Prva liga: Aluminiju za slovo točka v Mariboru, Domžale v Evropo

S tekmami 36. kola se je končala sezone prve slovenske nogometne lige. Že 11. naslov je osvojil Maribor.

26. maj 2013 21.48
nogomet
Š. Ro., Delo.si, STA

Maribor - Z današnjimi tekmi 36. kola se je končala sezone prve slovenske nogometne lige. Naslov prvaka si je že pred časom zagotovil Maribor in danes v Ljudskem vrtu tudi dvignil veliko lovoriko.

Mariborčani so sicer sezono proti Aluminiju, ki se poslavlja od prve lige, končali z izidom 2:2. Za slovo so tako gostje iz Kidričevega osvojili točko, Mariborčani pa so 11. lovoriko proslavljali pred več kot 6000 gledalci.

Trener Darko Milanič je pred tekmo na igrišče poslal spremenjeno zasedbo, gledalci so videli veliko mladih nogometašev, tudi sina športnega direktorja Zlatka Zahoviča, 17-letnega Luko. Tekma je bila živahna in z obeh strani zelo odprta. V 24. minuti so domači povedli. Dejan Mezga je začel akcijo, spretno preigraval, podal do Martina Milca, ki je žogo poslal v sredino kazenskega prostora. Tam je Robert Berić žogo natančno poslal v mrežo. Gostje so hitro izenačili. V 31. minuti je Mitja Rešek ušel domači obrambi in z leve strani žogo poslal v levo stran domačega vratarja.

V drugem polčasu je Milanič v igro poslal Marcosa Tavaresa, a v vodstvo so prišli gostje. V 73. minuti je Robert Kurež izkoristil podajo Matica Črnica in zadel zgornji kot vrat vratarja Jasmina Handanovića. Od takrat je sledil velik pritisk Maribora. Priložnosti so se vrstile, gostujoči vratar Kristian Lipovec, kot poveljnik obrambe, se je moral krepko potruditi. A obramba gostov ni zdržala. Ravno ob izteku tekme je zadel najboljši strelec vijoličastih, Tavares. V 85. minuti je izkoristil podajo Mezge z desne stani v kazenski prostor in iz bližine zadel. Mariborčani so še imeli priložnost za gol, vendar je Lipovac v 88. minuti pred golovo črto obranil strel Luki Zahoviču.

Tretje mesto Domžalam

Maribor, ki bo tako Slovenijo zastopal v kvalifikacijah za ligo prvakov, je sezono končal s 24 zmagami ter po šestimi porazi in neodločenimi izidi. V sredo bodo imeli izbranci Darka Milaniča priložnost osvojiti še pokalno lovoriko, ko se bodo v Kopru pomerili s Celjem.

Naslov podprvaka je osvojila Olimpija, ki bo tako kot tretjeuvrščene Domžale igrala v evropski ligi. Iz lige je izpadel Aluminij, v kvalifikacijah za prvo ligo pa se bo predzadnja Mura 05 merila z Roltekom Dobom. Nov član prve lige bo prvak 2. SNL Zavrč.

Prva liga Telekoma Slovenije, 36. kolo:

Gorica - Rudar Velenje 3:2 (0:1)

* Športni park, gledalcev 400, sodniki: Čeferin (Kranj), Arhar (Vrhnika) in Stančin (Ljubljana).
* Strelci: 0:1 Rotman (25.), 1:1 Dornik (59.), 1:2 Bratanović (68.), 2:2 Živec (76.), 3:2 Živec (78.).
* Gorica: Simčič, Kadrija, Celcer, Vetrih, Širok, Šturm (od 89. Jakovljevič), Živec, Durić (od 60. Pavič), Praprotnik, Dornik (od 74. Bremec), Jogan.
* Rudar: Rozman, Bubalović, Stjepanović, Firer (od 72. Podlogar), Rotman, Kašnik, Bratanović, Klinar, Dedić, Radujko, Eterović (od 60. Črnčič).
* Rumeni kartoni: Simčič; Kašnik, Bubalović, Radujko, Rotman.
* Rdeč karton: Dedić (57.).

