Olimpija zapravila prednost in v Žilini končala evropske nastope

Nogometaši Olimpije so na povratni tekmi 2. kola kvalifikacij za evropsko ligo z Žilino izgubili z 0:2. Slovaki naprej s 3:3.

25. julij 2013 19.16
Olimpija-Žilina Ljubljana 18. julij 2013
Š. Ro., Delo.si

Ljubljana - Nogometaši ljubljanske Olimpije so v 2. kolu kvalifikacij za uvrstitev v evropsko ligo že končali nastope na mednarodni sceni. Potem ko so si na prvi tekmi proti Žilini v Stožicah zagotovili lepo prednost (3:1), so jo na povratni tekmi na Slovaškem zapravili. Po porazu z 0:2 je v 3. kolo napredovala Žilina.

Slovaško moštvo se bo v nadaljevanju pomerilo z Rijeko, ki jo vodi nekdanji selektor slovenske reprezentance Matjaž Kek. Hrvaško moštvo je na povratni tekmi s 3:0 premagalo Prestatyn Town, skupno pa napredovalo z izidom kar 8:0. Evropske nastope je ob Olimpiji končal tudi graški Sturm, ki ga je pred novo sezono prevzel trener Darko Milanić. Po porazu z 0:1 doma, je napredoval Breidablik Kopavogur.

Pritisk Žiline se je obrestoval

Tekma se za Olimpijo ni začela najbolje. Že v uvodnih minutah se je namreč poškodoval Kamerunec Eteme Mbatama, namesto njega je vstopil Damjan Trifković. Do prve nevarne priložnosti so v 5. minuti prišli domači. Nevarno je poskusil Michal Škvarka, vratar Elvis Džafić je uspešno posredoval. V 13. minuti je do ene redkih priložnosti prišla tudi Olimpija. Nik Omladič je lepo našel Enisa Đurkovića, ki pa je streljal čez gol.

V nadaljevanju se je igra nekoliko umirila, Slovaki pa so spet pritisnili v drugem delu prvega polčasa. Razpoloženi Jakub Paur je v 32. minuti poskusil z razdalje, bolj uspešen pa bil šest minut pozneje. Po predložku Roberta Picha je s petih metrov z glavo poslal žogo v gol za 1:0. Tik pred tem je imela lepo priložnost tudi Olimpija: Trifković je streljal z roba kazenskega prostora, a je bil njegov poskus proti sredini vrat lahek zalogaj za vratarja Martina Dubravko.

Žilina je po vodstvu še dodatno pritisnila in si do konca prvega polčasa priigrala še nekaj nevarnih priložnosti. Minuto pred koncem rednega dela je vratnico zadel Jozef Piaček.

Paur še drugič

Olimpija je tako po prvem polčasu še imela prednost zadetka, a tudi ta je hitro skopnela. Domači so v 54. minuti prišli do prve priložnosti, minuto za tem pa tudi do drugega gola. Še drugič na tekmi je mrežo zatresel Paur, ponovno mu je asistiral Pich. Skupni izid 3:3 je za Olimpijo že pomenil konec evropskih tekem.

Izid bi sicer lahko bil še višji, saj so imeli Slovaki tudi v nadaljevanju drugega polčasa ogromno priložnosti. Vodstvo s 3:0 bi lahko dosegel Pich, ki je v 58. minuti zatresel okvir vrat. Olimpiji niso pomagale niti menjave: nerazpoloženega Zajka Zebo je zamenjal mladi Anže Zorc, namesto Đurkovića je v igro vstopil Filip Valenčič.

Slednji se ke v 81. minuti izkazal z lepo akcijo. Po globinski podaji Andraža Šporarja je močno sprožil, a je bil Dubravka na mestu. Pet minut pred koncem tekme je poskusil še Boban Jović, a z roba kazenskega prostora ni bil dovolj natančen.

Slovaki so bili nevarni vse do sodnikovega žvižga za konec tekme, a vendarle je Đafić preprečil še hujši poraz. Le trije streli Olimpije proti vratom (Žilina deset) so bili premalo za napredovanje, Ljubljančani pa so tako končali nastope v kvalifikacijah evropske lige. Žilina se bo v 3. kolu pomerila z Rijeko.

»Ni dvoma, Slovaki zasluženo napredujejo. Toliko, kot smo bili mi v prvi tekmi boljši, so bili oni boljši danes. Prevladovali so celo tekmo, mi nismo bili dovolj agresivni, še zdaleč nismo igrali, kot znamo. Zaustavili so našo pas igro, enostavno nismo imeli pravih idej. Mislim, da je bila to naša najslabša predstava v sezoni, nihče nas letos še ni nadigral kot Žilina. Povsem jasno je, da smo razočarani,« je po tekmi dejal trener Andrej Razdrh.