkazali,« je za spletno stran Bayerna sporočil Lewandowski, ki je trenutno skupaj z ekipo na zimskih pripravah v Dohi.

Leto 2015 je bilo res izjemno za napadalca Bayerna, saj je za bavarskega velikana zabil 38 golov na 51 tekmah ter se vpisal v zgodovino bundeslige.

Zvezdnik moštva iz Monakovega si je za svojo nepozabno predstavo na septembrski tekmi z Wolfsburgom prislužil vpis v Guinessovo knjigo rekordov. Poljak je 22. septembra na eni tekmi dosegel pet golov v razmaku zgolj osmih minut in 59 sekund. Tako je postal lastnik rekordov za najhitreje dosežene tri gole (v treh minutah in 22 sekundah), za najhitreje dosežene štiri gole (v 5:21 minute) in za najhitreje dosežnih pet golov (v 8:59 minute) v bundesligi, poleg tega pa je strelec petih golov postal še najboljši rezervist z največ zadetki.

Poljski napadalec je bil prav tako med najzaslužnejšimi za uvrstitev Poljske na letošnje evropsko prvenstvo. Za domačo izbrano vrsto je na sedmih tekmah dosegel deset zadetkov ter vpisal še en mejnik. V kvalifikacijah za euro 2016 je zabil skupno 13 zadetkov na desetih tekmah, s čimer se je izenačil z rekordom Severnega Irca Davida Healyja iz kvalifikacij za EP 2008.

Lani je slavil smučarski skakalec Kamil Stoch, pred tem pa je bila kar petkrat po vrsti na vrhu smučarska tekačica Justyna Kowalczyk.