Maribor - Aluminij 2:2 (1:1)

* Stadion Ljudski vrt, gledalcev 6000, sodniki: Bukovec (Lendava), Kokolj (Škofljica) in Praprotnik (Ljubljana).
* Strelci: 1:0 Berić (24.), 1:1 Rešek (27.), 1:2 Kurež (73.), 2:2 Tavares (85.).
* Maribor: Handanović, Milec, Potokar, Vidović, Viler, Mezga, Mertelj, Hotić (od 69. Cvijanović), Moravac (od 76. Zahovič), Smrekar, Berić (od 46. Tavares).
* Aluminij: Lipovec, Žagar (od 60. Črnic), Topolovec, Medved (od 78. Vrbanec), Rešek, Lonzarič, Spahić, Drevenšek, Bingo, Zajc (od 85. Vindiš), Kurež.
* Rumena kartona: Berić; Rešek.
* Rdeč karton: /.

Celje - Luka Koper 2:2 (0:0)

* Stadion Arena Petrol, gledalcev 450, sodniki: Vinčić (Maribor), Ul (Šentilj) in Friš (Sladki Vrh).
* Strelci: 0:1 Pučko (61.), 1:1 Bajić (64.), 1:2 Bagarić (70./11 m), 2:2 Gobec (90.).
* Celje: Kotnik, Vrhovec, Krajcer, Verbič, Bajde (od 72. Plesec), Srdić, Korošec, Gobec, Žitko, Tomažič-Šeruga (od 54. Medved), Žurej (od 64. Bajić).
* Luka Koper: Nenezić, Blažič, Guberac, Galešić (od 86. Migliorini), Mendy, Bradaschia (od 37. Palčič), Črnigoj, Mavrič Rožič (od 52. Pučko), Bagarić, Hadžić, Čovilo.
* Rumeni kartoni: Srdić, Verbič, Krajcer; Galešič, Hadžič, Pučko, Guberac.

Mura 05 - Domžale 0:1 (0:0)

* Stadion v Fazaneriji, gledalcev 1000, sodniki: Goričan (Loče pri Poljčanah), Žunič (Kranj) in Klančnik (Slovenj Gradec).
* Strelec: 0:1 Halilović (49.).
* Mura 05: Draković, Kozar, A. Majer (od 67. Atanasov), Bohar, Vaš, Travner, Vinko, Barbič, Kurbus (od 56. Mörec), Sačer (od 64. Ploj), Maruško.
* Domžale: Vidmar (od 32. Andrić), Skubic, Čadikovski, G. Vuk, S. Vuk, Gorenc Stankovič, Halilović, Balkovec, Ž. Majer, Janža (od 83. Korun), Kous (od 73. Rems).
* Rumeni kartoni: Kurbus, Kozar; Skubic, Ž. Majer, S. Vuk.
* Rdeč karton: Kozar (88.).

Olimpija - Triglav 4:0 (2:0)

* Stadion Stožice, gledalcev 2500, sodniki: Jug (Tolmin), Kmetec (Orehova vas) in Benc (Rače).
* Strelci: 1:0 Valenčič (9.), 2:0 Vicente (12.), 3:0 Šporar (80./11 m.), 4:0 Šporar (90./11. m.).
* Olimpija: Džafić, Jović, Zarifović, Vicente (od 84. Bešič), Trifković (od 73. Topič), Šporar, Valenčič, Omladič, Gerić (od 81. Kovačevič), Baskera, Mitrović.
* Triglav: Pelko (od 46. Curanović), Zolić, Klemenčič, Sever, Jelar, Đurković (od 83. Ovčina), Krcić, Poplatnik, Pokorn, Stojnić, Bubanja (od 90. Šujica).
* Rumen karton: Zarifović.
* Rdeč karton: Stojnić (78.).